Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 безопасно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: ilcoin   
Дата:   17-10-08 15:24

Колко е максимално допустимото безопастно напрежение за светкавица на дигитално тяло олимпус? И съответно, как да премеря самата светкавица? Със обикновен мултицет ако дам "накъсо" крачето дали ще стане?

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: DEKOV   
Дата:   17-10-08 17:56

В опътването нищо ли не пише, защото при Никон
пише: максимум 250V[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: GenaDP   
Дата:   17-10-08 22:25

Обикновено за цифраците е < 10V

Доста народ си пържи камерите с много по-голям волтаж, но то си е на тяхна отговорност...

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: cicomanco   
Дата:   17-10-08 23:37

да и досега няма нито едно изпържено оли![ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: batdin   
Дата:   18-10-08 01:52

Не знам по препоръки,но на около 200В не изгоря.Е410.
То си зависи и от тока,де.
Напрежението се мери с мултицет;тока не може,защото е импулсен.
Най-примитивните светкавици,които разреждат кондензатора през един трансформатор и контактите на апарата допускам ще повредят апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: ilcoin   
Дата:   18-10-08 10:10

Четох упътването, не пише никъде, пратих е-майл на съпортна на олимпус, да видим какво ще кажат. От вчера, ранният следобяд, до днес отговор няма.

Това за 10 волта и по-малко ми е ясно принципно. Пише го почти навсякъде. batdin е прав, че проблема е и в тока, не само в напрежението. Който пък зависи от водещото число на светкавицата и с прост мултицет няма как да се измери. Аз лично съм виждал една дърта Фуджи светкавица, дето сигурно ми е набор, да си цъка съвсем културно с един Canon PowerShot G6 без излишни ексцесии.

Та, да конкретизирам въпроса още. Ако въпросната светкавица е работела на въпросният Канон (сигурен съм защото аз лично съм правил по 100 и повече кадъра със въпросната комбинация, а моята позната на която е фотото доста по-редовно), дали ще повреди олито? Понеже, доколкото откъслечна информация е стигала до мене оттук и там, дигиталните тела доста се различават по отношение "идиотоустойчивостта" си в подобни експерименти.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: asahi   
Дата:   18-10-08 10:17

Токът в синхроконтакта не зависи от водещото число, а от конкретното схемно решение.
Ако имаш притеснения накарай някой разбирач да ти направи едно просто комутаторче с тиристорче за да си цъкаш на ниско напрежение. Най-лесно става с батерия последователно във веригата на УЕ.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: ilcoin   
Дата:   18-10-08 10:25

Мда, благодаря на asahi за ценният съвет.[beer]

Светкавицата обаче не е моя и няма как да я разтурям. Което не пречи да взема по-късно някой Уномат и да го дам на някой да ми го направи.

Но сега въпроса е конкретен - Фуджи светкавицата с Оли-то и вероятните проблеми от "рандевуто" между двамата.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: Paqk   
Дата:   18-10-08 23:15

няма кой да ти го каже(нали трябва все пак да си купиш гръмотевица от олимпус).аз си бачкам от доста време с един обикновен Мetz(с олиимпуса).ако на апатарата пише(в книжката) hot shoe,нямаш ядове.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: GenaDP   
Дата:   18-10-08 23:50

Що не си земеш светкавица с ТТЛ, вместо да се занимаваш с глупости?

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: mrge.org   
Дата:   18-10-08 23:54

Това че една светкавица е работила на цифров апарат и той е оцелял не бива да е критерий че е безопасно.
В една статия четох че повредата на апарата е прогресираща и не се проявява веднага.
Преди да го науча съм ползвал светкавица Уномат на различни цифрови апарати, може би на единия до няколко стотин кадъра, но вече не смея.
В момента едната ми светкавица е преправена и дава ниско напрежение на крачето - под 10 волта и си ползвам нея.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: pabadjiev   
Дата:   19-10-08 10:07

безопасно, а не безопастно


Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: ilcoin   
Дата:   19-10-08 13:23

Да, ще взема но въпроса сега е конкретно за старите светкавици. Рядко (да не кажа инцидентно) снимам със светкавиця и няма голям смисъл от инвестицията. Въпроса е как да ползвам наличната техника. Преправянето има кой да ми го направи, не се бях сетил за това в интерес на истината но ще го направя тия дни.

Знам че това че е работила с един апарат светкавицата не е критерии. Затова и не ми се иска да си правя експерименти който може да приключат зле. Благодаря за информацията на всички. А като дойде време за светкавица със TTL -> GenaDP [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: batdin   
Дата:   19-10-08 14:06

Аз лично се въздържам да си рискувам апарата с какви да е светкавици.
Ако разбираш-направи светкавицата безопасна,ако не разбираш-или рискуваш,или купуваш нещо безопасно.
Едва ли някой ще ти ГАРАНТИРА,че няма да изгори с непозната светкавица.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: GenaDP   
Дата:   19-10-08 14:10

За някои неща светкавиците със собствено мерене са даже по-удачни от тези с ТТЛ.Проблемът е, че имат фиксиран ъгъл на мерене - и при много къси/дълги фокусни разстояния не мерят правилно.

Отговори на това съобщение
 Re: безопастно напрежение на светкавица - оли питане
Автор: Pulsar   
Дата:   19-10-08 14:29

откога безопасТно се пише така [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »