Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: bez   
Дата:   07-12-08 22:06

Ако не се лъжа използват една и съща с-ма повече от 5 години. Във форума, често гледам мнения за неточен автофокус на евтините анони (казвам евтините, да не скачат хората с едноцифрени каноски тела), и за много точният такъв при никон. Интересуват ме мнения и за Пентакс (к100, 200, 10). Каква е точността, чувствителността при ниска осветеност и светлосилни обективи, бързината ...? Основно питам за централната зона, понеже съм аматьор и фокусирам с нея. Как е в сравнение с някои по-стари камери Канон (10, 20, 30Д) или Никон (Д70, 80)?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: dent   
Дата:   07-12-08 22:23

Пентакс има двойно потвърждаване на фокуса, което го прави по-бавен, но доста по-точен от канони с две и три цифри.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: darksorrow   
Дата:   07-12-08 22:34

зависи - в никакъв случай не е непоклатим - моят опит с 2-3 к10 тела не е най-позитивният на света.

инак - относително точен, аз лично не го намирам за особено бавен, както всъщност често твърдят че е, зависим е от обектива определено.

гледайки централната зона конкретно, не мисля че би имало някаква драстично осезаема разлика между к10 и канонското 20д/30д. инак - пентаксът има кръстосани аф сензори и на страничните точки, което е много съществен плюс за него при сравнение с тези тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: ibk   
Дата:   07-12-08 23:19

Според Пентакс, а и според доста хора, които са го купили вече, К-м е с най-бърз фокус при по-ниска осветеност от всички досегашни модели (вкл. и К200 и К20). Това е следствие на тотално преработени алгоритми за фокусиране. При нормална осветеност обаче, К10 и К20 фокусират по-бързо заради по-мощния мотор в тялото (имай предвид, че говорим за милисекунди).

И аз като дарки не намирам фокуса за бавен, макар, че снимам с ист ДС (и не съм снимал само пейзажи). Всичко е въпрос на познаване на апарата и свикване с него.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: spa   
Дата:   07-12-08 23:47

Много си зависи от обектива и от уменията да позлваш апарата. Като цяло за следящия фокус особено при движение към/от обектива може да забравиш. При ниска осветеност има доста излищно движение напред назад. А и не само при ниска осветеност. Между другото има доста изписано по нета порови се. Аз лично понякога много съм се впечатлявал К10Д как кове, но да си призная и обективите са острички...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: doca   
Дата:   08-12-08 07:14

SDM-lens[smilie24]
http://www.youtube.com/watch?v=aYIgbaT9CmU




Публикацията е редактирана (08-12-08 07:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: nrk   
Дата:   08-12-08 11:51

Автофокусът на Пентакс е общо взето стабилен, но чувствително по-слаб от този на филмовите канони от 90те (нямам друга база за сравнение).
Въпреки това изключително рядко създава проблеми. (В този форум цари маниащина на тема фокус, сякаш всички са репортери снимащи събитието на века... привечер, в подлез, примерно.)
Нещо, което ми харесва при Пентакс е, че дори и с евтините китови обективи можеш да помагаш на автофокуса ръчно и директно, без разни копчелъци - струва си, особено при тъмното дълго варио.
Истинският проблем на К100 е, че огледалото му трака като църковна камбана. При К200 положението май е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: darksorrow   
Дата:   08-12-08 11:54

можеш да помагаш на автофокуса ръчно и директно, без разни копчелъци

това пък как ти хрумна?

edit - аз full time mf за пръв път проимах на канонските си обективи, пентакските (поне тези без мотор) фокусират на различен принцип и не е добра идея да им "помагаш", питай тялото [smilie5]



Публикацията е редактирана (08-12-08 11:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: nrk   
Дата:   08-12-08 12:05

Ми ако апарата не е фокусирал където искаш (снимаш нещо зад решетка, прозорец или някаква птичка в клони разни, предмети на близко растояние при плитък DOF...) просто фокусираш по това което искаш на ръка (приблизително) и след това автофокуса донаглася положението.

Или ако при слаба светлина се мъчи и върти напред-назад, пускаш спусъка, фокусираш ръчно по нещо по-контрастно и после апарата улавя фокуса.

И в двата вида ситуации не се налага да превключваш на ръчен фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно автофокуса на Пентакс…
Автор: jorro_z   
Дата:   08-12-08 16:04

Дарки, нрк говори за системата Куик-шифт. Тази система я имат почти всички обективи от серията ДА. Дори и китовите.
За тези, които не са запознати - това е нещо, което действа по следния начин:
Във всеки един момент, независимо в какъв режим се намираш (АФ-С, АФ-К или МФ), можеш да завъртиш пръстена за фокусиране ръчно. Без да превключваш/изключваш/включваш нищо! При което системата за автофокус се "откача" и започваш да фокусираш ръчно. А в момента, в който натиснеш бутона АФ или полунатиснеш спусъка (в режим АФ-С или АФ-К), отново се "закача" системата за автофокус и заработва.
Нещо подобно е при Сигма, тези обективи, които имат ХСМ са на подобен принцип.



Публикацията е редактирана (08-12-08 16:04)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »