Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: mvp   
Дата:   11-11-08 13:26

Здравейте,

любител съм на снимането на всякакви ситуации, най-вече природа и от известно време съм се замислил да сменя 3 MPix Pentax с нещо подобаващо за моето хоби.

Рових се доста из разни прегледи на DSLR-и и компактни фотоапарати, и няколко допълнителни мнения няма да са ми излишни при избора на фотоапарат.

Досега не съм работил с SLR, само с Pentax-а си от няколко години, обаче следните неща са ми неудобни при снимане:
- оптичния zoom става чрез бутони.
- ръчния фокус и той е чрез бутони.
Тези две неща си мисля че ще са ми много по-удобни ако ги имам на обектива и да ги настройвам от там, а не чрез някакви си копчета, с които доста трудно можеш да нацелиш точно този zoom, който искаш или точно този фокус, който ти хареса.

Та една от чуденките ми е - горните две неща има ли ги изобщо на някои обективи на компактните или това го има само на SLR-и?

И естествено остава основния въпрос - марката. Четох доста прегледи и изглежда Nikon се справят доста добре, най-вече с оптичната стабилизация, шумовете и скоростите. Sony ми харесва как звучи като марка, но май по всички показатели са под средното за дадения клас.

Пак казвам - става въпрос за хоби и DSLR от 2000 и нагоре лв. не стават, няма да си глезя толкова много хобито [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: boll   
Дата:   11-11-08 13:42

ДСЛР много ще ти хареса. Щом си свикнал стой си на Пентакс. Препоръчвам ти в базара да се огледаш - примерно това https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=235145&t=235145&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: J0R0   
Дата:   11-11-08 13:47

Low-end DSLR - ще имаш по-голямо удоволствие от снимането, по удобен е като усещане в ръката, визьорът му е истински, а не електронен, нещата се случват в момента на натискане на спукъка, а не със забавяне, изобщо кефът е по-голям. Голяма матрица. Динамиката е по-добра, шумът на високо ИСО е по-малко. Пластиката на изображението е по-различна - преден, среден и заден план не са залепени в една равнина.

High-end компактен фотоапарат - вероятно ще имаш по-добра рязкост на картинката, защото ДСЛР-а си иска що-годе някакъв по-качествен (и обикновено по-скъп) обектив, докато на компактните обекткивите им са добри и направени за съответната матрица. По ще ти е лек и удобен за носене. Няма да щрака и да те издава като снимаш на неподходящи места - опера, театър, църква, парламента по време на заседание [smilie25] и т.н. Ще можеш да снимаш и видео с него.

Марката - няма чак толкова значение.

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: asahi   
Дата:   11-11-08 13:53

В ДСЛР има повече скрити на пръв поглед разходи - обективи, чанти, светкавици, почистващи комплекти...

... и не случайно съм ги сложил в множествено число.

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: rewer   
Дата:   11-11-08 13:58

Low-end DSLR:
Nikon D40 kit-699, Sony A100 kit-699
Nikon D60 kit-999,Canon 1000d-1079

High-end Compact:
Panasonic FZ28-669
Olympus SP565/570UZ-799/899
Sony H50-729
Fuji S100fs -1169
Canon SX1 IS-1129

Това са просто примери ,но
на тези цени няма какво да се чудиш....DSLR.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: mvp   
Дата:   11-11-08 14:12

Да не би DSLR-ите да вдигат шум при снимане? Мисля четох (сега не си спомням за кой точно модел) че снимат тихо. Това също ми е важно, тъй като снимам детето примерно - за някои снимки е много важно да не ме усети [smile]

За видеото си много прав - всъщност това е основната причина все още да се чудя - DSLR или компактен. Много рядко снимам видео клипчета, но се случва от време на време да направя някакво елементарно клипче, 3-4 минутно. А DSLR с видео мисля най-евтиния беше към 2800 лв.
Ако не беше дилемата ми с видеото - досега да съм си купил DSLR.


Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: exile   
Дата:   11-11-08 14:17

олимпус е-410
800 кинта нов, от магазина, с гаранция, с ддс.
2 обектива
28-300 мм еквивалент.
докато ти отеснее ще си се навил да дадеш още 800 кинта за твърд прайм - сигма 30 1.4
имаш лайф вю, няма да ти липсва.
с който и от двата обектива да го вземеш в чантата е по-компактен от голяма част от турбосапунерите. с палачинката да не говорим.
има прахочистачка, част от грижите по пазене да дслр-а отпадат.

та какво казахте за турбосапунерите ? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: vinse   
Дата:   11-11-08 14:24

Още един клас за ДСЛР. В базара тук се продават хубави неща и съм останал с впечетлението, че хората си пазят техниката, следователно шанса да те минат не е много голям (е всепак го има - говориме си за техника втора ръка [smilie3] ). Като марка погледни ревюта на различните ентри левел апаратчета, кое ще ти хареса повече. Аз съм пристрастен и за това няма да давам съвети, но погледни Никон, Канон, Пентакс.
Както обаче каза някой по-горе - покупката на ДСЛР е съпътствана с не малко вторични разходи, примерно
чанта - задължително (поне [smilie5]) една
филтри - поляризиран, УВ - като за начало тия, пък като ти се отвори апетита може и някой инфрачервен [smilie5]
статив - за студените зимни нощи когато ръката трепери много [smilie18]
комплекти за почистване - все пак обектива се цапа от време на време [smilie8]
Обективи - тях не ги споменавам защото положението е тежко - взимаш си един китак и след известно време си казваш "абе тоя не става, я да взема някой по-широк или пък по-дълъг" и пуф изтърсваш една торба пари в магазина [smilie5]

Друг съвет който мога да ти дам - вземи си по-евтино тяло, но по-хубав обектив. Това е по-добрия вариант от по-скапано стъкло, но по добро тяло

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: exile   
Дата:   11-11-08 14:25

с тая чанта ме застреляхте.
вие кво, фз50-тиците в джоба ли си ги носите?
май не влизат, а ?[smilie21]
сигурно за тях батерии не трябват, нито филтри, нито кабели имат.
спокойно, и дслр-ите имат вградена светкавица... повечето [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: vinse   
Дата:   11-11-08 14:32

Влиза в джоба ама обектива на ФЗ50 го свалях, че ми стърчеше [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: gloster   
Дата:   11-11-08 14:50

за дилемата с видеото,ето ти един съвет samsung vp.d381-240лв. в метро.скачай на ДСЛР.

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: mvp   
Дата:   11-11-08 15:06

Докато свикна с "терминологията" тука [smilie3] , оказа се че имало много подобна тема... ама де да зная какво е това "турбосапунер" [smile]

Май все повече везните накланят към Nikon D60 с 18-55mm VR, примерно предлагат го в Photosynthesis във Варна - 999 лв.

Между другото - да знаете други магазини с по-голямо разнообразие на DSLR-и във Варна?

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: mitku   
Дата:   11-11-08 15:46

За да речем 950 лв., спокойно може да си вземеш D80 + 18-55VR на старо от обявите из форума. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: mvp   
Дата:   11-11-08 16:06

Е, да ... но не ми харесва идеята за "на старо" [smilie3] Все пак става въпрос за глезене на моето хоби и покупката на нов е не-маловажна част [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: vinse   
Дата:   11-11-08 16:12

Ми поглези се като бЕл човек - вземи си едно Д300 [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: chukov   
Дата:   11-11-08 17:05

Да не забравяме все пак

DSLR - а е верен път към финансовия крах на семейния бюджет (изпробвано на гръб)

Или както казваше покойния Бондер (мир на праха му)

"Ако искаш да видиш приятеля си беден, купи му фотоапарат"

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: Grandpa   
Дата:   11-11-08 17:35

Или като компромис м/у двете - новия панасоник Г1...

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: apollo   
Дата:   11-11-08 18:04

rewer написа:

> Low-end DSLR:
> Nikon D40 kit-699, Sony A100 kit-699
> Nikon D60 kit-999,Canon 1000d-1079
>
> High-end Compact:
> Panasonic FZ28-669
> Olympus SP565/570UZ-799/899
> Sony H50-729
> Fuji S100fs -1169
> Canon SX1 IS-1129
>
> Това са просто примери ,но
> на тези цени няма какво да се чудиш....DSLR.[smilie24]



Ей това: Sony A100 kit-699 от чисто любопитство за нов продукт ли иде реч и къде го намери [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rewer   
Дата:   11-11-08 18:11

apollo ей тук
http://4coolpics.com/catalog_product.php?id=115&php_sess=0884db2df0f2bd74ec7764ac94086ee2

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: apollo   
Дата:   11-11-08 18:13

Мдамм още едно приятно предложение за евтин ДСЛР кит [smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: charlyb   
Дата:   11-11-08 18:16

Ако не си купиш ДСЛР-а сега, бъди сигурен, че един ден непременно ще го направиш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rewer   
Дата:   11-11-08 18:16

Наистина добро предложение,май с тези цени ще издухат турбосапунерите.

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: vlex   
Дата:   11-11-08 19:38

Абе, rewer, къде го набута между шамарите и фз28? [smilie10]

Значи с две думи:

турбосапунера - в общият случай сносен обектив, но малка и шумяща матрица, лови и видео, в общия случай ако е кадърен ще се налага и за него да се грижиш, но не толкова колкото за дслр - не се купуват допълнителни обективи, максимум някой конвертор, филтрите са желателни, чанти, манти и т.н. Снима безшумно, защото затворът като механически такъв не присъства и съответно не "щрак"-а, особено ако изключиш и записания семпъл, имитиращ слр затвор [smilie25]

дслр - неминуемо снима шумно (няма как - при механичен затвор шумът е неизбежен дори и при заключено огледало), излиза по-скъпо, особено като решиш, че за тоя случай ти трябва тоя, а за оня случай оня обектив и започнеш да източваш вътрещния продукт на родата в магазините за фототехника. По-качествено изображение в общия случай, но смея да твърдя, че доста от качествените сапунери са съпоставими със по-старите дслр (примерно fz50<->300d, f828-d5(minolta бе някой да не мисли, че за други марки говоря [smilie25] ) и т.н. като се има предвид, че и самите турбосапунери не са особено нови).

Моят съвет е да си помислиш добре и ако се засилиш към сапунерите да вземеш апарат с фокус/зуум ринг, а не такъв със серво мотори. Първото ти гарантира усещане сходно със снимане от слр апарат, другото - само ядове и отказване от щракането ;)

Като лаик на лаик.

Поздрави,
Влад

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: BotsRevenge   
Дата:   11-11-08 19:39

Pentax K200D с двата китови обектива и 50mm f1.4 ти се вписва в бюджета и получаваш чудесна любителска система със стабилизация на всичките обективи.

В ниския клас dSLR-и, пентакс са една от най-подходящите марки. Китовите им обективи са чудесни, 50 милиметровия (който ти върши работа за портретен) е на по-ниска цена от канонския и никонския и + стабилизацията става бижу.

Отговори на това съобщение
 Re: Low-end DSLR или High-end компактен фотоапарат?
Автор: burningice   
Дата:   12-11-08 09:21

Ако взимаш DSLR, не вземай ентри клас, а нещо на старо и по-добро.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »