Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: emilliano   
Дата:   24-10-08 00:07

Мой познат ме помоли за съвет за ДСЛР и искам да се посъветвам с вас, защото изискванията тук малко излизат от стандартните. Апаратът ще се ползва много рядко, по няколко пъти в година основно за екскурзии. Ще се снима почти изцяло на "ауто" или на готови сцени. Снимките ще са основно JPEG и няма да търпят никаква обработка след това. Паричките - някъде до около 3000лв (евентуално повече, ако има смисъл при горепосочените условия). Тоест трябва някаква система, която да е удобна за ползване и възможно най-добро качество на снимките в суров вид (нямам предвид роу) при автоматични настройки. Изобщо при тези условия ще има ли особена разлика при ниския и среден клас на предлаганите на пазара апарати? Моля за мнения и предложения и за тела и за обектив (един варио). Подходяща ли е някоя от следните комбинации:
Nikon D90 +
AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR или
AF-S DX NIKKOR 16-85mm / 3,5 - 5,6G ED VR или
AF-S DX VR Zoom-NIKKOR 18-200 mm 1:3,5-5,6G IF-ED

Olympus E-520 +
Zuiko Digital ED 18-180mm f/3.5-6.3 или
Zuiko Digital 14 - 54 mm f/2.8-3.5 или
Zuiko Digital 12-60mm f/2.8-4.0 SWD

Canon EOS 450D или Canon EOS 50D +
EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS или
EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM или
EF 24-105mm f/4L IS USM

Знам, че има огромна разлика между горепосочените комбинации, но все пак тук не се търси най-доброто за човек, който ще се занимава сериозно, а най-оптималното и оправдаващо разхода в конкретната ситуация.


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: BotsRevenge   
Дата:   24-10-08 00:22

Бих избрал D90 с 18-200VR. Ако човекът хване 450D-то и после никоня, се съмнявам да предпочете да се мъчи с по-малкия апарат.
(а и няма да мъкне видео камерата [smilie25] )



Публикацията е редактирана (24-10-08 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: privilege   
Дата:   24-10-08 00:23

D60+16-85
450D+17-55

BotsRevenge, за какво му е такова тяло за няколко пъти в годината да му тежи само по екскурзиите, като картина при горепосочените условия няма да му даде нищо повече.



Публикацията е редактирана (24-10-08 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 00:30

Ами без да звучи грубо - при така поставени нещата в началото, моя въпрос е:
А защо DSLR?

За по няколко пъти в годината, по екскурзии само за JPG без обработка най-скъпите сапунери са на 50% от която и да била от описаните комбинации. А имат и ред предимства - можеш да ги събереш в някой по-голям джоб...

Ако обаче решението е DSLR и толкова - според последните тестове и тн и тн и тн... D90 май най-подхожда на изискванията. Още повече, че има и видео, а на екскурзия без видео накъде...

Последното не беше заяждане, но при такъв подход на човека - според мен Никона е правилния избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: aeobs   
Дата:   24-10-08 00:31

Не мисля, че човека ще тръгне да снима 5 минутно видео и да фокусира ръчно.
Сапунер в този случай едвали е добра идея. Като се съберат някъде вкъщи да не може да направи една снимка.



Публикацията е редактирана (24-10-08 00:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: emilliano   
Дата:   24-10-08 00:39

Да, за видеото е така, не го смятам като предимство на Никона. А сапунерката отпада като вариант. Къде меренето и автофокуса ще са най-добри и осезаемо по-добри ли ще са за непрофесионалист?

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: BotsRevenge   
Дата:   24-10-08 00:48

Видеото на никона е с автофокус (или човекът до мен с D90-то се справяще много добре да прикрие движенията с лявата си ръка [smilie25] )

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: aeobs   
Дата:   24-10-08 00:49

Няма автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 00:50

За скоростта на фокусиране няма спор - всеки ДСЛР ще бори сапунерите като стой та гледай.

Какво имаш предвид под осезаема разлика? Въпросния човек с какво ще сравнява за да усети разликата? Ако не е имал опит с друг слр и няма изграден усет за това колко бързо фокусира, как ще усети разликата? Иначе - Никон са най-бързия вариант измежду 3те опции. Не съм сигурен за 50Д на канон, но пък канона е и с по-малко точки...

Подкрепям никона при всички положения. Според мен е много добре балансиран от към предимства / недостатъци. И все пак въпрос на усет: Защо твоя човек не хване всяка една от камерите и не я изпробва в магазина. Нека сам да си прецени.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: jivkojj   
Дата:   24-10-08 01:07

Абе щом може да отдели 3000лв. не виждам що да се набутва със сапунер. Верния обектив е 18-200 - идеално за екскурзии, а щом ще работи на Auto сигурно няма да иска и да сменя. вече марката и тялото - въпрос на избор.
Аз бих взел д90 + 18-200 при това положение, още повече че също си ползвам фотоапарата основно за екскурзии.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: oniya   
Дата:   24-10-08 04:18

Olympus E-520 + Leica D 14-150 (28-300) [smilie3].


Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: BELOBRAD   
Дата:   24-10-08 07:01

Ако го юрка снобизма, да се дуе с колко скъп апарат е направил пощенските си картички, нека да вземе петкилограмова комбинация техника и да прави от десет снимки една за показ. Ако иска всяка снимка да влезе в албума или слайдшоуто да си вземе нещо от рода на "G9" или даже някой "Самсунг" или "Олимпус" със сто режима за неграмотни фотографи(а защо не и "Сони" - Т-серия или "Иксус"). Колкото и скъп да е един фотоапарат в ръцете на несистемно упражняващия се снимач ще дава продукция несъвършена и с купища грешки, а на всичко отгоре, няма да има и кого да попита от групата случайни свидетели на снимачния процес, как да постъпи със сложната техника в ръцете си - той ще е забравил всички указания, които са му дадени предварително. Той ще е забравил дори и опита си, добит от предишната си екскурзия. Накрая някой ще го измами и ще купи от него изгодно “трудната техника”, ако преди това не е отмъкнал някой туземец техниката от ръцете му когато го щтракнал за спомен пред някоя палма или паметник.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: BELOBRAD   
Дата:   24-10-08 07:12

Друг е въпросът, ако човека има деца, които ще се учат да работят с мерак към това хоби.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: bvidenov   
Дата:   24-10-08 08:32

Аз съм на подобна позиция. Парите не са интересни, но виж грамажа за разходки е важен. Много ми харесва 5-цата, обаче ми е голяма. Купих един Олимпус за да се убедя че е много приличен и малък, но не е моята камера. И сега нещата опряха до 50 или 90. С един приличен, не много дълъг зум. За всеки ден.Да се разхождаш по света с 50/1.4 не е много практично.
Конкретно на въпроса Никона ми допада най-много.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: didesignbg   
Дата:   24-10-08 08:42

fuji s100fs
panasonic fz50
e420 14-150
При така поставени условия дслр-а полза няма да донесе. Само проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: den_   
Дата:   24-10-08 08:49

Да си вземе компактен апарат + видеокамера. [smilie3]
Къф е смисъла да си земаш творчески апарат като ще снимаш само на ауто и то само няколко пъти годишно [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: emilliano   
Дата:   24-10-08 09:28

Е как какъв е смисъла - не може да с е сравни картинката със сапунер, ако и да е на ауто ДСЛР-а. Ако нямаше смисъл от автоматичните режими като е творчески апарат, нямаше да слагат нито ауто, нито готови сцени. Не ги използвам на моя, но си има хора и за тях. Нали това е целта на автоматизацията. Не знам колко човека ще тръгнат със съвременен ДСЛР и светломер и ръчнофокусни обективи, за да проявяват творчество

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: cristo   
Дата:   24-10-08 09:39

Склонен съм и аз да мисля, че щом човека ще снима "основно JPEG и няма да търпят никаква обработка", "почти изцяло на ауто или на готови сцени" и "основно за екскурзии", то човека може ие да не усети ползата от DSLR-а, а от полупрофесионалните DSLR-и вече със сигурност няма да усети ползата.
Тези дето горе препоръчват D90 + 16-85VR, или не вникват в идеята, или най-вероятно се нядавят този човек след половин година да тръгне тук да разпродава всичко и те да гушнат неизползвана техника за половин пари [smilie3].

За мен има 2 варианта за избор:

1) както над мен са посочили - fuji s100fs, panasonic fz50 или нещо от сорта - не ми се гледат сега характеристики, но важното е кой от двата снима по-чисто на по-високо ISO (предполагам Фуджито). Даже не е най-важното колко детайл остава във снимките (не забравяйте профила на ползвателя, който най-вероятно се кефи на снимки от GSM-и). Ползата от DSLR-ите е в основно в играта с DOF-а, но има много хора, които са просто "потребители на снимки" и те не искат размазан фон, а искат всичко да се вижда - къде са били, къде са се снимали и т.н. За тях - турбо сапунерка! (представям си баща ми и майка ми с DSLR - баси смеха ще бъде)

2) малък DSLR с китови обективи или супер зум. В Flickr и сходните сайтове е пълно със снимки с обективи като Sigma 18-200 и Tamron 18-250 и съоответно сного усмихнати лица на тях - има хора които се кефят много на този тип техника и понятия, като "неразработено боке", "аберации", "винетиране" и т.н. не им говорят нищо и не ги интересува.
Целта е комбинацията да бъде компактна, защото колкото по-тежка и обемиста е, толково по-рядко собственика ще я ползва. Подходящи тела - 450D (оптимален избор, но по-скъпо) или D60 (и D40 ще свърши работа) - и двата снимат чудно на 1600ISO. Обективи:
- 18-55 IS + 55-250IS или някакъв компактен суперзум.
- 18-55 VR + 55-200VR или или някакъв компактен суперзум.
А точният избор опира до средства.
[thankyou]



Публикацията е редактирана (24-10-08 09:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 09:39

Ами добре, съгласен съм с теб емилиано, че картинката няма място за сравнение.

При положение, че човека буквално не разбира - дори Canon 1000D с LiveView и някое от по-скъпите канонски стъкла ще му свърши работа. За пейзажчета скоростта на фокусиране няма почти никакво значение. Още повече, че ентри левел класа е в пъти по-лек от конкурентите в средния и високия клас.

Ама на мен започва да ми намирисва, че някой си прави сметка да вземе фотото на безценица след половин година...Дано да не съм прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: digitalgab   
Дата:   24-10-08 09:50

Не си мислете че като не снимате на авто проявявате някакво творчество, не е там то.



Публикацията е редактирана (24-10-08 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: sirkhann   
Дата:   24-10-08 09:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: emilliano   
Дата:   24-10-08 10:01

Олеле...Май е по-добре да благодаря на всички за мнението, преди да са се изсипали нечистотии и още скрити намеци за моя безскрупулен подъл план за кражба след половин година.
Май наистина е най-добре Д60+18-200/450Д+18-200/Е-520+18-180.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pstoev   
Дата:   24-10-08 10:04

не ти трябва дслр за това което ще правиш....ето ти Fujifilm FinePix S100fs имаш голяма матрица дълго варио чупещ се диплей добра цена...това е твоя човек

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms100fs/


1169лв в фотопавилион

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: digitalgab   
Дата:   24-10-08 10:14

Още един глас за F100FS, аберации, глупости, апарата си е върха.



Публикацията е редактирана (24-10-08 10:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Нужен ли е неаматьорски ДСЛР кит за аматьорска употреба
Автор: rhyan   
Дата:   24-10-08 10:18

emilliano - Затова казах дано не съм прав. Нищо лично. При положение, че човека явно няма претенции, ентри левел е най-добре. Че дори и по-стар модел би свършил работа.

От там нататък стъклото има значение.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »