Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 18:20

И по конкретно за снимащите с Канон. От многото прочетена информация се сблъсках с две различни становища:

Едното - че в режим серво е добре да са пуснати всички фокусни зони.

Второто, че трябва да е активна само централната, защото иначе автофокуса се забавя и обърква.

Аз пробвам редовно и двата варианта, но не мога да си направя изводи.

Споделете вие вашия опит и до какви изводи сте стигнали!

Благодаря!

П.С. И нека да не намесваме феноменалните 51 точки!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: CANONIO   
Дата:   30-10-08 18:27

Без 51 точки не могат да се снимат птици.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ShotlandetsaWildLife   
Дата:   30-10-08 18:35

зависи от апарата.

и все пак на серво винаги пускам опцията за следене на птицата дори когато излезне от централната точка, макар че фокуса винаги стартира от там и вече ако кривне пилето в полет апарата продулжава да го следи. При никон има визуална индикация за това, при канон си го знаеш че го прави - има голяма файда от това.

Ако си на one shot този режим не е добър, защото апарата може да прескочи с експанда на някоя по контрастна клонка в съседство.

Аз лично съм много доволен от трака в серво режим, но това кометирам за апаратите Марк 2 н и Марк 3. За 40дто не съм убеден че върши добра работа и не го ползвам за да не рева после като седна на компа да гледам снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 19:27

"П.С. И нека да не намесваме феноменалните 51 точки!"

[smilie18]

страх си придобил [smilie7]

При следене е важно как ти помагат и спомагателните АФ зони [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 19:51

@ShotlandetsaWildLife Мерси!

Искаш да кажеш, че при птиците си пускаш всички автофокусни точки, така ли? И да за 40Д определено може и да ревне човек понякога, но за Марк още не сме дорасли [smilie2].

А и аз птици по прицип не снимам особено, повече спорт. Зададох въпроса и към птичарите, защото са по-активни, а нещата са идентични. Знам, че и други има какво да споделят.

@navy
"страх си придобил [smilie7]" - Ами как дане се уплаши човек, то малко ли е [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 19:54

При снимане на спорт стабилизацията помага... при снимане на птици - вреди [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 20:00

Къде към стабилизацията отидохме сега, за сервото е темата и фокусните точки. А и аз не снимам със стабилизирани обективи. Ръката ми е като на хирург след 2 водки [cool] .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ogimag   
Дата:   30-10-08 20:35

Тези мотори съм снимал с централна точка, серво, и стабилизация. 40D и 70-200MM F/2,8 IS.
От пробите, които съм правил за мен това е може би най-удачната настройка. Имам и още много, включително и в полет ама не съм ги правил. [shtrak]


http://img-2008-05.photosight.ru/16/2678953.jpg




http://img-2008-06.photosight.ru/25/2732496.jpg




http://img-2008-06.photosight.ru/17/2721389.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 20:49

ogimag Яко!

При показаните кадри всички обекти са срещу теб и се движат срещу теб. При това положение нямаш грижи и със сервото и централна точка, и ги заковаваш. Но когато обектът ти се движи хоризонтално по кадъра става малко по-сложно. За ето такива моменти ми е мисълта на мен. Логично е при това положение да са активни всички точки, като най-силна е централната. Но някъде (за съжаление не мога да намеря къде) четох, че така фокусът са забавял и се обърквал. Ставаше въпрос за апарати 30Д и 5Д. Писанието беше старо. Аз лично не съм забелязвал такова нещо и с 30Д и с 40Д и с 5д, доколкотпо изобщо мога да го усетя. Та какво мислите вие по въпроса. Аз досега май най-добрите резултати съм имал с 40Д серво и всички точки активни.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 20:54

Чалъм се иска, не формула [smilie7]

Аз мога да снимам спорт, ама на 3 ракии ми е трудно да обясня...
Но се иска много тренинг, не става само с 'четене' [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 21:00

За теб, дори и аз, който не те познавам, зная, че можеш да снимаш всичко, но от около година насам знаем, че вече не снимаш ти, а апарата ти, щото е турбо як [smilie3]. Тук не става дума формула, а зз впечатления натрупани вследствие на опити.

ogimag - мерси [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ogimag   
Дата:   30-10-08 21:40

Той неви знае много ама се ослушва като глиган в царевица. [smilie5]
А иначе имам и хоризонтално движещи се- там съм използвал "следене" с втория тип стабилизация. И пак на централна точка. Според мен така е най-сигурно или удобно за мен поне.
Необработени, големи кадри- JPG.


http://photo-zona.net/images/user1063/album2325/large/1225395346_yzio8777_IMG_4112.JPG




http://photo-zona.net/images/user1063/album2325/large/1225395427_ztrr9879_IMG_4478.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 21:58

Аз още като си взех 70-200 и го тествах на улицата при голяма ъглова скорост и следене на фокуса...


http://vista-vision.net/test/VR_paning.jpg



Ами... като видях как се справи и си легнах на лявата кълка доволно и повече таквизи неща не съм снимал [smilie7]

П.П.
Значи... трудни условия може да се получат и при не много бързо движещи се обекти, важна е ъгловото изменение и линейната скорост на площта на кадъра...

Абе... ко са обяснявам [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ivodam   
Дата:   30-10-08 22:51

mushmula: Това, което ти пише Шоти, го има като опция само в Марк 3 - сервото първо лови обекта на централна точка, след това вече при нужда може и да го прехвърли към друга. Иначе и аз бих ти препоръчал просто да си избираш централната точка. Но бих ти направил следната забележка: сервото по-добре се проявява и върши работа точно при движение на обекта към тебе или от тебе. При паралелно движение, може да си снимаш и на единична, ако успяваш добре да го водиш обекта - освен това Каноните даже на единична в такива случаи го държат обекта известно време. На мен повечето ми снимки на птици в полет са направени без серво.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 23:14

Цитат:
"сервото първо лови обекта на централна точка, след това вече при нужда може и да го прехвърли към друга"

Я пак?
Или ако може с цитат от менуала или нещо научно обосновано [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 23:43

@ivodam. Благодаря, точно тази част от поста на Шоти ми убягня. Не съм запознат с Марк.

А иначе така и така разчитам на централната точка и СС [smilie3].

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   30-10-08 23:49

Имам предвид че:
и само при централна точка

и при всички точки, винаги разчитам на централната точка.

Сега очаквам да чуя/прочета колко яко е да си сменяш точките на момента с хипер ергономичното тяло [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: navy   
Дата:   30-10-08 23:54

Има да чакаш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: mushmula   
Дата:   31-10-08 00:25

Ок, шегата на страна, благодаря за мненията.

navy: Няма какво да чакам. Знам, че можеш много да кажеш, жалко само че не го правиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   31-10-08 00:36

иво, има го и марк 2 н, нямам време сега, уикенда ще разровя ръководствата да ти цитирам параграфите.

колкото до 40Д ще проверя в апарата какво има като алтернативно решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: tantris   
Дата:   31-10-08 00:57

Доколкото си спомням, 40Д няма опция за активиране на спомагателни тояки, нито за регулиране на чувствителността на сервото. Та с 40Д е най-добре да се гони на централна, а евентуално за пилета в полет на фона на небето- може да се пуснат всичките точки с надеждата да се закачи нещо на фокус.
5Д има опцията за използване на спомагателни точким, които са групирани около централната.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ivodam   
Дата:   31-10-08 01:05

navy: Ти нали не признаваш менюълите бе, сега па цитати искаш. Изтегли си на Марк 3 упътването и виж на 166 стр - AF Priority/Traking priority - там е обяснено за какво иде реч - при този режим, когато си на серво и снимаш в серия, при първата снимка се дава приоритет на постигането на фокус по избраната точка (в нашия случай - централната), а при следващите кадри вече влиза в сила следачът - т.е. реалният смисъл е, че даже и да си избрал централна точка, а не автоматично избиране на точки, не си прикован към централната, а ти служи само за опорен пункт за началното фокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: IvoZafirov   
Дата:   31-10-08 01:18

Мушмула, да споделя и моя опит на скромен птичар с 30Д и 40Д.
Снимам само на серво и само на средна фокусна точка.
Никога не снимам на всички точки серво тъй като опита ми е показал, че ако фона не е небе опасноста фокуса да ти избяга защото някоя от другите фокусни точки е прихванала нещо друго е много голяма да не кажа 100%. Това естествено важи когато фона ти е всичко друго но не и небе. Когато фона е небе върши работа.

Снимане на всички фокусни точки за мен е снимане на късмет апарата да хване на фокус това, което на теб ти се иска, но поради липса н абързина или тренинг не успяваш да държиш на определена точка.По-добре в началото малко се помъчи да държиш обекта в обхвата на средната точка (не е чак толкова сложно и се свиква бързо) и да си сигурен в това, което правиш отколкото да разчиташ на апарата, че ще ти хване обекта на фокус в една от всички точки.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: natassja   
Дата:   31-10-08 10:50

извинете, ако въпросът ми е е глупав, но...
снимам с 400Д. При сервото, обаче, не ми светва коя точка е на фокус, за разлика от другите режими - така ли трябва да бъде нормално.
мерси предварително.:)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към птичари и спортни фотографи за снимане на серво
Автор: ogimag   
Дата:   31-10-08 11:38

natassja- 20D, 30D, 40D при снимки в режим servo нямаш потвърждение със звуков сигнал и потвърждаване с индикатор във визьора (голямата точка). Предполагам и при 400D е така.
При 40D ако е установен автоматичен избор на точка за фокусиране камерата първо използва за фокусиране централната точка. Ако впоследствие обекта излезе от нея то фокуса продължава да я следи и ако е нужно се задейства друга точка. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »