Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 11:48

Винаги съм се чудел на снимките на билбордовете за каква резолюция става въпрос. Все пак някои от тях са отпечатани доста добре, когато се гледат от определено разстояние, а определено 300 или 254 пиксела са непостижими при тези размери. Има ли някаква съотношение между размер, резолюция и дистанция от която ще се гледа платното, за да се получават по оптимални резултати...!
С други думи питам как навремето са вдигали билбордове от 6 мегапикселови ДСЛРи и е имало съвсем приемливи, а сега и с 20 мега да са и пак стават мазни понякога...!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: dau   
Дата:   21-11-08 12:00

нормалното на винила мисля беше 30дпи...

ама като гледах преди време билбордовете на benetton, които си идваха принтнати от Италия... нищо общо с нашите...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 12:02

а те принтнати ли идваха....[smilie10]
Винаги съм се чудел защо не ходят всички в печатницата, в която печатат те... :)))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   21-11-08 12:10

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ivodam   
Дата:   21-11-08 12:11

Билбордовете нищо не са, на мен ми е по-интересно къде и как се печатат тези огромни изображения, дето ги окачват сега, като ремонтират разни сгради по центъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: мъка   
Дата:   21-11-08 12:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 12:22

ivodam това ми беше следващият въпрос. Там нещата вече са ми супер неясни, защото и материалът ми е странен. Но наистина някой от тези гигантски окачени реклами са снимки и много се чудя как става и колко аджеба тежат тея файлове...:)))



Публикацията е редактирана (21-11-08 12:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: мъка   
Дата:   21-11-08 12:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 12:28

Que?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: chukov   
Дата:   21-11-08 12:42

Има си т.нар машини за заваряване на винил

Строителните мрежи, които гледате са съшити отделно разпечатани парчета винилна мрежа

Във всяко по-сериозно студио за широкоформатен печат правят това

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ibk   
Дата:   21-11-08 12:47

Ето виж как се печатат големите билбордове:

http://fwd.five.tv/videos/challenge-blow-up-part-3


P.S. филмчето е с друга цел и тематика, но печата е застъпен.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 12:57

Чуков, аз видях, че са съшити, но все пак това не променя резолюцията на кадра като цяло, а някак обяснява процса на печатането. Но аз не разбирам де..., затова ми е интерено.., просто си мисля на глас:)))
Филмчето изглежда интересно! Сега ще го изгледам, мерси[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: valetvitor   
Дата:   21-11-08 13:02

ибк [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 13:03

дам верно беше интересно филмчето, макар че малко има шашма при това тестче :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: Petri   
Дата:   21-11-08 14:12

Повечето билбордове се печатат като си правиш файла 1 към 10 с резолюция 300 dpi [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: compur   
Дата:   21-11-08 14:20

печат на винил изисква 72 dpi резолюция на файла. например от един файл с обем от около 15 меги можеш спокойно да си направиш билборд с приблизителни размери 5.5 на 3 метра...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   21-11-08 14:21

тия на видиото са идиоти...
само не разбрах как 2-та кадъра бяха абсолютно еднакви [smilie10] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: ejko   
Дата:   21-11-08 14:23

дам 1 към 10 с резолюция 300 dpi и аз така съм чувал, но все пак от къде идва гигантската разлика в качеството накрая, което се вижда по нашите улици. Де да знам..., ако " 1 към 10 с резолюция 300 dpi" е някакъв стандарт, то защо някой са супер зле, а други доста сполучливи...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: artmika   
Дата:   21-11-08 14:23

цомпур, билборда обикновено е 3х4 метра [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: compur   
Дата:   21-11-08 14:27

корекция:
в моето изречение "спокойно да си направиш билборд с приблизителни размери 5.5 на 3 метра..." нека думата билборд да се замени с винил. и тогава изречението сатава: спокойно да си направиш винил с приблизителни размери 5.5 на 3 метра...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: mujimasa   
Дата:   21-11-08 15:18

"1 към 10,на 300 dpi" е защото при оразмеряванто като го направиш 1 към 1 и се получава 30 dpi.(при стандартен борд 4х3м)
В случая имаме пропорционална зависимост м/у размер и резолюция.Тоест,ако работиш на 300 dpi,то размера ти е 40х30см.
Мегабордовете следват същата зависимост,като се предполага,че ще се гледат от още по-голямо разстояние.В случая ако имаме мегаборд с размер 8х6 м.,то неговата резолюция би била 15 dpi.
Чувал съм да се печатат и мегабордове на 8-10 dpi.
А относно качеството - всичко е пари.То може да се пусне и борд 4x3 на 100 dpi,ама колко мастило ще иде.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: asahi   
Дата:   21-11-08 16:27

За гледане отдалече ниската резолюция дава по-добра отчетливост на детайлите. Ако едно изображение се отпечата в 4х3м с 30 и със 100дпи гледано от 30-50-100м на 30дпи ще стои по-добре. Има минимален ъглов градус, под който окото не забелязва детайлите.

Едно врема печатаха билборд с моя снимка от Никон Кулпикс 990 - 3.3МП.

Най-напред в печатането на мрежи за строежи са Фреш Дизайн. При винилите конкуренцията е по-голяма и цените са смешно ниски - 3-4 евра на кв.м

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: n1x0n   
Дата:   22-11-08 11:21

дам 1 към 10 с резолюция 300 dpi и аз така съм чувал, но все пак от къде идва гигантската разлика в качеството накрая, което се вижда по нашите улици.

Ако ти кажа какъв голям процент от нещата по бордовете се свалят от камерата, с която е снимана дадената реклама... я има 2к - я няма.

Има и фактора "Снимка: интернет" - доста големи компании, примерно Булгартабак, редовно правеха кампании с картинки за десктоп от нета - 1600х1200 и ги опъваха на големите магистрални билбордове, които са 8х4 метра или нещо такова.

Принципно оптималната резолюция за 4х3м е към 16,7МП, но е факт, че и с 8МП нещата стават съвсем приемливо - ако са качествено снимани.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: asahi   
Дата:   22-11-08 15:35

Мащабирането 1:10 идва от ограничението на старите Шопове за размер на картинката - не поддържаха 3х4 метра. Сега не съм гледал колко е.

Лошата визия на бордовете идва от неумението да се съобразят много показатели - разлики в рамерите и осветяването на различните конструкции, натрапчиво месене на клиенти в проекта, не на последно място и на плеядата млади дизайнери, желаещи да се докажат на билборд.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за печат на особено големи размери
Автор: chicken   
Дата:   22-11-08 23:49

asahi написа:

> натрапчиво месене на клиенти в проекта

Малко странично, но при такива думи винаги подскачам защото всеки път се налага да си отстоявам своето. Не знам защо, всеки, щом се добере до титлата "дизайнер", се опитва да ми пробута меко казано нелепите си виждания за нещата, че и пари ми иска.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »