Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 поредния въпрос за color management
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 01:21

mac os x10.5
photoshop cs3
калибриран с паяк монитор (гама 2.2)

реших че имам проблем поради следния ефект : снимки със ембеднат цветен профил sRGB имат приличен колор шифт във Firefox и Сафари (знам, първата не е color managed). Същия ефект се наблюдава като гледам с prewiew една и съща снимка със и без sRGB профил (логично...).
четох и препрочетох http://www.gballard.net/psd/srgbforwww.html и си направих извод че моя монитор има профил който се различава от sRGB, затова когато някоя програма показва снимка без да зачита профила виждам променени цветове (то си го пише в прав текст).

Въпроса ми е : да се шашкам ли че другите виждат цветовете по кофти начин (кожата много морава става) ? Във Фотошоп ако включа Proof Colors (Windows RGB) цветовете са си екстра. Ако дам proof със Monitor RGB виждам точно кофти цветовете на Firefox (логично е).

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: ivodam   
Дата:   20-10-08 01:33

Ами, то е логично - ако искаш другите да виждат нещата нормално през браузърите - включи на "кофти" цветове - мониторни. Щом мониторът ти е калибриран, това не са кофти цветове, а всъщност истинските цветове (доколкото ти е свестен самият монитор, което е отделен въпрос). Така че, минавай на кофти цветове и ги направи да не са кофти. За твое успокоение - по този начин ще ти излизат добре нещата и в ателиетата, ако ходиш да печатиш на минилаб.

И - естествено, че щом като си се калибрирал, мониторът ти има вече друг профил - резултата от калибрирането, който естествено се различава от някакъв там стандарт за сРГБ, който ти е заложен в Уиндоуса.



Публикацията е редактирана (20-10-08 01:40)

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: vampyr   
Дата:   20-10-08 01:59

po default browserite na windows XP pokazvat sRGB
pri Mac ne e taka : Safari ima dosta smotan 'bug' , kogato niama embednat profil na kartinkata : pokazva s profila na samia monitor...toest razlichno navsiakade.

osven tova sRGB ne stiga za edin monitor, ako ne e kalibriran, to vinagi shte ima razlika

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 02:00

що си мисля че не си прав за минилаба...поне там доколкото ми е известно има някакви гаранции за sRGB

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: vampyr   
Дата:   20-10-08 02:02

kato exportvash sys save for web si napravi edin action za 'convert to profile : sRGB' i zaduljitelno go puskai predi export, syshto taka chekni ICC profile pri 'save for web' i ima edno padashto menu gore : USE document color profile.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: ivodam   
Дата:   20-10-08 02:17

vampyr: Това вече не е нужно: в новия Шоп, в Save for Web директно има чавка за Convert to sRGB. Макар че от това особен смисъл няма, щото си е добре, ако ще работиш за нет или минилаб, да отваряш и да работиш в сРГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: ivodam   
Дата:   20-10-08 02:18

psychoiho: Това е споделяне от собствен опит - да, минилабовете работят на РГБ, но пак, поне при мен, най-добри резултати и най-близко до екрана се получава, ако си правя нещата с избран мониторен профил за сравнение, а не стандартен Уиндоуски. Но и тези машини се калибрират, доколкото ми е известно, не работят с някакви зададени фабрични профили.



Публикацията е редактирана (20-10-08 02:20)

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   20-10-08 02:22

ivodam , prav si, no ne vsichki imat cs3 ili 4
zabelejkata e principna



Публикацията е редактирана (20-10-08 02:35)

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: didesignbg   
Дата:   20-10-08 08:53

psychoiho, доколкото си спомням при мак операционната система има управление на цветовете, за разлика от уин. Разгледай опциите на ColorSync. Пак на страницата на Галбрайт има доста обяснения.
Ако говореше за уин веднага щях да ти кажа че имаш лош профил за монитора и трябва да калибрираш наново.
Файърфокс 3 също има управление на цветовете, просто не е включено по подразбиране.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 10:52

хора, аз експортвам правилно

цялата уловка е че калибриран монитор значи надеждни цветове само със color manageed програми и файлове с правилен профил закачен (поне при мак-а).

При браузване се закача по подразбиране профила на монитора ако няма профил и от там аз виждам криви цветове. Това е уловка която не ми беше ясна.

вампир, мерси, щом windows браузърите се държат по-прилично само аз си виждам кривите цветове.

Иво, съвета ти е изцяло погрешен! Ако те слушам, ще редактирам файла по такъв начин че ще се съобразявам със профила на монитора си, а не със нещо общоприето, гаранцията минилаба да има изкривяванията на моя монитор е минимална. При хубав монитор разликите ще са минимални, но при по-кофти монитор разминаванията стават огромни.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: ivodam   
Дата:   20-10-08 10:58

psychoiho: За какво трябва да си калибрираш монитора и да му правиш специален профил, ако не смяташ да се съобразяваш с него? Разбира се, за едно нещо си прав - калпав монитор и след калибриране пак си е калпав. Което обаче не променя принципа - целта на калибрирането е точно да ти накара монитора, доколкото е възможно, да излъчва според общоприетите стандарти, затова се и използва обективна измерителна техника - паячето. Така че съветът ми не е изцяло погрешен, най-малкото защото поне при мен дава много добри резултати, и като качвам в нета, и като печатам на добро място с добра машина (Деков!).



Публикацията е редактирана (20-10-08 11:02)

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: n1x0n   
Дата:   20-10-08 11:33

Firefox и Сафари (знам, първата не е color managed)

Всъщност, версии 3.х.х на Firefox абсолютно си поддържат профилите и са "ICC v.4 compliant".

Ето тук има как да се види това нещо в действие:

http://www.color.org/version4html.xalter


а тук има един полезен плъгин:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6891

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 12:00

иво, аз се съобразявам с профила през цялото време.

Firefox прецаква нещата защото на снимки правени със sRGB профил им слага профила на монитора ми! т.е. не ги конвертира от sRGB към Monitor RGB, ами директно им assign-ва Monitor RGB.

Най вероятно имаш хубав монитор който е близко до sRGB, затова не виждаш разлики. Кофти монитор не става по добър с калибриране, става по-верен доколкото може [smilie25]

nixon, мерси!

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: hash   
Дата:   20-10-08 12:20

аз като го гледам този тест на color.org с FF3 на windows и OS X изобщо не виждам да поддържа ICC

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   20-10-08 12:25

Освен да напиша за втори път, че управлението на цветовете в файърфокс по подразбиране е изключено?
n1x0n, ви е дал вариант за включване, става също и през about: config, става и през добавката Configuration Mania.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: asahi   
Дата:   20-10-08 12:27

Не се шашкай.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 12:37

asahi теб те чаках, мерси [smilie24]

didesignbg , точно така. Обаче :
* решава се само проблема със файлове които имат ембеднат профил
* файлове на които им е махната всякаква информация за профила все още са с кофти цветове защото им се assign-ва Monitor RGB

пак по-добре от преди.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: ivodam   
Дата:   20-10-08 14:10

psychoiho: Значи, дай да се разберем - това Монитор РГБ някой човек може да си помисли, че е нещо космическо, нямащо нищо общо със сРГБ, а то не е така. Как процедирам аз при мен - мониторът си има фабрична опция сРГБ - избирам я от менюто на монитора. След това идва Асахи и калибрира. В резултат, предполагам, че се получава просто едно по-добро, истинско сРГБ, нищо повече. Съответно, браузърът и да посяга към мониторния профил, пак трябва да ти покаже едно хубаво сРГБ, аз така ги разбирам нещата. Ако мониторът не дава по принцип верни цветове, да се опитваш някак да решиш въпроса с профили-мофили, ама ше чете ли ембеднати, нема ли, все едно да се опитваш да си обуеш панталона през главата, да ти кажа право. Ако работиш сериозни работи, спестявай за свестен монитор, това е.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 14:19

иво, аз не съм с твоя монитор, съответно - имах проблем и исках да си го реша. Това че ти си с хубав монитор изобщо не ме грее, нито ми отговаря на въпроса. Моите уважения, но ти нито вника в проблема, нито в теорията.

Иначе ща-неща лаптопа ми идва със дисплей който не мога да сменя. Исках да разбера какво се случва (мерси на помогналите) и кой прав-кой крив. Най-малкото за да знам като браузвам какви цветове виждам.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: asahi   
Дата:   20-10-08 14:24

Е ми остава ти та пробваш с други браузъри, дето четат сРГБ и го конвертират правилно към мониторското цветно пространство.
Из еппълските форуми може би се коментира и решение на твоя проблем.
Авторите на Сафарито да вземат да си го фикснат бъга - кво толкова?

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 15:30

сафарито си е пич, не го закачайте.

проблема е по-скоро в Apple които явно имат принципа ако никакъв профил не е закачен към изображението, никакъв профил да не се предполага. Докато в Уиндоус се предполага sRGB (или поне в браузера).

както и да е - изясни ми се ситуацията.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: pacy4   
Дата:   20-10-08 17:04

Тъй като прочетох различни мнения, имам въпрос - кой как е настройл следните опции в color settings на Photoshop. А именно

Working spaces: - RGB
Color Managment Polices - RGB
Имате ли отметка на Profile Mistmatches - Аsk When Opening, и ако имате какво кое избирате като ви попита- Да конвертира към working space, preserve embeded profile или don't color manage.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: psychoiho   
Дата:   20-10-08 17:19

http://www.gballard.net/psd.html

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: asahi   
Дата:   20-10-08 18:27

Аsk When Opening - това е първият начин да се информираш какво отваряш.

Отговори на това съобщение
 Re: поредния въпрос за color management
Автор: pacy4   
Дата:   20-10-08 20:04

Проблем ли е ако си настроя color settings така:за working space- monitor rgb/цветен профил от калибрацията/ и всеки път като отварям raw файл да го конвертирам от embeded: adobe rgb към монитор rgb? По този начин като сейфам снимката накрая няма разлика м-у цветовете като я отварям с приложения без color managment сравнено в това което се вижда в шопа.
Ето пример:- няма видма разлика в цвят:

http://img512.imageshack.us/img512/6415/monitorcolorconvert2worbt9.jpg


Мониторът ми е калибриран, логично и на други калибрирани монитори същата снимка, с браузъри без color managment да се вижда по същия начин.
При останалите варианти на настройките - Working space adobe rgb -- preserve color profile или convert color profile; working space - monitor rgb - use embeded profile, крайният вариант след сейфането се резличава като цвят от това което се вижда във фотошоп.
Ето какво става с другите случаи- след сейф лицето стой бледо- червеното е редуцирано и снимката има washed out вид:

http://img444.imageshack.us/img444/951/adobre1998preserveembprsb7.jpg


P.S.: Излиза, че до момента нещата които съм правил могат да се видят акуратно само на браузър Сафари и калибриран монитор :(



Публикацията е редактирана (20-10-08 20:53)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »