Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 11:30

Здр, имам някъв проблем с цветовете от няколко седмици и досега го коригирах "на око", защото не знаех откъде идва. Сега като разцъках Proof setup/colors и го открих, но незнам как да го реша.
Проблема е следния - след експорт в JPG независимо дали през save for web, и дали прилагам sRGB профил (абе винаги) JPG картинката изглежда малко по червена и топла и може би малко пресатурирана. Ако я отворя отново в шопа е абсолютно еднаква с PSD файла. Т.е. в шопа виждам нещата перфектно, а в JPG-то са различни. Забелязах, че в шопа на proof colors виждам нещата еднакви, когато си работя на working RGB. Ако го променя на Monitor RGB - картинката става червеникава и сатурирана, като експортнатия JPG.
Как да го оправя това нещо, за да виждам и в JPG-а същото което виждам и в шопа. Ако работя в Monitor RGB и правя снимките с цветове каквито условно "трябва да бъдат" ще имам ли проблем при качването на снимката в сайтове, които имат вграден четец за цветни профили.
Дано се разбира точно въпроса ми. Ако не съм го обяснил правилно - ще пояснявам

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: dau   
Дата:   13-11-08 11:35

да защото имаш най-вероятно цветови профил в jpg-а... просто махни при сейв да не ти слага цветови профил в джипега...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: didesignbg   
Дата:   13-11-08 11:35

Проблема ти е в това че всъщност Уиндоус няма управление на цвета.
Като гледаш снимката извън фотошоп, цветовия и профил се игнорира и автоматично и се присвоява твоя мониторски профил.
Когато се гледа във фотошоп имаш конверсия от профила на снимката към профила на монитора.



Публикацията е редактирана (13-11-08 11:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: n1x0n   
Дата:   13-11-08 11:40

Проблема е следния - след експорт в JPG независимо дали през save for web, и дали прилагам sRGB профил (абе винаги) JPG картинката изглежда малко по червена и топла и може би малко пресатурирана.

Няма да е зле да кажеш с какво я отваряш, защото отговора може да бъде различен.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: didesignbg   
Дата:   13-11-08 11:42

всъщност има значение и дали си на някои от мониторите покриващи гама по-голяма от сРГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 11:47

Дау - чети внимателно - картинката е с различни цветове независимо дали прилагам профил или не.

Dedesignbg - знам го това, но доскоро не съм го имал проблема. След като преинсталирах преди месец - тогава се появи. А и Fast stone-а с който ги разглеждам има четец за цветни профили. Интересното е, че и с него и без него картинката е същата (червена).

n1x0n и с fast stone и с preview-ера на win е все червена

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   13-11-08 11:50

мислиш ли? тогава откъде идва разликата?

иначе наистина бозата няма управление на цвета...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 11:51

тогава откъде идва разликата?

ако знаех нямаше да питам

най-важно ми е - какво хората ще виждат от JPG-а с присъединен sRGB профил (разчетен от въпросния сайт)



Публикацията е редактирана (13-11-08 11:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: didesignbg   
Дата:   13-11-08 11:53

Имаш ли включен адоуб гама заедно с калибраторския софт?
Кофти цветен профил - калибрираш наново.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 11:53

според мен проблема идва от този monitorRGB профил, но не мога да разбера в кой етап го присъединявам без да искам. Нормално би трябвало с proof colors към workingRGB да няма проблем и да си виждам цветовете нормални

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: n1x0n   
Дата:   13-11-08 11:54

Във FastStone влез в Settings>CMS и виж дали ти е включено.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:01

n1x0n
нямам разлика. Дори обънах картинката в prophoto за да има голяма разлика, и във fast stone-а при чекването на CMS няма разлика[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: christal   
Дата:   13-11-08 12:02

Абсолютно същия проблем и при мен. Много дразни.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:05

Сега с един приятел си направихме експеримент. Пратих му моя картинка и при него е същото. Леко червенеещ JPG, в шопа изглежда нормално, и когато той включи color proof на monitorRGB - картинката става червена и в шопа.
Е*аси...едва ли и неговия monitor profile е същия като моя. Мониторите са коенно различни. Моя е Lenovo220x - неговия е Eizo с S-IPS - незнам модела, но е над 2К лв.


Кофти цветен профил - калибрираш наново.
Точно горното опровергава това[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: n1x0n   
Дата:   13-11-08 12:08

Значи, две неща за начало - първо, дали ви е читав мониторския профил и второ, дали е зададен за default в Display Properties.


Ако е читав, влизате в Display Properties>Settings>Advanced>Color Settings. Кликате на профила там и му казвате Set As Deafult - нищо, че сигурно е единствения в менюто.

После казвате дали има промяна...

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:09

Въпроса е ако си работя на proof setup/monitor RGB и при експорта виждам точни цветове...дали хората ще виждат точно същите? Всъщност - така реално картъинката ще е ОК на JPG, а ще е "измита" в шопа. Е*аси дразнението

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: n1x0n   
Дата:   13-11-08 12:10

И още нещо, вижте ги тези файлове как изглеждат във firefox 3 - включвате си color management-a на лисицата и просто драгвате файла в нов прозорец.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:11

естествено че е той - 100%
Промяна няма - давай второто[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:14

n1x0n извинявам се за което, но незнам откъде се включва color management-a на лисицата. С 3.0.3 съм[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:39

абе май нещата ще излезат че са си така

http://www.gballard.net/psd/srgbforwww.html

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: n1x0n   
Дата:   13-11-08 12:42

Въпроса е ако си работя на proof setup/monitor RGB и при експорта виждам точни цветове...дали хората ще виждат точно същите?

Да, ако гледат картинката в софтуер без color management - във всички други случаи - няма да виждат същото.

Принципно proof setup не е направено за да е постоянно включено.

За firefox си инсталирай това:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6891

може и ръчно да се пусне, ама това е по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: ivodam   
Дата:   13-11-08 12:49

mixmike: Въпроса е ако си работя на proof setup/monitor RGB и при експорта виждам точни цветове...дали хората ще виждат точно същите?
- Би трябвало, разбира се, ако "хората" имат добри монитори и добре калибрирани, естествено. Аз поне работя така, в сРГБ работно пространство, с включен за сравнение и проверка Proof с Monitor RGB и нямам проблеми, нито по браузърите, нито като печатам при Деков, едно към едно излизат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 12:52

с включен за сравнение и проверка Proof с Monitor RGB

Точно тука е проблема, по дефиниция трябва да proof-ваш към sRGB ако са предвидени за нет-а/браузер, а не към Monitor RGB, дори и да е калибриран. И аз за това се чудя.
Ще поработя и аз така поне да изкарвам след експорт това което виждам в шопа. Но ето че Никсъна обеснява че не е правилно [smilie11]

А и всеки път на включваш proof color още преди да обраборваш ми се струва странно[smilie11]



Публикацията е редактирана (13-11-08 12:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: ivodam   
Дата:   13-11-08 13:01

mixmike: Е на какво по-точно се чудиш? Мониторът ми също е калибриран на база сРГБ, не на нещо извънземно, и всъщност аз приемам, че точно с мониторния профил, в резултат на калибрацията имам правилно сРГБ, според международния стандарт. Фактът, че после при печат на добра машина нещата излизат адекватни, потвърждава това.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с цветовете и специално proof setup/colors
Автор: mixmike   
Дата:   13-11-08 13:04

Ivodam аз точно това написах - не се чудя. Просто е странно това да си включваш веднага proof color-а за да видиш това което правиш. Подобен съвет не съм срещал никъде в тоновете туториали, книги и видеа дето съм изгледал. Струва ми се странно

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »