Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: ivodam   
Дата:   05-01-09 16:51

Върти ми се в главата следният въпрос - доколко е точно фокусирането в режим лайв вю и може ли да се използва за проверка по принцип относно верността на фокуса? Имам предвид, пуска се ЛВ-то, след това се фокусира със сензора за фокусиране, т.е. чрез моментно сваляне на огледалото. Ако след това, гледайки екрана на ЛВ-то, с увеличение, се вижда, че може още малко да се подобри фокусировката на ръка, то по това може ли да се съди, че АФ-то на апарата или обектива не е точно (има фронт или бек фокус)?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: borisyankov   
Дата:   05-01-09 16:58

Фокуса при Live View е перфектен винаги, независимо дали обикновенно камерата или обектива дават точен фокус.

Единствен проблем може да имаш ако е доста тъмно и шумът на дисплея е силно видим - тогава не може да фокусира.

Със сигурност можеш да го ползваш за проверка на АФ сензора. Друг вариант е да фокусираш върху нещо с АФ-то и ръчно да пробваш да дофокусираш. Ако се справиш по-добре, явно има нужда от настройки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   05-01-09 17:02

Доколкото си спомням дефиницията на канон за постигнат фокус е, че обекта върху които се фокусира попада във зоната на рязко изобразено пространство. Това допуска да можеш да дофукусираш и по-точно. Иначе си абсолютно прав!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: borisyankov   
Дата:   05-01-09 17:05

ivodam, тялото с което си позволява ли microadjustment на фокуса? Ако да - задължително си направи тест на фокуса с онази таблица която й дава линк тук.
Аз направих такъв с трите си обектива с които до сега проблеми не съм имал. Резултат - двата бяха ОК, но с корекция от +5 станаха по-добре. Третият се нуждаеше от -20.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   05-01-09 18:04

Ето тук има полезна информация за това.

Ако камерата ти ползва същата автофокусна система при Live View както без него (т.е. сваля огледалото) няма да видиш никаква разлика.

Разлика ще видиш, ако фокусира по контраста на картинката от сензора. Но тогава само, ако снимаш от статив (т.е. камерата ти не мърда).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: pc_genius   
Дата:   05-01-09 18:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: ivodam   
Дата:   05-01-09 20:48

danbi: Да, такава система имах предвид, и е ясно е, че няма да видиш разлика. Въпросът ми беше, фокусираш първо през ЛВ, сваля апаратът огледалото, фокусира предмета, който искаш. След това обаче, пак през ЛВ-то, правиш примерно 10-кратно увеличение на вече фокусирания с АФ-сензора предмет, и установяваш, че леко на ръка можеш да го коригираш да стане по-добър. Това значи ли, че АФ-то може да има макар и малък проблем, ако фокусът не е абсолютно оптимален, или толкова си може техниката и винаги на ръка може да се доведе до няколко микрона по-добър резултат, образно казано.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно точността на фокуса при ЛВ
Автор: danbi   
Дата:   06-01-09 00:10

Да, това значи. Прочети по-подробно в линка който съм дал (беше постнат във форума преди почти година).

Но както беше казано, автофокусните системи работят на базата на допустим дефокус (който всъщнот се записва в EXIF, поне при Никон), което значи, че винаги може да постигнеш малко по-добър фокус ръчно. Дали може да направиш разлика е друга тема.

Идеята на донастройката е, ако автофокуса ти винаги бяха в едната посока с даден обектив, да го коригираш. Което разбира се, няма да го направи 100% перфектен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »