Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 09:46

За Снимките и рамките...става въпрос.
Забелязвам напоследък...всъщност доста отдавна я следя тази тенденция и ми е любопитно - За или против рамките?!! :)
Ако сте ЗА защо, ако сте ПРОТИВ също...
защото доста често срещам коментари от рода нещо рамката не ми харесва или май не е много подходяща, не е по мой вкус и т.н.
Без ясна представа защо?!!

Може да подкрепяте тезата си и с примери ако желаете.
Мисля че ще бъде полезна за доста начинаещи фотографи и не само начинаещи [smilie3] ...

Имам мнение по въпроса , но ще ми е любопитно да чуя първо
различни виждания по въпроса и тогава ще изразя моето...[smile]
За да не оказвам влияние от самото начало и за да бъде темата по-скоро образователна и полезна отколкото поредния спор...[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Davidoff   
Дата:   03-12-08 09:50

Съвсем скоро имаше тема по въпроса, пробвай търсачката. Иначе едва ли има еднозначен отговор. Зависи от рамката от снимката от идеята от целта от медията и кой знае още колко още неща.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 10:00

Аз за себе си отговор имам не ми трябва търсачка...смятах че може да е полезна темата...[smile]
В такъв случай...ползвайте търсачката [beer] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: boni   
Дата:   03-12-08 10:01

Не мога да кажа дали съм За или Против рамките, защото си зависи много от самата снимка и от рамката. Понякога рамката разваля, а друг път има завършващ ефект. Според мен няма еднозначен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 10:04

Да, Бони е абсолютно прав - еднозначен отговор няма!
Много е относително...затова съм предложил да подкрепяте тезата си с примери...за да видим кое смятате за уместно и кое не...[shtrak]

Да видим в каква посока се мисли...

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: jokevcv   
Дата:   03-12-08 10:11

И аз се бях замислил точно по този въпрос преди няколко дни, защото не съм виждал снимка в ФФ на която да пише "ей браво много хубаво стои рамката"[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: mitku   
Дата:   03-12-08 10:12

Не мога да подкрепя с пример, но от всички снимки които тук съм гледал с рамки, само ЕДНА наистина ми е харесала (и съм гласувал за нея)... сега обаче не бих могъл да я намеря (беше преди 1-2 месеца) и няколко (броящи се на пръстите на едната ръка) са били "горе-долу" добре. Общо взето са единични случаите, когато в рамката има идея да завършва чувството, което предава снимката, а всички останали сигурно са наслагани, защото тъй явно е по-"фьешън"... и съответно НЕ ми харесват (за тях има достатъчно примери, някой от които се виждат и в момента отстрани [smilie5] ).

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 10:29

Та да дам още малко разяснение по темата...
Целта и не е да даде някакви репери и закони за това каква трябва да бъде рамката или да не бъде...а за това дали мислим в правилна посока когато слагаме такава или онакава рамка и защо го правим...

По скоро е тип проучване сред форумците с цел установяване естетическите им критерии...[smilie3]

А закони за рамката колко да бъде голяма какъв цвят да бъде кога да се слага и да се слага ли въобще...няма/да не се бърка с паспартуто - там има и това е друга бира както се казва/ Всичко това е въпрос на естетически усет на автора и не е за всеки това е ясно.
Затова и целта ми е по скоро да покажем лоши и добри примери и дали те наистина са такива...и всичко това като репер за някаква есетика все пак...



Публикацията е редактирана (03-12-08 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Lalinda   
Дата:   03-12-08 10:48

Ееее, лоши примери не могат да се дават, особено поименно... Само хубави.

Лично аз не харесвам черни фаши из цялото творчество на даден автор, в добавка към жълтозелено или синьозелено тониране само защото така е по-модно.

Приемам фашите само ако е имало някакъв нерешим проблем още при самото кадриране.

Един добър пример за интегриране на рамки в творбата е творчеството на Пиер и Жил (не зная дали им обърнахте внимание). Но те правят съзнателен кич и вероятно няма да харесате примера ми.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 11:10

[smile] ...еее тоя път съм съгласен с Лалинда[smilie24] Права си за лошите примери - малко е кофти...тогава да даваме хубави!!![smile]

А за цвета според мен когато имаш идея в по-вечето случаи е по-добре от черна рамка или бяла...но да не се разбира еднозначно че например черна рамка не би стояла добре...
Просто когато цвета на рамката е избран добре и е съобразен с нюансите и цветовата гама на снимката може да бъде само в плюс на работата да я подхранва и да помага на цветовете в нея да се изявят по-добре...в никакъв случай цвета на рамката не бива да конкурира като цветност и сила самата работа...тя трябва да се разглежда като едно цяло със снимката а не като нещо външно вменено и да стои като подарено палто[smile]
Така също е много важно да е съобразен не само нейният цвят а и големина - да не бъде прекалено тежка и голяма и да смазва работата или пък невзрачно малка... но както казах всичко това е въпрос на вкус и ще ми е интересно както на мен така предполагам и на доста форумци да видим какви са естетическите ви критерии за хубаво и грозно... Като предварително казвам че при всеки те са строго индивидуални и няма нищо лошо в това...

...и все пак не ми се иска аз да започвам със примерите...

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 11:23

А за цвета според мен когато имаш идея в по-вечето случаи е по-добре от черна рамка или бяла...

В повечето случаи, според мен, точно неутралната рамка е по-добро решение: черна, бяла, сива... там човек много по-малко рискува да сбърка.

Цветните рамки са само за хора, които имат изграден добър усет за тези неща. Изобщо цялата работа с рамкирането иска не по-малко умствено усилие и вкус, отколкото самата фотография.

Нещо повече и при рамкирането, както при фотографията си има вкусове, стилове и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 11:39

A да прав е Никсън абсолютно - аз затова се и застраховах[smile] предполагах че някой ще се хване за думите ми - като казах да не се разбира еднозначно за цветните рамки...и още както отбелязах ако имаш идея...
Абсолютно си прав Никсън, че когато нямаш добър усет праскаш черна или бяла рамка и си готов, но дори и тогава не си застрахован от лош резултат - макар вариантите за грешка да се свеждат до минимум като например до дебелината на черната и бялата рамка ... но това винаги ме е карало да мисля за тия цветове като за един вид доза безидейност...
Без разбира се да имам нищо против черно-бялото.

Смятам че единствено за черно бяла фотография и за прекалено цветни неща единственият изход са монохромните рамки черна и бяла в някои случаи на BW и сиво - в останалите случаи могат да се потърсят интересни цветови решения и да се поразмърдат мозъците...макар в по вечето случаи тя да е излишна или въобще да не помага на фотографията [smile]

Всъщност точно за това е и темата
Кога всъщност имаме нужда от рамка и защо?

Каква да бъде цветна или монохромна, черна или бяла, тлъста и дебела[smile] или лека нежна и ефирна ... Според мен всичко това е продиктувано от самата работа и усета на автора!

Така че няма лоши рамки и цветове има неподходящо използвани...[smilie3]



Публикацията е редактирана (03-12-08 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 11:55

Каква да бъде цветна или монохромна, черна или бяла, тлъста и дебела[smile] или лека нежна и ефирна ... Според мен всичко това е продиктувано от самата работа и усета на автора!

Ти директно задаваш отговори! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: muha-palamarka   
Дата:   03-12-08 13:26

ето ви един пример (четете коментарите):
https://photo-forum.net/i/952681

извода е- за едни река за други блато. choose your desteny както казват в mortal combat [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 13:29

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Може би с по-дебела рамка или изобщо без,но и така си е добре :)

Обожавам хората с категорично мнение за нещата! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 13:37

[smilie5] [smilie18] [smilie18]
Може би с по-дебела рамка или изобщо без,но и така си е добре :)


Абсолютно и аз !!! Хах...

Иначе мнението ми за черната рамка е че е използвана много уместно и много и лежи на снимката, единствено единия пиксел бяла рамка е можел да бъде сив за да не се къса така от цялото и така силно да изпъква пред самата снимка... лично мнение[smile]
Мисля че така с рамка тази работа печели по-вече отколкото без нея с малката корекция на белия пиксел...и е пърфект[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   03-12-08 13:39

Би ли ми обяснил тук , когато гледаш снимките на монитора, как разбираш кое е рамка и кое паспарту ? [smilie8]

Автор: Kart
Дата: 03-12-08 10:29
"А закони за рамката колко да бъде голяма какъв цвят да бъде кога да се слага и да се слага ли въобще...няма/да не се бърка с паспартуто - там има и това е друга бира както се казва"

Защото голяма част от "рамките" според мен са си чисто паспарту, така, както автора би ги изложил в зала, в хартиен вариант, със или без рамка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: muha-palamarka   
Дата:   03-12-08 13:51

Мен ме впечатли градацията, от изобщо без рамка, през дискретна рамка за да се стигне до последният.... ъъъ такова де, коментар [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   03-12-08 14:10

muha-palamarka написа:

> Мен ме впечатли градацията, от изобщо без рамка, през дискретна
> рамка за да се стигне до последният.... ъъъ такова де, коментар
> [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Аз знам какво е [smilie5] , просто ми се струва, че в горните коментари доста често се бъркат понятията и ми се искаше да разбера аз ли не мога да схвана за какво иде реч [smilie8] или наистина рамка и паспарту спред доста хора се сливат в едно [beer]



Публикацията е редактирана (03-12-08 14:10)

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: muha-palamarka   
Дата:   03-12-08 14:19

ами аз самият съм загадъчнат относно виртуалното изражение на паспартуту и това до колко въобще може да се разграничи от рамка, от един зрител пред монитора [smilie11] но пък и не съм задълбавал в този аспект на фотографията достатъчно дълбоко, та може и да пропускам нещо whui knows ! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 14:23

[smile]

Аз лично много добре различавам паспарту от рамка - затова казах и да не се бъркат понятията...принципите на изчисляване на едно паспарту са доста различни от тия на "кантовете" които се слагат на снимките във форума така че лично аз не ги бъркам и не ми се размиват...

А за тия които не им е ясно да четат:
http://www.hobbymaker.narod.ru/Articles/mats_rus.htm


И в темата не става въпрос за паспарту а за рамките-"кантчетата"[smile] които слагат всички във форума на снимките си...


Тук става въпрос колко уместно се използват
като цвят и големина така наречените рамки на снимките във форума...
Лично аз не съм виждал нито една снимка с паспарту във форума...може и да съм пропуснал...знам ли.
А за правенето на паспартута си има специалисти...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: n1x0n   
Дата:   03-12-08 14:29

И в темата не става въпрос за паспарту а за рамките-"кантчетата"[smile] които слагат всички във форума на снимките си...

Ами според мен "кантовете" във форума са по-близо до паспарту, отколкото до рамка - и като логика и като визуална представа.

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   03-12-08 14:39

n1x0n написа:

> И в темата не става въпрос за паспарту а за
> рамките-"кантчетата"[smile] които слагат всички във форума на
> снимките си...

>
> Ами според мен "кантовете" във форума са по-близо до паспарту,
> отколкото до рамка - и като логика и като визуална представа.


Каза го с доста по малко думи от мен, но все пак съм жена, простено ми е [thankyou] [smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: Kart   
Дата:   03-12-08 14:39

Да така е Никсън...
ама понеже в разговора се задълба...и се намекна че не знаем какво е паспарту...та затова...

Съгласен си че по законите на паспартуто няма нито едно такова във форума...
Иначе съм съгласен че като визия кантовете на снимките са по близо до паспартуто отколкото до рамката... но все пак не са паспарту или ако са то те са зле направено паспарту...

Но за това съдя и по моите снимки когато ги пускам във форума аз не им правя или слагам паспарту...а по скоро кант със който да ги отделям от основния сив фон на форума...а когато трябва да правя истинско хартиено паспарту не слагам снимката просто в средата...

Мисля че до момента от тук дискутиращите всички знаем и сме правили паспарту...по скоро ставаше въпрос за колко са удачни рамките за снимките във форума като размер и цвят които се поставят...

Иначе няма лошо, че покрай целия дебат някои ще понаучат и що за животно е паспартуто...току виж от утре сме започнали да обсъждаме снимки с паспарту...като на конферанс[smile]



Публикацията е редактирана (03-12-08 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За снимките и рамките
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   03-12-08 14:46

Аз честно казано не съм чувала да има закон за паспартуто, пожелателно примерно изчисление за възможните пропорции към самата снимка или картина -да, но закон , който ако не спазиш означава, че не си сложил паспарту,а нещо друго- не [smilie5]



Публикацията е редактирана (03-12-08 15:11)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »