Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Fungus
Автор: Alex73   
Дата:   27-11-08 11:41

Здравейте. От скоро имам DSLR и смятам да си купя няколко обектива от ebay. Има някои ги водят дефектни понеже имат "fungus", и се продават за смешни пари. До колкото разбирам това са някакви гъбички. Дали това се оправя лесно. Сигурен съм, че мога да разглобя обектива на съставните му части и после да го сглобя. Но дали ще мога да почистя лещите от този fungus или има вероятност да са повредени безвъзвратно?


Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: Георги   
Дата:   27-11-08 11:47

най-често не се оправя

като изчистиш гъбичките се оказва че са излапали част от покритието на лещата... и ще ти се е искало да не си ги чистил [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: Alex73   
Дата:   27-11-08 12:09

Бях на косъм да си купя Vivitar 75-205 на М42 за 10 паунда с доставката, но се отказвам. Ще търся читав такъв или подобен [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-11-08 17:33

Струвало си е да го вземеш за тази цена според мен ! [smilie24] Механичните се почистват ,има къде [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: canonio   
Дата:   27-11-08 17:37

Сигурен съм, че мога да разглобя обектива на съставните му части и после да го сглобя.


Не е толкова просто...Това не е детско телескопче. Дори и да го сглобиш, повече за нищо няма да става....


Аз си бях купил един зум за 10 лева от гената, специално за да го разглобя и да го сглобя. Забавна главоблъсканица е:)



Публикацията е редактирана (27-11-08 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: d_ave   
Дата:   27-11-08 17:59

canonio, не е чак толкова трудно, ако е внимателен човек си се сглобяват като стой та гледай. не виждам защо повече за нищо няма да става след сглобяването. е, сега, ако си го разглобявал с чука и теслата, затрил си му половината чарколяк и т.н. вярно за нищо няма да става:) аз даже сглобих един sonnar 135/3.5 от два поломени и стана като нов.
за гъбите много зависи колко са. ако са малко няма проблем, чистят се и се оправя, ако са повече може да са си хапнали от покритието, което е кофти. ebay-ските обективи са на далавера ако се купуват от неграмотници, които не знаят какво описание да дадат. има и много случаи обаче в които описанието преднамерено е семпло и човека казва, че не разбира много, а всъщност обектива е мъчен да се оправи и след неуспешния опит е отделен за хвърляне, тъй де, продажба на някой не до там наясно какво купува:)
единия от sonnar-ите, който използвах за основен донор е от ebay, като ясно личеше как поради неграмотност идиот-а е опитал да отвърти предната част с френски ключ или подбна мизерия и го е поломил тотално. а само е трябвало преди това да развърти едно малко винтче...

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: GenaDP   
Дата:   27-11-08 18:06

И ти реши, че всички обективи имат по четири лещи като Сонар-а? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: Alex73   
Дата:   27-11-08 21:33

Аз нищо не разбирам от ДСЛР-и. До сега съм имал само сапунерки. Но техниката ми е в кръвта дето се казва и щях да го разглобя и сглобя без проблем. Но можеше да се окаже че гъбите са си хапнали от покритието на лещите, както каза колегата по-горе, и тогава нямаше да има смисъл. Пък и вече имам 5 други обектива за Пентакса ми (K100D Super), които ги чакам да дойдат от Англия другата седмица. Купих ги от ebay.co.uk през последните 2-3 дена. Всичките заедно ми излязоха към 50-60-70 паунда мисля. Гледам, че са много евтини и си викам що да не го купя. Обаче двата май ще се окажат читави по това което чета за тях - Pentacon 50mm и Pentax Super Takumar 135mm. И двaта за M42. Другите май са по-посредствени - Prinz Galaxy 135mm, Photax 135 и Miranda 75-300. Между другото сега май е много изгодно да се купува от Англия. Моят Пентакс К100Д Супер + 18-55 обектив ми излезе 285 паунда с доставката.


Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: stoyan_5   
Дата:   27-11-08 21:42

Гъбичките не са чак такава трагедия.
Стопират се с ултравиолетова лампа или на слънце.
Просветляването на лещите се възстановява във фабрични условия ...
Навремето когато работеше Оптикомеханичния завод ...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: GenaDP   
Дата:   27-11-08 21:48

Гъбичките не са чак такава трагедия.
Просветляването на лещите се възстановява във фабрични условия ...


Мда. Личи си, че иде петък...

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: stoyan_5   
Дата:   27-11-08 21:55

GenaDP - какво пак не си разбрал?
1. Гъбичките хапват само просветляването - онова синьо, жълто или зеленикаво нещо, гоето се вижда срещу светлината ... има го на всички лещи на обектива, не само на челните ...
2. За да се ремонтират лещите /обектива трябва да се разглоби и да се свалят лещите/ се качват на полир машина, където с най-финият полирит /препарат за полиране на лещи/ се отстранява просветляването /онова зеленикавото/ ...
3. Почистените лещи се намазват с разтвор и се пекат в пещи с наситени солни пари ...

4. На мой обектив са го правили!

5. Престани да се обаждаш за неща дето изобщо не са ти ясни!

6. Аман от такива като тебе![smilie8]

7. ... сега разбирам защо понякога се псува в този форум ...



Публикацията е редактирана (27-11-08 21:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: GenaDP   
Дата:   27-11-08 22:10

О, просветений, чети и си записвай:

- киселината, отделяна от гъбите, често разяжда и самият материал на лещите (щото не всички лещи са стъклени)

- махането на старата просветка е желателно да стане по химичен, а не по механичен начин

- това, че ще ти сложат няква просветка на скопената леща не означава, че ще получиш многослойната просветка, поставена от производителя

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: stoyan_5   
Дата:   27-11-08 22:15

Гъби има по стари обективи, от времето когато всичко беше стъклено ...
По добре чиста леща с някаква просветка, отколкото неизползваема ...

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: william   
Дата:   27-11-08 22:15

ох малеейй... [smilie18]

стояне, правили са ти го... в държавен завод по соц.време
сега тая процедура имаш ли идея колко струва?


Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: ivan.draganov   
Дата:   27-11-08 22:16

Тая вечер се заформя голям купон тук ...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: GenaDP   
Дата:   27-11-08 22:24

Автор: stoyan_5
Дата: 27-11-08 22:15

Гъби има по стари обективи, от времето когато всичко беше стъклено...


Верно петък иде... [smilie19]
Ти знайш ли, батенце, откога производителите слагат асферични елементи в обективите си? И имаш ли идея от какво се произвеждат тези елементи?

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: stoyan_5   
Дата:   27-11-08 22:27

... аз ти казах, че нищо не разбираш!


Просто няма смисъл да ти се обяснява ...


Отивам да си играя с новото Пентаксче ... какво съм седнал тук да си губя времето ...



Публикацията е редактирана (27-11-08 22:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: asahi   
Дата:   27-11-08 22:37

Що слагат асферични? Щото са свършили сферичните.

Тези гъби ще да са някакво биологично оръжие и въобще ги дръжте настрана от читавите все още обективчета.
Най-добре се махат като се пусне обектива в и-бей.

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: d_ave   
Дата:   27-11-08 22:50

Gena, стига да няма "циментирани" елементи все има начин да се разглоби и сглоби както трябва. въобще не съм казвал, че всички обективи са толкова лесни колкото зонар-а, само дето той има три, ама айде:)
няма невъзможни неща, нали знаеш. сега се опитвам да оправя точно един гъбясал Ханимар, подарък от asenr, но при него положението е трагично.
иначе съм съгласен за махането по химичен път на просветката, това с механичното махане малко...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: asahi   
Дата:   27-11-08 22:52

Онези, дето юстират на стендовете, май си губят времето, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: william   
Дата:   27-11-08 23:24

asahi написа:
> Онези, дето юстират на стендовете, май си губят времето, а?

Стискай палци утре юнака да не реши да се захване с мозъчна хирургия [smilie18]
С тоя ентусиазъм... само едно длето, чук и клещи и невъзможни неща няма


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   27-11-08 23:29

за тези пари забавлявай се а не очаквай чудеса...

а гената сигурно ще трябв да разбира нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: Alex73   
Дата:   28-11-08 09:35

Един тъп въпрос - Обектив 300/480 (slr/dslr) е само за снимане надалеч, нали - за птички, говедца и т.н.? На близо не може да фокусира?

И ако искам универсален обектив, един качествен 28-200 би трябвало да е ОК?

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: GenaDP   
Дата:   28-11-08 10:45

Автор: d_ave
Дата: 27-11-08 22:50

въобще не съм казвал, че всички обективи са толкова лесни колкото зонар-а, само дето той има три, ама айде:)


Мдааа... Я да видим можеш ли да преброиш вярно броят на елементите в тая оптична схема:


http://www.praktica-users.com/img/diagrms/m42/czjson3.5_135.gif



ако ти е трудно, извикай си помощници. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Fungus
Автор: d_ave   
Дата:   28-11-08 10:55

а да си го отварял да видиш, че средните "две" лещи са "залепени" една за друга и не могат да се отделят?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »