Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Да си добър с фотошопа?
Автор: asahi   
Дата:   14-12-08 13:02

Какво трябва да знаеш и можеш, за да си добър с фотошопа?

Моля да разграничавате полета на фантазията от знанията и технологичните умения.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-12-08 13:10

Напреднал,добър или профсисионалист?
[smilie7]

1.Работа с АЦР
2.Видове техники за постигане на желаните резултати.
-експонация
-динамика
-острота(техники за изостряне)
-цвят(техники за оцветяване и тнт)
-Levels(понятие и работа)
3.Техники за черно бяла фотография
-дву/три/четири и тнт тонова фотка
-техника с градиент мап
-Black & White
-други
4.Работа с маски/слоеве и приложението им в различни ситуации.
5.Работа и приложение на филтри,преоразмеряване,колажи
6.Техники за регулиране на цветовете и тяхния интензитет
7.Техники за ретуш на портрети,пеизажи и др,редактиране на проблеми свързани с оптиката.
8.Панорами
9.Понятие от: RGB,sRGB,Cmyk,Lab
Мисля ,че това е достатъчно за един добър старт. [beer]



Публикацията е редактирана (14-12-08 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: vgramatikov   
Дата:   14-12-08 13:18

100% съм пропуснал нещо важно но това общо взето е добро начало.И ако можеш да ползваш на 100% тези неща можеш много да си олесниш живота като фотограф любител [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: kosara   
Дата:   14-12-08 13:50

koi e pd?

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: aleksander   
Дата:   14-12-08 13:55

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: chicken   
Дата:   14-12-08 14:00

Аз бих се притеснил ако всеки фотограф лшбител ги знае тези неща. Че някои снимки, като излязат от шопа, ме стряскат и сънувам кошмари. pd, това ми звучи като да си преписал съдържанието на някоя книжка за PS. А не бива. Ами ако човек няма ясна представа каво точно е постигнал с всичките тези техники. Ми то така се появяват митичните чудовища.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: chicken   
Дата:   14-12-08 14:07

А сега сериозно, аз лично успях да открия че е особенно важно човек да знае и принципа на който работи дадена техника във ФШ. Не само видимия резултат, а какво точно е направила програмката с картинката. Като се сложи и значението нареда на изпълнение на нещата, се оказва че всъщност положението е изключително сложно. Ха, да не говорим че даден резултат може да се постигне по няколко начина, но някой от тях затварят пътя или насочват в друга посока по нататъшното развитие на идеята... мен ме заболя главата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-12-08 14:16

Косара, ПД е кандидат за Титан на годината - не го иронизирай.
Ако желаеш сподели кое за теб е важно в знанията и уменията покрай фотошоп.

Чикън, на прав път си.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: tonevjr   
Дата:   14-12-08 14:23

На първо място талант и усет!Много добро познаване на отделните елементи на фотошоп и знание,кой каква точно работа може да ти свърши!След това трябва да знае как да ги комбинира правилно и може би едно много важно нещо Е - много време и часове прекарани в експериментиране и комбииране за постигане на желаният ефект![smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-12-08 14:26

Тонев, дай по-конкретно. Ти си правил първите стъпки скоро и споменът ти е по-ясен.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: kosara   
Дата:   14-12-08 14:33

mi stranen mi e tova izkazvane na pd
ina4e za 6opa za nego 6te stane banalno no sa dosta ne6tata
za mne vinagi e bilo vajno da ne si li4i 4e e izpolzvan 6op tova e spored men
ima ne6ta koito kato gi pogledne 4ovek i moja da ti kaje kakvo e izpolzvano pri tqh
i kakto se kazva iskase edna dobra baza ot znaniq i ot tam ve4e fantaziq


kakvo e tova titan na godinata

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: darksorrow   
Дата:   14-12-08 14:34

пд, какво [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: asahi   
Дата:   14-12-08 14:40

НоминациЙ Титан на седмицата

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: tonevjr   
Дата:   14-12-08 14:43

Ми по-конкретно не знам...Едно от нещата които разбрах от толкова четене относно фотошоп е че няма тайна рецепта за постигане на даден ефект!Просто няма опрделен начин...НО трябва определено да си пробвал много такива вече изготвени от други хора,за да разбереш как се случват нещата и после е въпрос на усет смята,да постигнеш това което искаш.Определено трябва да имаш цел и виждане...дори да не я постигнеш...опитвайки се ще мине през неяо,коеот ще ти хареса или ще ти даде идеи.Фотошопа не е просто програма,то си е като в тъмната стая....трябва да си малко или много артист.
Иначе моите обработки до 90% се сътоят от едни и същи неща,които неперменно присъстват...после просто добавяш по усет,но трябва да знеш какво да добавиш...като гледам всичко е....контрст,цветове и изпипване на малките неща и детайлите...[smile]

Едит: Това наистина ми хареса...База знания и после фантазия....[smilie24] [beer]
Едит 2: Как щях да забравя...ако не си помогнеш още докато снимаш и после само разчиташ на сопата....провала е повече от сигурен!(това за фотографите де...той шопа не приключва там)



Публикацията е редактирана (14-12-08 14:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: magnifico   
Дата:   14-12-08 15:08

Според мен основното е да владееш различните методи за селектиране, да си правиш корекциите в отделни слоеве, на които да знаеш какво да кажеш, за да си комуникират по начина, който ще доведе до гонения резултат. Маските са много важни също. Това са основите, с които се правят всякакви корекции...било то Ч/Б, шарпене, цветове, ретуш...естествено трябва да можеш да контролираш четките [smilie3] Цветовите канали са за по-напреднали, и който не разбира, да не пипа [smilie3]
[shtrak]
Общо взето, да си добър с фотошоп, значи да знаеш начина, по който да реализираш идеята си, ако има конкретна такава. Най-важното е, крайния резултат освен визуално задоволителен, да бъде и технически добър...имам предвид да няма постеризация, излишен шум, белези от селекциите и т.н [smilie3]
Трябва да знаеш и файловите формати и да мислиш за напред, дадения файл за какво би ти потрябвал.



Публикацията е редактирана (14-12-08 15:12)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-12-08 15:32

magnifico [smilie24]
Много добре! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: alex_markov   
Дата:   14-12-08 15:35

TonevJr го е казал - Усет, артистизъм, чуство за красота...
Фотошопа е само инструмент, колкото и да си добър с компютрите, пак никаква няма да я свършиш, ако не те бива в Изкуството:), то е като да обсъждаме Триножници, стативи, четки и бой - да трябват си ама и най ТурбоГъзарските не биха ми помогнали да нарисувам картина която би се отдала с лекота на дете с ТАЛАНТ



Публикацията е редактирана (14-12-08 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: magnifico   
Дата:   14-12-08 15:38

Като снимате, гедайте хистограмата. Гледайте да няма чисто черно и чисто бяло, защото и майстори на шопа да сте, спасение няма [smilie3]
Експонирайте на дясно... или по-точно, гледайте да бутнете хистограмата възможно най в дясно, преди да почне да гори. По точи начин все едно снимате на по-ниско от най-ниското исо, и после в обаботката ще имате по-чисти файлове, които ще търпят повече изсветляване.
Това не важи за нисък ключ [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: mantara   
Дата:   14-12-08 15:42

Първо да кажа - не съм добър с шопа. Та досега шопа е погледнат само от страната на фотографа - а то е доста повече. Според мен да си добър с шопа означава да можеш да рисуваш с него, да създваш изображения. Но аз не съм тей че [beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: tonevjr   
Дата:   14-12-08 15:46

Мдаа...това казвам и аз....не внимаваш ли доката снимаш още...спасение няма![smile]
Много важно е човек да има и мярка...да не прекалява,за да не изглеждат нещата неестесвено и обработката да си личи прекалено много,въпреки че понякога неестесвеното е желан ефект...
Аз главно ползва кървс....селетив колърс... и колър баланс...после четка на 50% сиво...май прекалено много леаър-и в различна прозрачност.Ама както казах,формула няма,но това май са ми основните елементи всеки път![beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stormfx   
Дата:   14-12-08 16:14

Най-важно е да се мине първоначалния период в който се опитват всички възможни филтри, както и комбинациите между тях [smile] Ще се съглася с Kosara, че не трябва да си личи, че е пипано. Освен това крайния резултат трябва да го има в главата, преди да подкара кадъра във фотошопа. Самоцелното ръчкане...


Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: didesignbg   
Дата:   14-12-08 16:33

Във фотошопа верните пътища са много. Да си добър значи да не вървиш по грешните.
Във всяка задача има поне по един грешен път.
В редакциите това е работата директно в слоя, ползването на яркост контраст...
При селекциите това е магнитното ласо и филтъра екстракт.
Ненужната употреба на деструктивно-художествените филтри.
Добрите практики:
Умела работа с четки - сами по себе си те са за мен един от най-мощния инструмент на шопа.
Ползването на маски, ползване на векторни маски.
Корекционни слоеве.
Смарт обекти.
Именуването на слоеве, групирането.
Чистата и подредена работа. Ако се работи в екип, или продукта не е краен е важно следващия човек да не губи един час само за да се ориентира във файла.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: mantara   
Дата:   14-12-08 16:41

didesignbg [smilie24]
Един въпрос - за какво използваш смарт обектите? Аз лично само да групирам елементи, върху които искам да приложа тва или онова.

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: ugoali   
Дата:   14-12-08 16:42

аз започнах с една книжка на Скот Келби, "Цифрова фотография с Photoshop CS"
четене, експерименти, четене ...
Фотошопа го приемам като една забавна игра, само нея я играя на компютъра, забавно ми е, 7-8 часа минават на един дъх (това, когато се хвана с нещо сериозно)
За техники ...
трябва да умееш да правиш всико , което си пожелаеш! Това е да си добър на фотошоп!
Аз мога да кажа за себе си, че " умея да играя на тази игра"
Таа, като за начало, книжката, програмката да е инсталирана на компа и много отделено време за нея! :)
Успех на начинаещите!
Пътят е дълъг! [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Да си добър с фотошопа?
Автор: Пърпъла   
Дата:   14-12-08 16:43

Долу [smilie23] Фотошопа, да живее [smilie24] Рокендрола, чак до края на света![smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »