Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   31-10-08 09:04

От едно известно време насам, имам чувството, че 30Д-то ми не фокусира адекватно със страничните АФ точки на широко отворена бленда. Фокуса е просто силно отпред или след обекта, дори когато обекта е в силен контраст с фона.

Носих апарата на официалния сервиз на Канон за Дания и ми се обадиха да ми кажат, че всичко било ОК с апарата. А не е, тъй като преди вероятността нещо да е на фокус беше значително по-голяма [smilie9]

От сервиза след тестване ми казаха, че всичко било ок и нямало проблем. Но те тук сервизите са кавали, та не съм сигурен дали да им вярвам. Факта е, че на бленди под ф2, фокус има в 1 от всеки 5 кадъра. Пък ако и обекта се движи (т.е. ползвам серво) - фокус просто няма.

Как мога да протестирам или да изискам по-обстоен преглед? Аз си праих сам теста на фото.нет и според него фокуса на страничните точки е на ръба на грешния. С около 2 цели деления бие в грешна посока. Което е все още в ДОФ-а май, но определено в практически условия дава много фира.

Имам лошото усещане, че ще трябва да си купувам нов апарат, тъй като няма как да си търся правата в случая [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: asahi   
Дата:   31-10-08 09:12

Направи си стандартния тест на 2.5м с 50мм обектив.
Подозирам, че имаш погрешни очаквания от АФ система или не снимаш правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   31-10-08 10:53

може ли само да разясниш кой е този 'стандартен' тест? аз правих ей това преди:
http://photo.net/learn/focustest/

а за не снимането правилно и очакванията - не знам какво искаш да кажеш... мен очакванията са ми, че ако:
1. избера 1 странична точка (от тия дет са по средата на страните на ромба)
2. избера ф/1.8
3. сложа човек (от около 5-7 метра с обектив на 85мм) върху фокусната точка
4. натисна фокуса, получа потвърждение и снимам

то човека ще е на фокус, а не на 30на см пред/зад него

друго очакване:
1. същото като предното #1
2. на ф2 със 135мм
3. фокусната точка е върху единично дърво от алея с много дървета едно след друго
4. фокусирам, получа потвърждение и снимам

то това дърво ще е на фокус, а не кошчето за боклук, което е на близо метър пред/зад съответното дърво

кое е грешно в метода на снимане или очакванията?

все пак като имам възможност да снимам на индивидуална точка, то очаквам да имам фокус като я ползвам... [smilie8]

бтв - не се заяждам, просто ми е наистина любопитно дали за да имам фокус при ф < 2, трябва да си взема някакъв по-читав апарат... защото от обективите поне не е със сигурност [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: navy   
Дата:   31-10-08 10:56

Този клас тяло е нормално да не е прецизен особено със страничните зони, особено със светлосилни обективи... а следящ извън централната просто забрави [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   31-10-08 11:00

страничните само с доста скъпи обективи

и пак не винаги. не са кръстосан тип [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   31-10-08 11:09

е иде реч за 135мм ф/2л, другия не е л-ка но е пак фиксиран 85мм ф/1.8

а наясно ли е някой дали тоя проблем е оправен при марк, 5д (старото) и 40д ?

че да знам поне за какво да спестявам по-нататък [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: navy   
Дата:   31-10-08 11:23

При 40Д би трябвало да е подобрено си мисля, не е ли проблем да тестваш с тяло на приятел?

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   31-10-08 11:43

ами тук в Дания не познавам никой с 40д... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: foe   
Дата:   31-10-08 12:14

при 30д, 5д и 5д мЪка 2 страничните им точки не са крос-тайп съответно автофокуса с тях не е толкова надежден. освен в случая в който не ползваш точките по предназначение - за вида (хоризонтална или вертикална линии) за който са направени. пробвай да си избереш най-лява или най-дясна то4ка и веднъж фокусирай верикална веднъж хоризонтална линия, за да разбереш за какво ти говоря. единия вид линия (не помня кой) е ъпсурд да се фокусира... пробвай, за да се убедиш. най-горна и най-долна точка пък отговарят на противоположният вид линии. Така че вариант за по-надежден и прецизен автофокус е крос-тайп автофокусни точки. 40д, 50д, 1д...дс...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: IDA   
Дата:   31-10-08 15:25

Minimalistic,

Ако си сигурен, че по-рано е фокусирал добре, а сега нещо се е повредило, вероятно апаратът е падал или е бил ударен или намокрен. Да не би да си правил опита да търкаш или чистиш фокусиращия екран? Ако е такъв случаят, ще трябва да го пратиш в специализиран сервиз на Канон за поправка/настройка. И на Запад има много мърлячи, така че се обърни към друг сервиз.

Пробвай още веднъж фокуса на централната точка. Ако фокусира точно и бързо, както преди, значи всичко е нормално и ти имаш свръхочаквания за страничните АФ точки. Ако обаче има влошаване и на централната точка и силен преден или заден фокус (извън рамките на DOF), вероятно нещо е станало с апарата.

Моите впечатления са, че добре работят АФ точките по върховете на ромба, както и централната, ако разбира се, се ползват правилно (фокусиране по вертикални и съответно хоризонтални линии). Тези по страните на ромба искат добър контраст за точен и надежден фокус и от тях не можеш да очакваш чудеса при работа със светлосилен обектив.

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   31-10-08 18:22

мерси на всички за мненията! засега ще снимам с тоя, ще прекадрирам, ще затварям повечко... пък по-нататъка, живот и здраве - 1д(с) [smilie7]

следващите инвестиции ще са в осветление, така че тялото остава малко на по-заден план засега

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vbaramski   
Дата:   31-10-08 19:14

на автофокус снимат само малките деца и техните баби, няма да получиш хубава снимка естесвено, какъвто и да е апарата!

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: vbaramski   
Дата:   31-10-08 19:18

еми махнете автофокуса, имате прекалено високи очаквания от него

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: likeduh   
Дата:   01-11-08 10:35

просто ...канонски неволи...

/апропо и аз съм с канон/

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: navy   
Дата:   01-11-08 10:36

Канон имат добър АФ, но в марковете...
Е, това е до болка повтаряна истина де.
Сложиха малко кръстосани сензори и на 40Д, има подобрение ама... нямам достатъчно опит за да коментирам [smilie7]
След като вече нямам абсолютно никакъв проблем с фокусирането... не се заглеждам по кокошките в чуждия двор, моите патки са по тлъсти [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: asahi   
Дата:   01-11-08 11:05

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: djogata   
Дата:   01-11-08 11:41

Минималистик, по-рано не казваше ли, че проблема е със всички фокусни точки? Значи средната все пак работи добре? [smilie5]

Поздрави от Гренобъл, вчера минах 300км из Алпите (Женева - Мартини - Шамони - Албервил - Гренобъл), днеска пак отивам към Шамони да изпробвам как се държи батерията на Д300 на студено [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: navy   
Дата:   01-11-08 17:07

на ски [smilie8]
ай как завиждам...

Аз чакам декември да ходя по нашите ски курорти...

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: minimalistic   
Дата:   01-11-08 18:00

oo djoga, гъзар ньеден :)

аде пък после да показваш снимки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Автофокус
Автор: djogata   
Дата:   02-11-08 23:22

Мда, на ски не съм ходил, само на разходка [smilie5]
на Шамони се качихме до Aiguille de Midi - това е един остър връх на 3850м, заобиколен от пропасти по няколкостотин метра, дотам се стига с лифт. Горе беше -15 градуса, с много силен, поривист вятър - поривите бяха към 100км/ч според мен - вЕрвайте ми, в Дания съм свикнал да преценявам колко силен е вятъра, и този там горе беше доста, доста силничък [smilie5] [smilie7]

(пак корав излезох, щом изкарах половин час на терасата, снимайки с риск вятъра да ме бутне през парапета или най-малкото да отвее никоня надолу) [beer] [beer]

Но гледката си заслужава - Мон Блан и ледниците, които се спускат от него

Многу ме кефят такива места, привличат ме като магнит, някой ден ще трябва да кача самият МонБлан - е, не през Ноември де, ще трябва да избера по-благоприятно време [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »