Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   19-12-08 23:33

Отскоро се ровя да търся схеми за подредба на студийно осветление. За съжалление не е така лесно както си мислех. Най-близко за това което считам за полезно например се намира тук
Няма какво да си кривя душата- ще се радвам на всеки споделен линк, от друга страна вярвам че ще е полезно за стотици други.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: borisyankov   
Дата:   19-12-08 23:37

Интересна тема в Model Mayhem с доста добри снимки и схеми:
http://www.modelmayhem.com/po_big.php?thread_id=96872


Има книги на английски които се състоят главно от снимки и схеми. Можеш да си купиш от Амазон.ком

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Davidoff   
Дата:   19-12-08 23:37

Ами те са няколко основни типа осветление, които ги има в повечето книги за портретна и/или модна фотография. От там нататък вече всичко е въпрос на идеи и на разбиране на светлината. Вариантите са ограничени само от фантазията ти [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: borisyankov   
Дата:   19-12-08 23:50

Въобще не съм съгласен с твърдението че 'те са няколко основни типа осветление, които ги има в повечето книги...'

Точно фактът че споменават едни и същи подредби води до заблудата на много хора че едва ли не вече са научили де що е нужно и само въображение им трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   19-12-08 23:50

Ами аз от време на време си помисля че нещата са схематични и хоп някой ми разбие мивката, плочките и доматите. Инак - да, съгласен съм че е схематично, наскоро гледах снимки на коли с 3 портативни светкавици, статив който ги крепи и отново ходих за мивка. Рядко се споделя за това какво и как е ползвано, затова повдигам тема, Янков- Мерси за линка, полезен е, и аз клоня към плоскости, а не към стереопор, но да видим какво ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   19-12-08 23:57

borisyankov, не си ме разбрал [smile] Имах предвид, че тези които се дават по принцип са едни и същи (ясно е за кои говоря). А за мен подхода със схемите има смисъл до момента, в който човек разбере осветлението като принцип. От там нататък крайната цел трябва да води до схемата. Съвсем друг е въпроса, че на някакъв етап това да гледаш схеми и резултатите от тях е полезно за разбирането на нещата.


еееххх това червено винце как ми развързва езика (пръстите) ....

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: asahi   
Дата:   19-12-08 23:58

Вместо да копирате светлинни схеми помислете защо са такива. Бай ви Mark Wallace разказва за хард и софт светлината, за съотношението между мощностите. Там е истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   19-12-08 23:59

Линка на Янков е МН готин [smilie24] Да на един етап е нужно да се гледат схеми, но мисля че на почти всички етапи е задължителна сверката на часовника.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: e-mil   
Дата:   20-12-08 00:01

Ето ти още един сайт. Макар да не е много богат, поне има рисувани схеми и обяснения за експозицията.

А в Тубата, като напишеш "photo lightning" излизат доста неща. Има да гледаш до неделя вечер. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: n1x0n   
Дата:   20-12-08 00:05

Зарежете ги тия схеми - като замразена пица са... учете се как да "готвите" сами [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: asahi   
Дата:   20-12-08 00:06

Ето тук:



https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/cjih2963.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/uknc4760.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2008-12/slsf7958.JPG


http://img4.modelmayhem.com/061004/20/45245a3df04ba.jpg




светлината е чудесна за аксесоарите, но кожата стои плоска.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   20-12-08 00:09

Асахи, спомням си време в което се 'хабеше' да пишеш и с удоволствие четях за калибриране, за профили, тестове и т.н. от постовете ти. Мисля си че това са меката и 'твърдата/рязката' светлина съотношениеята им и т.н. не ми се явява като объл камък,но схемите в тия линкове не мисля че ей така от нищото ще се сетя да си ги конфигурирам и определено ми се явяват полезни, за което благодаря на колегите [beer]

Относно пицата- сещам се как в едно предаване бяха на гости Ути Бачваров и Деси Слава... милата обясняваше колко много обича да готви, помолиха я за рецепта, а тя каза че обича да експериментира. Продължиха да я изтезават, та се оказа че е готвила 3-4 пъти. [smilie18] първо по учебник, а после ще се готви по собствен вкус, поне жена ми беше така [smilie18]



Публикацията е редактирана (20-12-08 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: borisyankov   
Дата:   20-12-08 00:10

asahi, защо си против 'схемите на светлина' но разсъждаващ 'схемно'?

Различните видове снимки изискват различни подходи - една добродетел (като обема на лицето) при определени снимки не е изискване за други.

Тази снимка множе както да е добра - има много модни с обикновена светлина, така и лоша ако искаме да наблегнем на лицето на модела например.

И в други теми съм те хващал да 'проповядваш' обемност на лицето - не си гледал достатъчно снимки където това не е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: borisyankov   
Дата:   20-12-08 00:13

n1x0n, според мен 'схемите' са като рецепти за ястия. Лично познавам главен готвач работил в петзведнен хотел който се радваше много на книги с рецепти (за ястия).

Схемите за мен са като решения на сложни проблеми - ако знаеш да смяташ можеш да ги решиш, но трудно, а ако видиш отговора можеш да разбереш как и защо се е стигнало до него [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   20-12-08 00:15

Лично аз се научих да играя шах като ходих в клуба на шахматистите и ги гледах всяка вечер как играят и анализирах докато играеха, много повече ми помогна отколкото да играя с приятели пред блока и да разчитам на прогрес.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: asahi   
Дата:   20-12-08 00:18

Опитвам се да ви отклоня от геометричния подход, илюстриран със схемите, и да ви обърна внимание върху другите параметри на светлината. Самюел и Б.Янков, вие сте мислещи хора и сами се сещате за това, но същото не може да се твърди със сигурност за останалите четящи. Нагледали сме се на коне с капаци в темите "Какво да си купя..."
Никсъна също ви намеква в тази посока.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: n1x0n   
Дата:   20-12-08 00:26

n1x0n, според мен 'схемите' са като рецепти за ястия.

Ми и така може да се погледне - рецепти, които ще станат като това, което е на картинката - само ако имаш точно тази мръвка, точно тези зеленчуци, точно тези подправки - пък то в живота рядко е така.

Ако продължим кулинарната аналогия - добрия готвач, който знае как си взаимодействат нещата - моментално ще разбере какво трябва да коригира в рецептата, че да компенсира разминаванията. Нещо повече - може да направи нещо още по-добро и оригинално - гледайки само картинката, а не рецептата.

Онзи готвач, който само папагалски е повтарял рецептите без да мисли, щото са му наготово - винаги ще се озовава със сериозни разминавания и винаги ще дава шаблонни решения.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   20-12-08 00:33

[smile] нямам проблеми с манджите аз, но вярно че е повече от публична темата и не сме само ние... съвсем го пропуснах това. Така е, прави сте. Но ей го на, от тия готварски съвети които по-горе се пуснаха с линкове се сетих какваподправка пропуснах да търся вчера в София- 'пушилка' [smilie9] и сега ще се наложи да си я купувам по картинка.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Пешо   
Дата:   20-12-08 02:54

Според моето скромно мнение в областа на направи си сам студио мога само да се съглася с никсъна. Най-важното е да се познават свойствата на светлината и начините за постигането и управлението на светлиния поток(ци)с желаните от нас свойства и характеристики. Ако имате възможност гледайте на Диин Колинс видеотата. Снимани са много преди цифровата ера, но принципите са едни и съши независимо дали филм или матица.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 10:09

Схемите са работещи само при елементарни геометрични обекти и то не винаги. Сложните и с различни обеми (примерно лице) изискват обратна връзка - като осветиш обекта, да видиш резултата - осветени места, сенки, бликове и да го коригираш, за да го подобриш, съобразно това, какво искаш да получиш.
Формален пример - за да подчертаеш бръчки или обеми използваш остро насочено осветление, за да ги скриеш, трябва меко и дифузно. В геометричната схема осветлението е на същото място, но резултата е различен.

Затова въпросът не е къде/какво/как да сложа в студиото, а защо



Публикацията е редактирана (20-12-08 11:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: nanapak   
Дата:   21-12-08 13:08

Асахи, конкретно за снимката, дадена от тебе като пример - погледни лявата (дясна на модела) скула!
"Обема" на лицето (в конкретния пример) е резултат не само на осветление, а и на ретуш - и явно недовършен за въпросната скула.

Сори за офтопика


Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: Sumuelll   
Дата:   04-01-09 00:31

Под елхата намерих това: Master Lighting Guide.pdf . Ще е активно около седмица. Вярвам че ще е полезно за 50% от четящите и за останалите възвишени 50% ще е приспивно четиво, но аз го споделям за първите 50%, така че [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: asahi   
Дата:   04-01-09 01:14

Да беше намерил под елхата "Изкуствено осветлени във фотографията" на Ян Шмок. Е, може и в библиотеката да я откриеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: GioX   
Дата:   04-01-09 01:17

Sumuelll: [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Добър подарък.

Отговори на това съобщение
 Re: Схеми за студийно осветление
Автор: swan_   
Дата:   04-01-09 10:14

Хайде и от мен малко:
http://tranz.it/load.php?id=RYZWnJ1WwqNuYDu5213500
[shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »