Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Смяна на обективите при включен апарат
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-11-08 17:32

Става въпрос главно за стабилизираните обективи.
Тук там казват че когато се сваля или слага стабилизиран обектив апарата трябва да е задължително изключен защото можело нещо на обектива да се прецака. Понеже аз редовно забравям да си изключа апарата при смяна, доколко това е опасно в действителност? Някой имал ли е проблем възникнал вследствие на това?

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: mike74   
Дата:   24-11-08 17:45

аз също най-редовно забравям да изключа апарата (Д80) с различни обективи, до сега не съм имал никакви проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: asahi   
Дата:   24-11-08 17:48

Нищо не се прецаква. Сваляй смело без да изключваш.
Ако си суеверен - кръсти се преди сваляне.
За мусюлмани не важи.


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: mondragon   
Дата:   24-11-08 18:05

Идеята с прецакването е, че когато обективът е закачен на тялото, до него достига електрически заряд. Когато отвиваш обектива, пъпчиците, които правят контакт с тялото се трият в клемите и от това в 1 на 1000 случаи може да даде на късо...това е[smile] същото важи и за картите с памет. Има единични случаи, но те са рядкост. Аз също много често махам стъклата без да изключвам апарата. До момента не съм имал грижи.[beer] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: asahi   
Дата:   24-11-08 18:08

Не си ли мислите, че си има блокировка за тези неща?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-11-08 18:09

Благодаря! Успокоих се [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: mondragon   
Дата:   24-11-08 18:15

Асахи, сигурно си прав, фирмата производител е предвидила всякакви варианти дори и такива, които не можем да си представим (в нормални граници разбира се), а и не е предвидила такива, като например да искаш да си изчистиш матрицата с прахосмукачка[smilie10]и да засмучеш затвора и да си изкривиш ламелите...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: asahi   
Дата:   24-11-08 18:24

Това, мисля, не е предвидила фирмата - производител и по-специално разработчиците. За почистването си има предписания и всичко излишноо идва в повече.
Когато се вади карта трябва да се изчака докато трансфера (мигането на червената лампичка) приключи.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: PolarBear   
Дата:   24-11-08 19:53

Има само една особеност - стабилизаторът, поне при някои обективи, работи около 2 секунди след сваляне на пръста от бутона на спусъка. Свалянето на обектива през това време се счита за опасно.

Изобщо свалянето на обектива от работещ апарат също не е най-добрата идея - предполага се, че наелектризираните части и по-специално сензорът са склонни да привличат повече прах.

Като че ли това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: flipbeat   
Дата:   24-11-08 19:59

"като например да искаш да си изчистиш матрицата с прахосмукачка, да засмучеш затвора и да си изкривиш ламелите..."- и аз я знам тази история [smilie24] [smilie18]



Публикацията е редактирана (24-11-08 20:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: stoyan_5   
Дата:   24-11-08 20:02

PolarBear [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: doca   
Дата:   24-11-08 20:24

Ние с Пентаксите като че ли сме по- добре, щото и на мен ми се е случвало, но да не викам дявола, че не се знае.[smile]
За мое щастие обективите и телата, с които съм снимал, са останали читави след такива издънки.



Публикацията е редактирана (24-11-08 20:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: rapt0r   
Дата:   24-11-08 20:38

не е добре,не си мъчете апарата![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-11-08 10:24

Че не е добре е ясно, но въпроса ми беше дали е толкова опсано колкото го изкарват някои.
Доколкото си спомням ставаше въпрос за мотора на стабилизатора който можел да изгори в такива случаи. По същата логика мотора на фокуса също може да изгори, но никой не казва нищо за нестабилизираните обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: mitku   
Дата:   25-11-08 10:31

Аз по принцип гледам да ги сменям на изключено (щом тъй пише по "дебелите книги"), но е факт, че редовно забравям и ги сменям на включено.
Все пак - някой тук изобщо имал ли е на практика проблем след сменяне на обектив на включен апарат или всички само сме чели някъде за тоз "проблем"? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-11-08 10:34

И аз сменям често като забравям за изключа.Д80

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: asahi   
Дата:   25-11-08 10:36

Изключен мотор не изгаря - факт.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   25-11-08 10:37

Като всеки полезен навик и това трябва да се научи - гасиш и тогава сменяш. Както сте се научили (надявам се) да не дърпате кабела на PC-то от контакта [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: harvester_vn   
Дата:   25-11-08 10:43

Това за кабела на компютъра е различно. Пенеже сме мързеливи, по-лесно ни е да цъкнем с мишката [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   26-11-08 11:31

asahi написа:

> Изключен мотор не изгаря - факт.

asahi, абсолютно си прав.
Когато вече се откача обектива ако се получи късо съединение логично е то да се получи във веригите на тялото, които в момента са под напрежение, а не във веригите на обектива.

Но както писа по-горе asahi най вероятно си има вградени защити за това - не само защото някой може да си сваля обективите на включен апарат, но и защото на теория има и други причини (не дай боже де) които могат да доведат до късо съединение на тези контакти.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: Orlin   
Дата:   26-11-08 11:43

Хора, четете си упътванията!

- упътване на 400Д - не пише че за да смениш обектива трябва да изключиш апарата.
- упътване на 17-55 ИС - не пише че за да смениш обектива трябва да изключиш апарата. Пише че трябва да си четеш инструкцията на апарата.

За картата изрично пише да не я пипаш, докато свети индикатора за запис.

Що си мисля че ако опасността беше повече от 0.1% щяха да си го включат в упътването и ако изгори мотор в гаранционния срок да кажат "не си спазил упътването"?


Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: vladovg   
Дата:   26-11-08 12:19

За пореден път се убеждавам [smilie24]



Публикацията е редактирана (26-11-08 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: PolarBear   
Дата:   26-11-08 13:18

RTFM.
..............................................
Автор: PolarBear
Дата: 24-11-08 19:53

Има само една особеност - стабилизаторът, поне при някои обективи, работи около 2 секунди след сваляне на пръста от бутона на спусъка. Свалянето на обектива през това време се счита за опасно.
..............................................

Горното може да се прочете в указанията за ползване на обектив Канон 70-200/4 Л ИС. Нямам време за свободни съчинения на тема "защити" и "какво са мислили онези от фирмите". Каквото са мислили - написали са го. Стига да има кой да го чете.

Аз поне чета. И зтова засега си оставам с прочетеното - не мога да бъда полезен с личен опит в подобна тема. Дано и по-натаък да е все така.

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   26-11-08 13:26

Тази тема ми напомни, как един фен преди години твърдеше, че може да сменя платките на компютъра в движение ... защото бил много сръчен и очевидно по-бърз от "тока".

За негова беда и за забавление на всички околни, веднъж се сдоби със собствен компютър (по онова време това си беше лукс) който един прекрасен ден се покри с облаче дим, докато демонстрираше сръчността си на едни девойки.

PolarBear [smilie24]

RTFM, RTFM, RTFM --- това е най-умното което може да сторите през живота си.

Отговори на това съобщение
 Re: Смяна на обективите при включен апарат
Автор: vladovg   
Дата:   26-11-08 17:10

И пак [smilie5]



Публикацията е редактирана (26-11-08 17:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »