Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: bpavlov   
Дата:   19-12-08 19:26

Който не е прочел част първа, може да го направи тук
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=949946&t=949946&phorum_uriauth=



Мислех да се опитам да направя по-задълбочен анализ и да обясня какви са ми били съображенията при избора на сниманите обекти и процесването на RAW файловете.

Няма да го направя, за да спестя на смислените читатели коментари от сорта:
"как пък реши, че точно така трябва да го направиш, мишок..."
"смях, не се прави тъй моето момче..."
"не те приемам сериозно след това изказване..."
"аз когато съм снимал с тези апарати ти още не си..." и т. н.

Ето кратко обяснение какво съм правил:
Снимано е на РОУ, при Никона на 14 bit лослесс комресия, всички възможни настройки в апаратите са на OFF или NEUTRAL. sRGB в апаратите, Роу конвертора и фотошопа.
Всички файлове са отворени в ACR 5.1 и е изравнена температурата на бялото на 3000, tint 0.
Избрани за за всяко ISO по два файла с еднаква експонация.
На всички никонски файлове е намалена експонацията в Роу конвертора с (-0.33). Това означава, че при равни условия никонската матрица има 1/3 стоп по-добра чувствителност.
На всяка картинка "Blacks" е намалявано според зависи, така, че да изглеждат всички по сходен начин. Ще бъде отбелязана стойността в съответния лейър.

Всички останали настройки са както следва:
Recovery: 0
Fill Light: 0
Brightness +50
Contrast: +25
Clarity: 0
Vibrance: 0
Saturation: 0

Sharpening
Amount: 25
Radius: 0.5
Detail: 100
Masking: 0

Noise Reduction
Luminance: 0
Color: 25

Което не е отбелязано е 0 или default.

Всяка двойка файлове е обединена в едно PSD за по удобно и за да се избегне JPEG комресията. Цъкате по лейърите и гледате. В заглавието е отбелязан и номера на Роу файловете, които са ползвани. Във PSD-то на 3200 е включени и лейър Изо 6400 на Д700.

Никонските картинки са третирани с Unsharp Mask 300, 0.3, 1.
Канонските картинки са третирани с Unsharp Mask 250, 0.3, 1.
Това са максималните стойности, които могат да се поемат според мен, канонската картинка идва по нашарпена и носи по малко шарп във Шопа. Крайния резултат е аналогичен.


Три извода ще си позволя да направя, с риск да разгневя Големите Капацитети от форума.

1. 5Д има малко повече детайл при идеални светлинни условия. За пейзаж със сигурност е по-добър.

2. Изото на 3200 и 1600 и при двата апарата е добро, при 5Д е по-зле, но разликата не е кой знае колко голяма. Като се вземе пред вид, че реалните снимки на високо изо (в кръчми и църкви) обикновено се даунсайзват на поне 50%, разликата вече става незначителна. Да, Д700 е по-добре, но не е биг дийл, и с 5Д можеш да направиш продаваеми снимки на 1600 и 3200. Според мен количествената разлика е 2/3 стоп в полза на Никон. В никакъв случай 1 стоп, защото 3200 на Канон е по-добро от 6400 на Никон. Толкова по този въпрос.

3. Най-важната точка. Разликата в шума на Изо 100 и разработката на нюансите в тъмните участъци. Тук истината е, че при Канона има много шум в тъмните участъци и разработката в черното издиша. Аналогичен е случая и във всички останали канонски тела, които съм тествал. Гледайте долния ляв ъгъл на тестовата картинка, а така също черните очила и шишето на парфюма увеличени на 200%. При Никона шум на Исо 100 и 200 на практика няма и разработка в черното се вижда ясно както на монитора, така и в задълбочено гледане по канали и проценти във Шопа. Това вече е БИГ дийл. Разликата е драстична и двете камери са несравняеми по този пункт. Много ми е интересно как ще се справят 1Дс Мк3 и 5Д Мк2 в тази ситуация, но се опасявам, че разлика от 5Д няма да има. Който твърди обратното нека да приложи съответните Роу файлове, всички ще бъдат щастливи да ги разгледат.

Ето и самите файлове:

ИЗО 100: http://tranz.it/load.php?id=OgXwfvaFpz9Ip16M208366

ИЗО 800: http://tranz.it/load.php?id=mks6NmVI2A9xxxIc208367

ИЗО 1600: http://tranz.it/load.php?id=oUwXbJIuLhD1DHsN208368

ИЗО 3200: http://tranz.it/load.php?id=V8JCLo2k4DAY41wo208369


Всички Ралове: http://tranz.it/load.php?id=oa1JP2tmDgdXetjI208377


Приятно гледане ви пожелавам и внимателно със злобните коментари [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: tantris   
Дата:   19-12-08 19:54

Пусни кропове за да стане купона.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: ecobo   
Дата:   19-12-08 21:10

Доста файлове процеснах в CO4Pro - много, ама МНОГО на кантар са двете тела откъм детайл. Откъм шум Никона определено е по-добър на всички ИСО-та.
Според мен Канона има лееееко предимство на детайла в светлите части, Никона е по-добър в тъмното, там 14-битовия РОУ си казва думата. Като се отвори файла без корекции, тъмните части при Никона са почти черни, но лесно се "отварят" от софтуера без това да води до поява на шум, но пък се наблюдава леека постеризация.
Естествено, това може да са кусури на софтуера...

Камерите са чудесни! И двете! [smilie24]
Ако сега купувах и цените бяха еднакви, бих взел Никона заради по-ниския шум, но предвид цените към днешна дата, 5Д-то определено е невероятно изгоден избор.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Ivan_A   
Дата:   19-12-08 21:36

bpavlov, [smilie24] - за темата и положения труд! [smilie24]

... преди да се изроди темата отново - АФ на Д700 е по-добър - много.
Снимал съм с 5Д и Е3 - интериор, статив,
кадриране, фокус по централна точка - разлика няма.
От същото положение - опит за фокусиране с 5Д по странична точка - няма шанс, освен ако не попадне на "добро" място.
С Е3 - пропуск почти няма - "почти", защото и той, макар и рядко, бърка.
Намесвам Е3, защото съм го сравнявал с Д700 - АФ на Д700 е [smilie24] [smilie24] [smilie24] от на Е3.

За 5Д - добра камера, но с няколко години по-стара - няма начин да не отстъпва по нещо.

... а дали това "нещо" е толкова важно - всеки сам си решава.


Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: nomadsl   
Дата:   19-12-08 22:36

bpavlov,

поздравления и адмирации за старанието.

Една наистина полезна тема.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: mitku   
Дата:   19-12-08 22:48

Съгласен съм и с изводите по принцип. Само една лека уговорка: разгледах всичките файлове (и на 200%, не само на 100%) и не видях споменаваното леко предимство в детайл на 5D, при ISO100.
Абе - с две думи и на 200% е трудно да се хване разлика в детайлът, която да си заслужава да се спомене. Но туй са дребни подробности и не променят общата картина и с останалото съм напълно съгласен. [smilie24]
Поздравления и от мен за труда, усилията и споделената информация. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: ksuhorukov   
Дата:   19-12-08 22:50

И сега какво излиза.. че Никон пуснаха нещо за 5 бона, което можем да получим и с камера за 1700 лева, така ли?

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: danbi   
Дата:   19-12-08 22:55

ksuhorukov, нека го кажем така: това което пуснаха Никон за 5 бона (ново) напълно покрива това, което прави старото нещо на Канон за 2 бона (втора употреба). За разликата в цената прави други неща, които старото нещо на Канон не прави. Дали ти трябват и дали за тях би дал разликата в цената си е избор на всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: nodoubt   
Дата:   19-12-08 22:57

едва ли някога някой е оспорвал , че 5д има матрица [smile] проблема е че горе доло с това се изчерпва този апарат.. бтв какво цели темата [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: ecobo   
Дата:   19-12-08 23:36

Ами то от матрицата по-важно има ли? [smilie3]

Иначе 6 за bpavlov [smilie24] Така се сравняват тела - при еднакви условия, с еднакви обективи, РОУ-файловете се дават... Другото е алабалистика.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Svsvet   
Дата:   20-12-08 00:09

Д700 освен матрица е и много повече...[smilie24] За обективите да не говорим[smile]



Публикацията е редактирана (20-12-08 00:10)

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: ecobo   
Дата:   20-12-08 00:10

Svsvet написа:

> Д700 освен матрица е и много повече...[smilie24]






...пари [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Svsvet   
Дата:   20-12-08 00:12

Всеки да си прави сметката [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 00:20

Вероятно грозното постеризиране в сенките е проблем от АЦР-а

http://luminous-landscape.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=10011



Адобе има какво да се учат и от Канон - ДПП и от Никон - Кепчъра и от трети разработчици

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Svsvet   
Дата:   20-12-08 00:24

Между другото, ето това не изглежда да дава предимство в детайла на 5D...

100% кроп от 5Д на ИСО 100


http://photo-zona.net/images/user60963/album13456/large/1229725236_bjgs6522_5D.jpg



същият кроп от Д700


http://photo-zona.net/images/user60963/album13456/large/1229725236_xfhg7084_d700.jpg



Много неприятно ми стои на 5D прешарпването още на изхода от матрицата. Това го има и при други Канони...

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 01:11

Svsvet
Разгледай дебелината на буквата О - неравномерна е. Разместване на апарата, вижда се и посоката във всички букви, почти вертикално и леко вдясно.
Колкото до прешарпване на изхода от матрицата- такова няма. Инсталирай си ДхО и ще ги гледаш съпоставително - вляво оригинала, вдясно шарпнатото изображение. Така лесно се вижда, че прешарпване на изхода няма>
Аз досега не съм го срещал (а предимно с Канони работя), изпрати ми, за да го видя и аз
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Svsvet   
Дата:   20-12-08 01:18

Ами я виж например ей тука какво става:


http://a.img-dpreview.com/gallery/canoneos5d_samples/originals/img_6850-dpp.jpg



Нямам Канон в момента, но служебното 30Д също се нуждае да му бъде дръпнат назад шарпинга за да се постигнат максимално добри резултати... Освен това може да видиш, че на 1600 ИСО разликата в детайла е още по-очевидна между 5Д и Д700. Не вярвам и тогава да е мръднал тестващият[smile]

Здраве да е, не е целта да спорим. Това си е мое мнение, с което може да не се съобразите...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 01:42

Svsvet
За това че на каноните трябва да се дръпне шарпинга си прав, ама да се добави, за да се компенсира силния АА филтър.
ДПП по подразбиране шарпи на 3, независимо колко е на апарата (по подразбиране е 0).
Не е от изхода, а от конвертиращия софт.
Аз си имам 30Д, няма нужда да ми изпращаш файлове, имам няколко десетки хиляди от него
За детайла най-добре гледай текстовете по часовника, повечето от дребните са на границата на четимост

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: darksorrow   
Дата:   20-12-08 01:54

[smilie24] [smilie24]

д700 [smilie24] [smilie24] [smilie24]

под вола теле [smilie23]

темата [smilie24] [smilie24] [smilie24]

и двете камери са чудесни, и двете са предостатъчни за почти всякаква работа.

личното ми мнение е, че разликата в картинката предвид разликата от 3г в телата е логично да е малко по-драстична в полза на д700 от съвсем лекото, според мен, предимство, но самият факт, че и 5д е достатъчно за 99% от клиентите тук малко или много обезсмисля факта, освен при пиксел пийпинга и форумните препирни.

другото е ала-бала. мерси за старанието на автора.



Публикацията е редактирана (20-12-08 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 02:00

На Д700 определено са по-добре разработени сенките, 14 битовия цвят [smilie24]
(При конвертиране с ДхО)

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-12-08 02:03

respect за автора.
Сравнението не учудва никой .сигурен съм[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: Canon   
Дата:   20-12-08 02:06

bpavlov
Добър е теста като изходен материал, има детайли в часовника, има светлини (бликовете и отраженията), има и дълбоки сенки.
Аз определено предпочитам снимките като цяло от Д700 (по някои мои си съображения)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: IDA   
Дата:   20-12-08 14:24

Сърдечна благодарност и поздравления на автора за това задълбочено и коректно направено сравнение. Най-после две теми, които изчетох буква по буква и от които научих нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: asahi   
Дата:   20-12-08 14:42

Аз научих, че старото си е старо, а новото - ново. Всъщност и преди го знаех.

Отговори на това съобщение
 Re: --- D700 vs 5D --- част Втора
Автор: mitku   
Дата:   20-12-08 15:20

Както се знае открай време - последните 10% качество, струват двойно в пари. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »