Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Проблемен размер на снимки???
Автор: loferd   
Дата:   15-12-08 01:45

Здравейте,
имам апарат EOS 450D от сравнително скоро,и до преди няколко дни не ми се беше налагало да изкарвам снимки на хартиен носител. И така аз се запътих към фрадското фото, където ме посрещна не особено любезен младеж,който с троснат тон започна да ми задава въпроси: 1) С каква резолюция е снимано? 2) С какъв апарат са правени снимките? Аз учтиво обясних че за резолюцията не зная защото вероятно всяка снимка е правена с различена резолюция. И така той започна да ми обеснява че когато примерно съм искал да си изкарам снимка във фото студио с размер например 9х13, а и следващите, образите имало вероятност да се деформират или да се отреже част от кадъра. Не започнах спор защото не бях запознат, та след като си ги взех нямаше деформация, но все пак искам да зная има ли такова нещо или служителят във фото студиото ми се направи на важен? И ако искам да си изкарам снимки с резолюция 2256х1504 ще има ли деформация или няма да има! Ще съм благодарен на всеки, който вземе мнение по темата!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   15-12-08 01:55

вземи калкулатора, раздели 13 на 9 и после пикселите и ще си отговориш сам на въпроса.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:09

Няма да има деформация, най-много да се изрежат по няколко мм от кадъра - това е нормално.
Неучтивият младеж е имал впредвид апаратите с формат на снимката 4:3 - тогава е ясно, че по-значителна част от кадъра ще отиде...



Публикацията е редактирана (15-12-08 02:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: loferd   
Дата:   15-12-08 02:10

И какво ако получените числа са еднкави няма да има деформация така ли? Много си лаконичен "psychoiho"!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:12

никога няма да има деформация (освен ако не си играят ръчно да ги оразмеряват!!!), само изрязване.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-08 02:15

Стандартно се разпечатват 300 пиксела на инч.
твоята снимка излиза 7.5"х5" или 18.75см х12.5см [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:23

Т.е. агитираш го да печати 13х18, от фотото трябва да черпят[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   15-12-08 02:28

какво стана с "Ще съм благодарен на всеки, който вземе мнение по темата!" ?!

отнема под минута сметката колко пиксела по коя страна ще хартисат и колко см са това реално. това след като се сетиш че снимката ти не е с отношения 9:13.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: loferd   
Дата:   15-12-08 02:35

Мерси на всички!!!
Но на мен все още не ми е изцяло ясна тази работа??? Всеки тук умножава някакви числа,дели прави струва... и конкретен отговор пак няма!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-08 02:40

Има, но нещо не го схващаш.
Твоята снимка има например 2100 х 1800 пиксела. Принтера печата 300 пиксела на инч. Т.е хартиеното копие ще бъде 7 х 6 инча.Просто. Един инч е грубо 2.5 см. Смятай си в което ти е най-удобно. [shtrak]

П.П. За съотношението на страните на кадъра - виж си ЛС.
П.П.П. Ако не искаш да ти се реже кадъра и да го вкарват в стандартната пропорция, казваш в студиото да принтват целият.



Публикацията е редактирана (15-12-08 02:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:40

Виж сега, съотношението височина / ширина на твоя кадър не отговаря на съотношението 13 на 9 (127 на 89 мм)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:42

Това означава:
1. Пускаш кадъра да изпълва формата - няколко мм се режат
2. Пускаш кадъра фит-ин - получаваш бяло поле на снимката

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:43

пикселите на инч нямат значение в случая

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: MarinY   
Дата:   15-12-08 02:45

Кримсон, какво ...???

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:47

Конкретно за твоята снимка - размерът и в мм, ако спазим пропорциите и, би трябвало да бъде 133,4 на 89 мм. Но хартията е 127 на 89, значи по 3мм от двете страни се режат

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 02:50

лоферд, просветна ли ти, man?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: loferd   
Дата:   15-12-08 02:55

Ами както казах и преди малко....донякъде. Объркващо е, че всеки казва по нещо различно и някак си не мога да се ориентирам в ситуацията. Но спокойно опитвам да проумея нещата!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: kolcho   
Дата:   15-12-08 03:00

Пич, стандартното съотношение на страните на снимките е 2:3. Идва от формата на стандартния малкоформатен фотокадър, който е 24:36 мм.Затова и копията на хартия от фотото са с размери 9/13;10/15;13/18;20/30 и кратни - за да повторят правилно съотношенята на образите от оригинала.
За да са ти кадрирани правилно снимките / т.е. - на принта да ти излиза онова, което виждаш на екрана на компа без "обрезки/, следователно, съотношението в пиксели на страните им трябва да е приблизително такова. т.е - 2:3. Когато предоставяш снимката в оригиналния й вид / без да я кадрираш допълнително/ - нямаш проблем, апаратът ти снима именно в това стандартно съотношение.Когато си кадрирал, обаче, трябва да си го спазил - иначе при принтенето или се губи по нещо, или остават празни полета, ако снимката се изпечати в цялост.За улеснение във фотошоп има опция за кропване на снимките именно в това стандартно съотношение.
Конкретно на въпроса ти дали снимка с РС 2256:1506 пиксела ще се изпринти без загуби - отговорът е "Да", защото съотношението на страните е 2:3.
Само дето не мога да разбера - защо при 12МП резолюция на машинката ти снимаш с реални 4,5 МП?

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 03:05

ами всички ти казваме едно и също - нямаш проблем, в най-лошия случай губиш някакви мм.

Ето и стандартните размери снимки във фото:
127x89 mm
152x105mm
127x178mm
152x214mm
203x305mm
254x381mm i t.n.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: crimson_glory   
Дата:   15-12-08 03:11

Ако имаш Фотошоп отвори снимката в него. Избери Crop Tool и отгоре в ляво задай Widht 127 cm Height 89 cm. Опитай се да маркираш цялата снимка с инструмента. Светлата част излиза на снимката, тъмната - не!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблемен размер на снимки???
Автор: Mick   
Дата:   15-12-08 10:31


http://img224.imageshack.us/img224/1461/cropping1jc9.jpg




горе в ляво (2:3) е най-често срещаното съотношение на самата площ на снимката при фотомашините (минилабовете)

до него в дясно е (4:3) - например снимката -така както излиза от повечето любителски апарати (макар че вече повечето имат и опция за снимки 2:3)


На картинките долу виждаш 2та варианта по които можеш да си поръчаш за принт снимките във фотоателие.
В единия случай имаш целия кадър но с бели ивици,
а в другия - губиш от самата снимка...
Най-често се принтва по начина - долу в дясно
[beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »