Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 13:22

Здравейте,

По принцип си снимам с DSLR, но изрових на баща ми стария Зенит ЕМ и ми стана интересно. Намерих в нета инструкции за него, прочетох ги обстойно и разбрах в общи линии кое за какво е и как се снима. Купих филм 200 АСА и го сложих за проба. Тук обаче дойде проблем със светломера. Извадих и дигиталния да сравня. Според информация в нета 200 АСА = 200 ISO. Меря срещу обекта на някаква бленда с дигиталния и ми отчита 1/50s, като го измеря със светломера на Зенита ми показва, че на същата бленда(и същото фокусно разстояние) трябва да снимам 1/500.
Въпросът ми е аз ли бъркам някъде, светломерът ли е заминал или е правилно това.

Предварително благодаря и весели празници,
Мартин


Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: djogata   
Дата:   25-12-08 13:35

А на апарата настрои ли каква да е чувствителността на филма?

Кажи горе-долу каква е сцената, какво фокусно разстояние и каква бленда ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 13:39

Сигурно е заминал светломера, те стареят с времето... По-добре снимай по таблица...

И дигитален може да се използва за светломер, но трябва ръчно да му е зададено 200 ИСО, и блендата да е еднаква (пак зададена ръчно), също и в кадъра да влиза едно и също...

Другия вариант е да си купиш светломер, но може да е по-скъп от Зенита...



П.С. Ами ти зададе ли на Зенита 200 АСА? Там има едни врътки?


П.П.С. Ако всичко си направил като хората, по-склонен съм да вярвам на дигиталката...
Зенита не е Скиния, че да различава чувствителността на филма, всичко се задава на ръка !




Публикацията е редактирана (25-12-08 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: sokola   
Дата:   25-12-08 13:40

[smilie8] Или апарата е настроен на висока светлочувствителност или не му работи правилно светломера.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: e-mil   
Дата:   25-12-08 13:56

Тая серия Зенит са със селенов светломер, а селенът с годините си губи качествата и затова не ти показва верни стойности.
Хубавото е, че ако апаратът е стоял на тъмно неизползван може още да има живот в светломера - тоест като засечеш отклонението сега, можеш да снимаш повече от година като си смяташ наум корекциите.

И да не забравиш да си настроиш чувствителността на филма. Ето ти таблица за обръщане от ГОСТ и DIN в ASA.
ASA отговаря на ISO.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 14:08

Според мен остарял селен трябва да изисква по-ниска скорост от истинската, а тук е обратно. Странно.

Докато се изясни мистерията, по-сигурно е да снима по таблица (има ги във филма) при добри светлинни условия, и/или да игнорира меренето на Зенита, а по дигиталката да пуца, като отчита и кроп фактора... На Канон е 1.6, ако ползва Хелиос 44М, който е 58/2, на дигитито зума трябва да е на 35 мм...



Публикацията е редактирана (25-12-08 14:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 14:28

Брей, какъв интерес само. Благодаря за отговорите.

@djogata: Да, настроих чувствителността на филма. Както бях написал гледах в нета че 200 ASA = 200 ISO. Настроих си на Зенита за 200 ASA и мерих с дигиталката на 200 ISO към един и същи обект. Зенита е с обектив Хелиос който е 58 милиметров, така че заради кропа на дигиталния мерих на 35мм. Всичко е еднакво. Това което ми направи впечатление е, че стрелката на светломера ходи много бързо от единия до другия край.

@chris73: И аз си мислих, че по-бавни скорости ще отчете. Апарата иначе е стоял с години в оригиналния си кожен калъф и не е влизала светлина в него. Иначе за проба правих както казваш ти. Меря с дигиталния и снимам после със зенита. Но не си е работа така, няма да ги мъкна двата навсякъде.

Поздрави,
Мартин

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 14:31

Като мериш със Зенита, навеждай го малко надолу, че иначе много небе хваща и лъже (това от опит).

Ако сериозно мислиш да снимаш на филм, що не си вземеш нещо по-добро. Зенита е за мазохисти, как му шляпа огледалото, не е истина...

Аз за целта си имам една автофокусна Минолта, не ми създава проблеми... Един аналогов ЕОС тебе би те оправил идеално... или поне, нещо с вътрешно мерене (ТТЛ).


При филма апаратите евтини, ама консуматива им скъп, нещо като мастилено-струйните принтери...


П.С. Ако баща ти е наблизо, що не го накараш и той да пробва зенитката, може нещо да не правиш като хората с него...


П.П.С. 90% (ако не и повече) от снимащите с Зенит 10/Е(М) не ползват вградения светломер. Снима се по таблица, по усет, или с външен такъв. [shtrak]




Публикацията е редактирана (25-12-08 15:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 14:49

Мислих си го това с лентовия ЕОС. Само дето обективите ми са за EF-S и няма много смисъл. Ннямам намерение да минавам на лента, просто ми стана интересно дали работи тази антика. Разгледах базара и видях, че има интересни оферти за всякакви апарати. Ако се запаля може и да си купя някой ден нещо качествено лентово, но за сега съм си добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: джъмбо   
Дата:   25-12-08 15:00

само да вметна.... не вярвайте много на написанта чувствителност на дигиталките..... дори и хай-едн дслрите не са перфектно верни като чувствителност.... за мерене на светлина си има светломер

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: miton   
Дата:   25-12-08 15:03

не мога да разбера за какво ви е светломер, да се мери се налага само в много сложни светлинни условия [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: platinum   
Дата:   25-12-08 15:06

Не си се излъгал за антиката. Ако и работят правилно скоростите майната му на светломера.
Ако приемяш 100 исо за нормален филм, то 200 е по-чувствителен с една бленда грубо казано.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: джъмбо   
Дата:   25-12-08 15:09

не мога да разбера за какво ти е везна
тя се ползва само в много сложни и ТЕЖКИ условия [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

отричането на светломера е първи признак на самозабравил се аматьор

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 15:17

Добре, явно разпалих някакъв спор който не разбирам. [smilie11]

Джъмбо, как да знам на каква скорост да снимам, ако не гледам светломера?

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: джъмбо   
Дата:   25-12-08 15:21

къде казах че не ползвам светломер?!?!?!?
по базара се появяват разни светломери за по 20 лв... купи един и снимай....

а и скоростта на снимане зависи от това какво снимаш....

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 15:23

Извинявай, този въпрос беше за miton.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 15:27

> по базара се появяват разни светломери за по 20 лв... купи един и снимай....

Хубаво, но гледай да си сигурен, че мерят верно... Щото и там има такива, на по 100 години... Набори на Зенита... [smile]



Публикацията е редактирана (25-12-08 15:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 16:02

@chris73: Имам едно въпросче относно препоръката ти за тяло с TTL. Тази технология само за светкавица ли работи или за светлина по принцип?

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 16:08

Е как само за светкавици - ТТЛ означава през обектива - и дигиталката ти е на този принцип, също така Зенит ТТЛ, Зенит 12/22, Практики има такива, [почти] всички лентови АФ огледално-рефлексни тела...



Публикацията е редактирана (25-12-08 16:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 16:46

Това как работи на старите лентови апарати? Пак ли мести игла или като си наместя блендата апарата ще си намести скоростта? Извинявам се ако въпросите ми са глупави, но съм нов в аналоговата техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 17:00

Еми при М42 си има игла за скачащата беленда (обективите се водят AUTO), а за обективите, които нямат, фокусираш на максимално отворено и после затваряш на ръка. Твоя обектив би трябвало да има две положения А(Ауто - скачаща бленда) и М(Мануал).


П.С. По скромното ми мнение, на 35мм филм единствено си струва черно-бялото по класическия процес, за всичко друго дигиталката+постобработка/HDR ще е по-добре... Така че, си помисли добре, толкова ли те влече филма... Около 20 лв за 30-тина кадъра, нерентабилно отвсякъде...



Публикацията е редактирана (25-12-08 17:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: sokola   
Дата:   25-12-08 17:24

martinrousev -казваш,че си нов в аналоговата.
На първо време можеш да ползваш схемите с данни за скорост и бленда нарисувани от вътрешната страна на картонената опаковка и ти гарантирам че ще постигнеш задоволителни резултати.
Ако с DSLR работиш по-често на М режим ще придобиеш опит и няма да ти е нужен светломер за в бъдеще.Успех.

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: digitalgab   
Дата:   25-12-08 17:40

4-5 лева филма + 1 лев проявяване. Останалото е принтиране на копия, без значение филм или цифров носител. Така че откъде оскъпяването?

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: martinrousev   
Дата:   25-12-08 17:57

И аз мисля, че не е толкова скъпо. При положение, че можеш да си купиш автофокусно тяло за 100 лева, че и по-малко. Ако приемем, че най-ефтиния вариант за преминаване към ДСЛР е 500 лева на старо то при варианта с лентов ще останат 400 лева за ленти и проявяване. По-скоро други са неудобствата. Най-голямото според мен е, че не мога да сменям ISO/ASA в движение.

@skola: Гледах вече, няма такива схеми нарисувани нито отвън, нито отвътре на кутуята. Намерих си в нета. Иначе снимам от време на време в Manual режим и имам приблизителна представа при каква светлина каква скорост и бленда ми трябва. Просто не съм много уверен в това което правя. Явно ще трябва да похабя няколко ленти преди да му хвана цаката.



Публикацията е редактирана (25-12-08 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Питанка за снимащите и на филм и дигитално
Автор: chris73   
Дата:   25-12-08 17:58

Че кой печата в 21-ви век. [smile] Освен в специални случаи, по специални поводи. И да снима на филм, после ще иска да го дигитализира (сканира) и то качествено. Човекът, все пак е от дигиталната ера...



Публикацията е редактирана (25-12-08 18:09)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »