Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за обективи
Автор: ittv   
Дата:   19-12-08 10:23

Искам да попитам има ли значение колко мм диаметър е обектива? Например някои обективи са 55мм, други 72мм, 77 и т.н. - това влияе ли върху самата снимка, или се определя от елементите и групите в него. Извинете ме за глупавия въпрос но никъде в нета не мога да намеря информация за това.

Благодаря предварително

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: asahi   
Дата:   19-12-08 10:30

Диаметърът не влияе директно на снимката.
Диаметърът и реномето на марката, обаче, влияят на цената на обектива.
Диаметърът влияе и на цената н афилтрите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: ittv   
Дата:   19-12-08 10:32

благодаря, и аз единственото което знам, е по-скъпи филтри, което е логично, както и за цената на самия обектив

благодаря :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: mitku   
Дата:   19-12-08 10:35

По какъв начин дали "влияе" на снимката?
По принцип не влияе директно, но от там идва цялата конструкция на оптиката и се получава, че всъщност "влияе" на снимката. Най-просто казано - колкото е по-голяма оптиката на обектива за дадено фокусно разстояние, толкоз повече информация (светлина) ще влезе през нея и съответно ще имаш повече "качество" (пак - най-общо казано) може да се постигне... и толкоз е по-скъпо цялото "удоволствие".
-> How camera lenses are made

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: tofo   
Дата:   19-12-08 10:36

Ама непряко пък колко влияе...[beer] Позволява по-отворена бленда, де[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: ittv   
Дата:   19-12-08 10:41

mitku написа:


> Най-просто казано - колкото е по-голяма оптиката на обектива за
> дадено фокусно разстояние, толкоз повече информация (светлина)
> ще влезе през нея и съответно ще имаш повече "качество"

Може би не съм достатъчно запознат, но това колко светлина ще влиза не зависи ли предимно от бленда и скорост на затвора, един вид при обектив с челна леща 72мм и бленда 8 и при обектив 55мм с бленда 8 при еднаква скорост на затвора, няма ли да попадне едно и също количество светлина?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: mitku   
Дата:   19-12-08 10:45

Да - затуй не е "директно"... наистина - колко светлина влиза, зависи от блендата. НО пък самата максимална бленда, зависи от големината на оптиката. При обективи с едно и също фокусно разстояние, за да се постигне по-голяма максимална светлосила (бленда), трябва по-голяма оптика (размер). [smilie3]

Между другото - "едно време", когато за пръв път гледах това филмче по Discovery, направо ми се разбули една огромна заблуда и мъгла: "Абе, д'е@, защо искат толкоз мно'о кинти за таз стъклария (обективите)".
Малко искат даже. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: tofo   
Дата:   19-12-08 10:46

Да, ама тоя със 72 можеш да си го отваряш повечко при съответното желание. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за обективи
Автор: ittv   
Дата:   19-12-08 10:49

за големината на блендата разбрах, логично, мерси :) филмчето ще го изгледам в къщи, че в офиса ни е филтриран youtube :(

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »