Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 За качествата на цифраците
Автор: Prakticar   
Дата:   10-11-08 21:44

Гледам, пак се е заформила поредната баталия филм срещу цифра. Понеже съм консумирал, ще продължа в следващия пост да не огелпя нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 21:48

Бе добре са си цифраците - но значи ли, че филмоваците не са добре !?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: digitalgab   
Дата:   10-11-08 21:56

Много е хубав света, и цифраците и филмаците и тримата глупаци, всички са много добре.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: Prakticar   
Дата:   10-11-08 21:58

Споко, консумирал съм с мезе.
За Н-ти път се умува на колко мегапиксела се равнява един филмов кадър лайка формат. От дискусиите дотук едно стана ясно - че за филма нищо не е ясно. Каквото и число да се каже, каквито и резултати да се покажат, веднага следват въпроси: ама защо на този филм, я пробвай този, ама какъв е обектива, ама как е проявен, ама имаше ли стабилизация, ама на какво е сканиран, мани го - тоя е кофти скенер, и т.н. и т.н.
За мегапикселите на цифраците, обаче досега не е имало спор - щом на етикета пише 10 мегапиксела, значи са 10 мегапиксела.
Та въпросът ми е:
Може ли някой да ми покаже кадър от цифрак, нещо като шахматна дъска - един пиксел черен, един пиксел бял, после пак черен пиксел, пак бял и т.н.
На долния ред пак същото, но в обратен ред -бял пиксел, после черен пиксел, после бял и т.н. шахматно. Понеже съм на кеф, няма да искам тези пикселчета да са в различни цветове, даже може да не са черни и бяли, нека са тъмни и светли, ама да са един пиксел тъмен, следващия бял, следващият тъмен и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: Davidoff   
Дата:   10-11-08 22:01

Може... ама дай дъска, че нямам под ръка.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: exile   
Дата:   10-11-08 22:04

еми то и на цифрата може да пише 10 мегапиксела, ама има 10 мегапиксела, има и 10 мегапиксела.
аз не разбирам какво това мерене на пишки, при положение, че и на филм и на цифра резултатите са достатъчно добри за принтове от сорта на 30х40 с буквално първото нещо, дето хванеш в магазина, дали ще е скапана сентурия, или някое дърто 300д.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: chris73   
Дата:   10-11-08 22:07

Prakticar
Такова нещо няма шанс да видиш, нито при дигитала, нито при филма... Матрицата е Баер, има филтри пред нея, филма пък има зърно... Имаме и дифракция...

Иначе си има скали, чартове, които дават доста добра представа за разрешаващата способност...



Публикацията е редактирана (10-11-08 22:25)

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 22:11

То пък като видиш кви са детайли на 10 мпх.......[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: pc_genius   
Дата:   10-11-08 22:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: exile   
Дата:   10-11-08 22:22

дими, ти понеже си супер про и ти трябват повече [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 22:23

Супер-хоби - не про....[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: exile   
Дата:   10-11-08 22:25

и колко често печаташ повече от 50х70, я кажи да видим [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 22:28

Аз не печатам, нито сканирам на повеме от 1500 дпи - но е интересно когато някой щракне нещо на филм, даде да му го проявят, после даде да го сканират и накрая рече: Ми филмът няма повече от 5 мпх....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: exile   
Дата:   10-11-08 22:31

ми като не печаташ и не сканираш какво изобщо правиш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: dimi2007   
Дата:   10-11-08 22:34

Писах, че сканирам до 1500 дпи и пробвам интересни обективи....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: exile   
Дата:   10-11-08 22:35

меропишкач, накратко [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: terminator   
Дата:   10-11-08 23:25

Ех пусти мегапиксели. Време е да се разбере, че само количеството им (и то в повече) не оказва кой знае какво влияние на качеството на целия кадър. Освен мегапискселите основно значение имат и нивото на шум-а на матрицата на различните ИСО, и качеството на стъклото закачено отпред ... и не на последно място задапаратното устройство и по скоро уменията му да борави с апарата. А за добрия кадър трябва и немалка доза шанс да се окаже в точния момент с правилната техника на подходящото място за да улови и запечата мига.
Съдейки по моя скромен любителски опит във фотографията у нас по стените все още стоят снимки вадени на хартия от филмов апарат (Канон ЕОС100) снимани на некви измислени марки филми за по 3лв. и тук-там хартиени копия на кадри от 5-мегапикселова сапунерка (Сони Ф717). При все че от 2 години снимам и с 10МП сапунер Панасоник ФЗ50, а от година и със Сони Ф828 (8МП) и Цанон 30Д (също 8МП) - не съм направил нови толкова добри кадри достойни да закача или да заменя старите. Сега, ако снимам реклами, за билбордове или моделки в студио - ясно е че повечето МП са добре дошли, но за снимки навън - в природата или в града, често в изключително непредвидими (камо ли пък контролирани) условия количеството МП са само един от факторите, но не решаващия за добрата снимка.


Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: alex_markov   
Дата:   11-11-08 08:32

Всъщмост при цифровите Маркетинга е Голяма работа, 10Мп са 10 милиона оиксела за отделните цветове, т.е. 3.3333 за червено, 3.3333 за зелено и 3.33333 за синьо, следва доста сметки и интерполации и се получават 10 милиона цветни пиксели, но твърдо няма толкова информация вътре в кадъра, така че Практикар няма как да види хипотетичната си дъска, всъщност май само фовеон си казват реалната бройка.
Но както доста хора вече казаха във фотографията разделителната способност е само рдин от показателите и другита май са по-важни (тя резолюцията и така вече си е "достатъчна" за повечето цели;)).
А на филм от давна не снимам не защото не ми харесва образа или резолюцията, а защото е по-непрактично - имаш много ограничен брой кадри (срещу Хилядите на Цифривият:)), не можеш да сменяш чуствителността в движение и най-накрая трябва доста време и усилия докато видиш резултата (да не говорим че може и да се прецака при обработката, докато цифровото изображение можеш, ако искаш, да си го обработваш колкото искаш и винаги си имаш Оригинала).
Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: midtone   
Дата:   11-11-08 09:13

alex_markov [smilie24]

Все пак като гледам снимки като тази, ми става малко тъжно:

http://h.photos.cx/keksgolm-c03.jpg


Пълната статия:
http://rapidshare.com/files/162660645/keksgolm.rar

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: asahi   
Дата:   11-11-08 11:12

Марков, сметката не е вярна.

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: fff   
Дата:   11-11-08 18:24

Зеленото нагоре [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: Prakticar   
Дата:   11-11-08 20:25

Пак нищо не разбрах.
Мисля си, ако имам електронна матрица с 2000 х 3000 елемента, строени като войници на парад, и на картинката имам тъмен елемент, после светъл елемент, после пак тъмен елемент и т.н и т.н. Значи имам картинка от 2000х3000=6000000 елемента, всеки от които, се различава от околните четири. Тоест 6 мегапиксела. Никой обаче не ми показа такава картинка, даже някои по-знаещи ме светнаха, че не можело и да се покаже.
Питам се - е, тогава картинка с колко елемента (пиксела) имам всъщност?

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: charlyb   
Дата:   11-11-08 20:44

Няма баталия филм срещу цифра. Точно по същия начин както няма баталия стрела срещу куршум. Или талига срещу лимузина.
Което не значи, че не е прилично да се обсъждат, макар и носталгично, качествата на един стар, хубав Мерцедес, сравнявайки ги с тия на супер-технологичен, последно поколение Макларън-Мерцедес...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: exile   
Дата:   11-11-08 20:46

или между шелби кобра и хонда сивик [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: За качествата на цифраците
Автор: alex_markov   
Дата:   11-11-08 23:48

asahi написа:

> Марков, сметката не е вярна.

защо? и коя е вярната?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »