Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за филтри и преходници
Автор: orhch   
Дата:   03-12-08 22:57

Здравейте,

Имам два обектива за които искам да си купя поляризационен филтър. На единия (28-70) мога да ползвам 52 mm филтри, а на другия (70-300) 58 mm.
Моля за съвет, дали правя компромис ако си купя един 58 mm поляризационен филтър и го ползвам с преходник като и на широкия обектив? Или обратното, купувам 52 mm филтър и го ползвам с преходник и на дългия обектив?
Кой вариант е по-добър? Или е по-добре да си взема два филтъра?

Благодаря! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: orhch   
Дата:   03-12-08 23:04

Здравейте,

Имам два обектива за които искам да си купя поляризационен филтър. На единия (28-70) мога да ползвам 52 mm филтри, а на другия (70-300) 58 mm.
Моля за съвет, дали правя компромис ако си купя един 58 mm поляризационен филтър и го ползвам с преходник като този - http://www.photopavilion.com/?page=catalog&base=1&catalog=88&product=1374&show=additional#slides-pane-1 и на широкия обектив? Или обратното, купувам 52 mm филтър и го ползвам с преходник и на дългия обектив?
Кой вариант е по-добър? Или е по-добре да си взема два филтъра?

Благодаря! [beer]

P.S. Извинявам се че пиша едно и също нещо два пъти, но чак като видях, че линка ми в първия пост не се е визуализирал, разбрах, че не мога да го редактирам ...



Публикацията е редактирана (03-12-08 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadscreem   
Дата:   03-12-08 23:07

http://www.photopavilion.com/?page=catalog&base=1&catalog=88&product=1374&show=additional#slides-pane-0

според мен най - логично е да си вземеш 1 хубав поларизационен филтър за широкия обектив, защото, ако съде по себе си, много рядко се слага пола на дълъг обектив. Аз най често използвам такъв филтър при снимане на пейзажи, където дългия обектив е излишен в 95% от случеите.

и другото ако си решил да го ползваш и на дългия, аз бих те посъветвал да си вземеш един хубав скъп пол филтър на 58 и да го ползваш с преходник на късия обектив.[beer]



Публикацията е редактирана (03-12-08 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: danbi   
Дата:   03-12-08 23:12

по-добре е един хубав (т.е. скъп) филтър + преходник, отколкото два евтини (но калпави).

дори и хубавия филтър влошава качеството на изображението, а калпавия го прави видимо по-зле.

Освен всичко друго, ще носиш и по-малко филтри...

ПП: може да разгледаш и други обективи за твоя фотоапарат и ако има някой от тях който би ти се искал, да провериш дали не му трябва пък на него по-голям филтър -- така най-добре да вземеш по-големия и по-скъп филтър + преходници за другите обективи. Не е ясно, дали това ще бъде по-евтино, но ще бъде по-качествено....

хубаво е да провериш и дали с преходника ще можеш да ползваш сенниците и т.н.

преходниците са евтини.



Публикацията е редактирана (03-12-08 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: alsash   
Дата:   03-12-08 23:29

ами сенник?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: orhch   
Дата:   03-12-08 23:35

Много ви благодаря за отговорите![beer]

Изясни ми се обстановката с преходниците, но сега остава въпроса кой точно филтър да си взема и до колко пари е разумно да дам за него [smile]

Не ми е приоритет да правя "възможно най-добрите" снимки.
Този филтър - Hoya CPL Standart 58 mm предполагам от "нисък" клас, дали ще върши работа?
Искам просто да мога да снимам пейзажи на които небето да не остава безлично бледо. Цветовете в снимката да са малко по-наситени. Да блокирам отблясъци и толкова...

Поздрави!



Публикацията е редактирана (03-12-08 23:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: danbi   
Дата:   03-12-08 23:42

като правило, по-големия филтър е по-скъп (понякога доста по-скъп). оптималното от към цена ... само ти можеш да прецениш. но наистина няма особено смисъл да колекционираш няколко размера филтри.

колкото за отблясъците.. аз си взех едно уж не най-евтино (но все пак, не беше най-хубавото налично) филтърче на 58мм. бях "доволен" че съм го оборудвал, докато открих че филтъра създава безброй отблясъци. примерно снимки през нощта (с лампи и подобни източници на светлина) са практически невъзможни без да се размножат светлините из кадъра.

в случая, по-важно е да гледаш анти-рефлексното покритие на филтъра. а за съжаление само ти може да прецениш кое ти е подходящо [smilie5]

хубавото е, че поляризационните филтри се справят по-добре с тия неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: mitku   
Дата:   03-12-08 23:53

Аз бих си взел отделни филтри.
А относно въпроса за качеството. По принцип - колкото по-дълг е един обектив, толкоз по-зле се чувства (качеството на снимките) като му се сложи евтин филтър (и обратното). Но пак си трябва проба за да е сигурен резултатът.
С други думи - за късия (28-70) обектив, сигурно няма да забележиш разлика и ще може да минеш с някоя по-евтина Hoya, но за дългия (70-300) обектив, ще ти трябва качествен (скъп) филтър. Освен туй - колкото по-голям е филтърът, толкоз е и по-скъп.
Вариантът дето да вземеш 52мм филтър и да го сложиш на 58мм, не става (освен ако не искаш снимките ти да са като снимани през ключалката).
Евентуално вариантът да вземеш 58мм филтър и да го ползваш на 52мм обектив - ще стане. В краен случай може дори и без преходник да го държиш с пръсти пред обектива (без майтап).
Т.е. - трабва ти качествен 58мм филтър.А дали ще вземеш И 52мм евтин филтър; или преходник за 58мм филтър, към 52мм обектив; или ще си го държиш с ръка - си преценяваш сам... като си прецениш за колко удобства си склонен да си платиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: asahi   
Дата:   03-12-08 23:55

Ей, този филтър понякога трябва и да се сваля! Не бива всичко да се снима с него само защото е скъп.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: danbi   
Дата:   03-12-08 23:57

asahi, по-скоро поляризационния филтър се слага само тогава, когато ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: orhch   
Дата:   04-12-08 00:06

Благодаря ви за отговорите! [beer]

Явно на първо време ще мина и с не чак толкова скъп поляризационен филтър за широкия обектив. Пък апетита идва с яденето [smile]. По нататък може и нещо по-добро да взема ако е необходимо.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: dindrein   
Дата:   04-12-08 09:45

Евтиния филтър често не се справя с това, за което си го купил - т.е не редуцира бликовете и не само че не увеличава контрастта на картинката, ами дори я "посинява". Така, хем си се набутал, хем си без това което ти върши работа.(Личен опит.)
За мене удачен е SHMC CPL на Hoya, има във фотопавилиона, можеш да провериш цената за 58 мм. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за филтри и преходници
Автор: orhch   
Дата:   04-12-08 10:53

Благодаря dindrein!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »