Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: krist   
Дата:   17-10-08 09:31

Размерът на RAW снимките от фуджито, обработени в ACR винаги ми е бил 4048х3036, което е 12 МП и аз си мислех, че просто ACR-то нещо не се оправя добре с по-различната матрица на фуджито.. Само че наскоро разбрах, че може да си сменяш размера на картинката в ACR и сега се чудя защо фуджито е избрало тоя размер, при положение, че можеше да избере 6.1 МП, колкото си е истинската резолюция на фуджито..?

Та, има ли смисъл от това да работя на 12 МП - свързано ли е с различната матрица на фуджито и ако не, ще помогне ли за по-добро качесто при печат на по-големи формати?

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-10-08 09:39

Размера не го е избрало фуджито, а ACR. Обикновенно помни последния размер.

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: ggreg   
Дата:   17-10-08 10:54

И в книжката пише така. Неговият си конвертор също си ги баца на 4048х3036. Аз си мисля, че е някаква интерполация, ма си става добре. Не е голям проблем [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 10:58

сложи го на 6.
Реално погледнато всяко конвертиране на снимки от байер матрица е интерполация.

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: krist   
Дата:   17-10-08 11:31

ggreg - в коя книжка пише така? при мен конвертора на фуджито работи на 6 мп...?[smilie10]

Все пак не казахте нищо и за печат на по-големи размери, а също ми е интересно и има ли значение и за по-гладките градиенти, защото в момента точно се боря с един голям градиент, който ми става назъбен..?

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: ggreg   
Дата:   17-10-08 11:49

В неговата си, някъде към края има таблица за различните формати на запис, пиксели и размер на файловете... отдавна съм я чел :)
А на конвертора сложил ли си му ъпдейтите от сайта?
Не съм печатал обаче на повече от 30х40 см [smilie11] Не съм наясно с печата.

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: ggreg   
Дата:   17-10-08 12:00

Сега ми мина през главата... Ако конвертираш файла не в ЖПГ ами в ТИФФ дето е 35МБ, няма ли да станат по-добре тези градации?

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: krist   
Дата:   17-10-08 12:55

не работя в jpeg и не ползвам оригиналния конвертор[smilie5] това с книжката трябва да го видя, в съшност тя е тук в pdf, ся ще и метна едно-две очи[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: krist   
Дата:   17-10-08 13:12

Верно така пише, а опитах и с оригиналния конвертор и той сега ми конвертира в 4048х3036, както ACR.. Преди не правеше така - конвертираше ми на 6 мп..[smilie10] Може би съм пипнал някоя настройка или е станало след като свалих последния ъпдейт неотдавна... Така или иначе аз оригиналния конвертор не го ползвам, но важния въпрос тогава е - защо и той прави снимките на 12 мп? Може би все пак има значение и е по-добре да ги правя на 12 мп и в ACR?

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 14:12

За разлика от стандартните матрици в които пикселите са подредени в хоризонтални редове и колони, при SuperCCD HR те са подредени диагонално.

http://i.cmpnet.com/tw/encyclopedia/img/SCCD1.GIF


Софтуера на фуджи ползва специален demosaic алгоритъм (какъв ли е еквивалента на думичката на български?), които се възползва от диагоналната подредба и прави два пъти по-големи от физическия размер файлове. В апарата също се ползва този тип demosaic алгоритъм.
Адоуб не ползва специален demosaic алгоритъм за ЦЦД, те използват стандартния просто завъртат файла на 45 градуса.

Поради тази причина файловете от апарата имат по-висока резолюция от тези минали през камера роу.
В АЦР смисъл да ползваш 12 Мп няма.

Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: fujifan   
Дата:   17-10-08 18:35

didesignbg написа:


> Софтуера на фуджи ползва специален demosaic алгоритъм (какъв ли
> е еквивалента на думичката на български?)

сигурно е "пренареждане" или нещо такова - много често е добре английският да не се приема много насериозно и буквално


Отговори на това съобщение
 Re: размер на снимките при fuji s6500fd и ACR
Автор: krist   
Дата:   17-10-08 18:40

за всеки случай направих и тест[smilie5]

конвертирах първо на 6 мп и ресайз до 12 с бикубик и отделно конвертирах направо на 12... Разлика нямаше почти никаква, а минималните различия, които видях са - леко по-остра картинка при това в полза на 6 мп...[smilie10]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »