Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Thompson.Owl   
Дата:   17-10-08 04:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 08:20

mushmula, смени името на файла да е като твоите файлове img_56566 или както там са.
serjy има, но е погрешно това което правиш. Виж тази статия много е хубава - http://www.libraw.org/articles/white-balance-in-digital-cameras.html

mrge.org греда е това което правиш. Горе съм го написал Този цвят сам по себе си не значи абсолютно нищо, важи за конкретните условия!. Т.е. цвета които се получава е зависим от вашата камера, от вашия монитор, от осветлението... Няма начин да го ползваш наготово.
Горещо препоръчвам на всички снимащи с компактни апарати които имат роу да опитат. При тях динамиката обикновено е ниска и увеличението като относителна стойност е по-вискоко[smilie24]
Господин Томпсън.Бухал, ни най-малко.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: call911   
Дата:   17-10-08 09:02

т.е.да работим на един и същи uniWB във всякакви светлинни уславия и после коригираме във РОУ-а?И да не правим никога WB вече?
Или не съм разбрал?



Публикацията е редактирана (17-10-08 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: call911   
Дата:   17-10-08 09:10

има ли готов РОУ за д700 ?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mushmula   
Дата:   17-10-08 10:08

Наистина една полезна тема, най-накрая.
didesignbg,ecobo - Благодаря. Наистина работи и то на 100 %.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mrge.org   
Дата:   17-10-08 12:01

didesignbg,
Предполагам че най-голямата променлива при установяване на uniWB е сензора - затова пробвам с резултат от апарат със същия сензор.
Отклоненията внесени от останалите параметри се надявам да са достатъчно незабелижими за любителското снимане. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 12:08

Не, най-голямата променлива най-вероятно е монитора.
Да пробваш просто с някакви числа няма смисъл. Ако искаш качи някъде един файл сниман с твоя бял баланс да видим какви коефиценти си постигнал. Може пък и да сте с еднакви монитори знам ли[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mushmula   
Дата:   17-10-08 12:32

@ didesignbg

Кое според теб е по-правилно - да вкарам готовия Рав в апарата или да го отворя с конвертора, да запълня монитора и да снимам него при конролирани условия, и да си задам потребителския баланс? Под контролирани условия разбирам нощ, тъмна стая всички лампи изгасени и само монитора свети.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 12:41

Чакай, чакай не така. Вземаш файла от 5д сменяш му името на нещо си imgхххххх.crw, качваш го на картата, слагаш картата в фотоапарата. Даваш на апарата да си направи бял баланс по файл и посочваш въпросният файл. Това е сега щракаш на воля.
Другото е абсолютно безсмислено да го правиш.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: ecobo   
Дата:   17-10-08 12:50

Да, ама 5Д-то не го вижда тоя файл [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: ffwd   
Дата:   17-10-08 12:53

"Автор: didesignbg
Дата: 16-10-08 11:51

...

Примерче:
Снимам в облачен ден с Канон 350д красива девойка с голям червен чадър.
Сложил съм си белия баланс на облачно снимам 1/125 5,6, проверявам хистограмата чадъра прогорял стабилно, червения канал го няма. Трия. Смъквам скороста на 1/60 5,6, няма прогоряло..."




Обратното e.. [smilie6]

[beer]

P.S. По цици ли беше? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: haaho   
Дата:   17-10-08 12:54

Направих всичко както е указано, но при тестов файл после две от стойностите вместо 1 бяха 1,19 и 1, 44. Сигурно съм объркал кропенето. Довечера пак ще пробвам.

Ако някой междувременно е направил баланс за Олимпус Е-1 неко го постне.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 12:54

А ти смени ли му името на нещо от типа IMG_0120.CRW ?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 12:55

ffwd вярно[smilie24]
По цици мноо ясно, само 350д тряа си купя[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mushmula   
Дата:   17-10-08 13:10

ecobo, didesignbg
като му смених името и апарата го видя файла. И по него си направих баланса. Всичко е ок сега. Но има и един друг момент - готовия файл за 40 Д е някакъв кадър на който се вижда монитор, сива карта и какво ли още не. Та по какво правим бял баланс там? Накрая ще седна и сам ще го наппавя. Хем да взема и да понауча нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: nsirakov   
Дата:   17-10-08 13:23

явно не съм нация техническа... някой няма ли готов файл за 350Д и кратки и ясни разяснения как да го мушна в апарата?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mushmula   
Дата:   17-10-08 13:32

Значи и аз не съм на ти с техническия прогрес, но за мушкането в апарата го разбрах. Намираш си готов файл, май накъде в линковете по горе имаше, и го сваляш на компютъра. После гледаш как апарата ти записва файловте на картата. При мен е _MG_1293 (примерно). Вземам готовия RAW файл и го преименувам на _MG_1294 и го копирам на картата. Така вече апарата го разпознава и аз по него си правя потребителски бял баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 13:52

mushmula, ти като му дадеш да прави бял баланс по файл, апарата ти просто си прочита данните за бял баланс вградени в файла. Няма значение какво има на самата снимка, може и чисто черна да е (друго си е ако е с цици де).
nsirakov и литературата изглежда не те влече[smile]
http://www.guillermoluijk.com/tutorial/uniwb/index.htm

Отиваш на тази страница скролваш към края има един списък с линкове надписан със закодираните думички

* UniWB350D.cr2 (R: 0,69%)
* UniWB20D.cr2 (B: ~10,7%)
* UniWB30D.cr2 (B: ~10,5%)
* UniWB40D.cr2 (R: ~6,97%)
* UniWB5D.cr2 (R: ~2,31%)
* UniWB1Ds.cr2 (G: ~14,4%)
* UniWB1DMkII.cr2 (B: ~14,0%)

1. Смъкваш файла UniWB350D.cr2 (колко странно)
2. Преименуваш го по начина по които апарата ти ги надписва.
3. Качваш го на карта (препоръчвам с кардрийдър)
4. В апарата избираш да зададеш custom white balance from file и посочваш многострадалния файл.
5. Снимаш с новозададения потребителски бял баланс. Настройката би трябвало да се запази и като изтриеш файла от картата.
Освен за тези Канони има готов UniWB файл и за Никон Д300 - http://www.pochtar.com/Nikon_D300_NearUniWB.zip


haaho, височка е грешката някъде нещо пропускаш.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: n1x0n   
Дата:   17-10-08 13:57

Като се замисля за практическото приложение на този UniWB - човек или трябва да намери вариант това нещо да се прави на място или да си носи винаги някоя стара карта 128МБ с въпросния еталонен файл.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: mushmula   
Дата:   17-10-08 14:07

n1x0n защо? Просто копираш файла във всичките си карти и задаваш protect. Аз поне така направих. Файлът винаги го имаш и си заваш CWB когато решиш.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: n1x0n   
Дата:   17-10-08 14:16

Просто копираш файла във всичките си карти и задаваш protect.

Дам, чудя се аз как да си улесня живота, пък то било с триене на картите с Erase all вместо с Format! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   17-10-08 14:30

Сега, не знам при вас как е. Но при мен зададения къстъм бял баланс се запазва и след изключване на камерата.
Направена веднъж, настройката се запазва и след като снимката се изтрие от картата. Неприятно е че ти заема един от празните слотове за къстъм бял баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: DOVOLEN   
Дата:   17-10-08 14:32

didesignbg - Президент [beer]
За мен това е много ценна информация. Благодаря ти за търпението и подробните обяснения.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: IDA   
Дата:   17-10-08 15:47

Значи, да споделя и аз моя опит от снощи. Направих експеримента по краткия начин, като заснех тъмен кадър с капачката върху обектива на висока скорост. Него после го използвах в качеството на еталонен файл за потребителския бял баланс. Екранчето на апарата веднага доби жълто зеленикав отенък. Направените пробни снимки по този начин бяха с много по-разширена хистограма, отколкото същите кадри заснети в режим на автоматичен бял баланс. И най-доброто беше това, че снимките започваха да прегарят едва при преекспонация с 2/3 стъпка спрямо тези на автоматичен бял баланс, което е в пълно съответствие с информацията на Ecobo за Мк2 по-горе. Това на практика означава, че по гореописания начин ние изкарваме 2/3 стъпка по-висока динамика, отколкото ако снимаме в режим на автоматичен бял баланс! Това е ЗНАЧИТЕЛНО подобрение, тъй като позволява, още при заснемането, да дадем с 2/3 стъпка повече светлина на тъмните участъци, без да прегорим най-светлите. Това от своя страна автоматично води до ЗНАЧИТЕЛНО намаление на шума в тъмните участъци след прилагането на "Fill light" в конвертора и също така ЗНАЧИТЕЛНО подобрява резултата при генериране на HDR файл от един единствен RAW оригинал (т. нар. псевдо HDR), нещо, което лично аз ползвам много често при контражурни пейзажи например.

За мен методът на Гилермо е революционен и същевременно достатъчно прост, за да може да се приложи от всеки. Надявам се да го патентова, колкото се може по-скоро и да го видим приложен на практика в новите модели или в някоя нова версия на софтуера на апарата при по-старите модели.

DIDESIGNBG,

Имаш специални поздравления от мен за изключително полезната тема, убедителната аргументация и достъпния език. Такава образователна тема не е имало от много месеци във форума! Бъди здрав и все така да кефиш!


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането на дясно, хистограмата и белия баланс
Автор: IDA   
Дата:   17-10-08 15:54

Никсън,

Моите впечатления от вчерашните тестове са, че краткият метод дава достатъчно добър резултат и не е нужно да съхраняваш всеки път еталонния файл от страницата на Гилермо. Само няколко секунди са ти нужни да си щракнеш "черен" еталонен файл. Визуално, аз не можах да открия разлики в желеникавия цвят на екранчето, сравнявайки двата случая. Според мен, разликите, ако въобще ги има, ще са във втория знак след десетичната запетая, т. е. достатъчно незначителни, имайки предвид, че ти можеш да правиш корекция на експонацията само с 1/3 стъпка, което е много по-грубо от тази евентуална грешка.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »