Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   14-01-09 15:29

до колкото разбрах написаното по-горе - ще го импортна в моята с5-ца и ще си наглася по него белия баланс, за да се възползвам от UniWB или нещо не съм разбрал?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   14-01-09 15:33

Ако ме светнеш, как ще го импортнеш и ще си нагласиш по него белия баланс - ще почерпя.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   14-01-09 15:36

аа, подозирах, че ще е такъв отговора (сори ама още не познавам добре фуджито, нали ми е съвсем новинко..)[smile] предполагам обаче все още мога да си го направя сам по описаната процедура, снимайки монитора си?



Публикацията е редактирана (14-01-09 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   14-01-09 15:48

Предполагам, че да, не е трудно[smile]
Има обаче още една уловка, UniWB показва реалната хистограма на роу данните. При с5 нещата са малко по-странни. Освен цитираните горе фактори контраст, наситеност, цветно пространство и бял баланс, най-голямо влияние върху хистограмата оказва настройката за динамичния обхват. Тя контролира как се смесват данните от двата комплекта сензори 100% - без участие на малките пиксели, 400% - с използване на малките пиксели, около 2ев разширен диапазон.
Дотук всичко е добре, но разликата в чувствителността на малките и големите пиксели е 3,6ев. Което пък води до полезно разширяване на динамичния диапазон с малко повече от 3ев. Тоест от роу файла може да излезе още поне 1ев полезна информация в светлите части.
Това не значи че UniWB не работи при с5, напротив работи, просто експонирането надясно е по-особено.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   14-01-09 16:25

хмм, честно казано не мога да си представя в какво точно се изразява това "по-особено", но май трябва първо да си купя обектив и да започна да снимам с фуджито[smilie2] включих се в темата, за да не потъне в небитието, преди да ми е потрябвала, имайки пред вид колко добре работи търсачката на форума...

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   14-01-09 16:32

Идеята е, че хистограмата не може да ти покаже максимума на възможностите на матрицата и е трудно да експонираш плътно вдясно.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: satyno   
Дата:   14-01-09 17:21

Здравей Крист

Проблема с обективите го реших просто. Никона ми го донесоха от Англия с един единствен 85/1.8, всичко излезе много по-евтино, отколкото ако го бях взел от тук. Другите ми обективи са от времето на Практиката, Зенитар 50/1.7, КЦЙ Флектогон 35/2.4, КЦЙ Зонар 135/3.5 - М42 адаптер и Наско от Дондуков ги преправи да фокусират на безкрайност. Доволен съм много от всичките стъкла. Преценка на експозиция само по хистограмата.
Дъщеря ми е на 15 години и тя също ползва uniWB-са на Канон 400Д направен от преекспониран кадър /има и антични стъкла/. Ръчният фокус е достатъчен, ако не се налага да се снимат бързо движещи се обекти.
Успех с намирането на обективи ;-)


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Ivo-HD   
Дата:   15-01-09 10:22

didesignbg - прочетох внимателно темата ти, заедно с всички останали коментари. Това не бях го правил досега. ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!! респектиран съм от познанията ти.
Разбрах от темата, че въпросната техника помага да се направи кадър с хистограма изтеглена максимално в дясно. В смисъл: можем да се доверим на така генерираната хистограма и да доекспонираме с още малко без да прегори кадъра.
Като отворим RAW във ACR - Хистограмата му която виждаме на екрана според информацията на RAW файла ли се генерира или отново от ЖПГ привютата които се кешират за всеки файл.
Питането ми клони към следното - като сменим в ACR WB от униWB на нормален (с пипетката например) това не води ли отново до промяна на коефициентите - съответно до прогаряне в някой от цветовете?

Още едно питане, при снимане, моментната настройка на белия баланс, всъщност, променя ли по някакъв начин това което ще се запише в RAW файла

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   15-01-09 10:31

Благодаря, познанията не са мои, само превода.

като сменим в ACR WB от униWB на нормален (с пипетката например) това не води ли отново до промяна на коефициентите - съответно до прогаряне в някой от цветовете?
Да, точно така ще се получи. За щастие в роу конверторите имаш плъзгач за експозицията.

при снимане, моментната настройка на белия баланс, всъщност, променя ли по някакъв начин това което ще се запише в RAW файла
Самите роу данни остават непроменени, просто съпътстващия ред за бял баланс носи стойности близки до единица. При някои стари много стари и зле написани конвертори това даваше проболеми, за никои от съвременните не знам да е проблем.



Публикацията е редактирана (15-01-09 10:32)

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: krist   
Дата:   15-01-09 16:03

didesign - да видим дали съм те разбрал правилно: хистограмата на фуджито дори и при uniwb би показала как ще стоят нещата в RAW-а смятайки, че малките сензори дават +2 eV, докато реално те имат +3 и за това приемрно в една от другите теми за с5 пишеш, че преекспонираш +1 eV при снимане и после връщаш 1 еV?:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=952090&t=778452&phorum_uriauth=reply_952090


didesignbg:
"Да действително това е потенциала на камерата да връща изгоряло и се вижда съвсем лесно че имаш около три, дори пълни четири стопа напред. Но от гледна точка постигане на максимално качество е по-добре оптималното съчетаване на пикселите тоест преекспониране с около един до два стопа и във хиперътилити ползване на динамичен обхват 400% и -1ев.:"

ако написаното от мен по-форе е правилно, значи ли това, че преекспонирането с +1ев го правиш при uniwb?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   15-01-09 16:23

Не, да натискаш над 2 ев за мен е ненужно. Ако сенките са запушени при това положение или остави нещо да изгори или направи нещо по въпроса с контраста на сцената. Така или иначе после този динамичен обхват трябва да го компресираш по някакъв начин.

Фуджи с5 не е типичната камера за прилагане на UniWB. При нея по-скоро може да се ориентираш за реалното положение по каналите, отколкото да гониш експониране в най-плътно ляво.

Чрез лекото преекспониране даваш възможност на сенките да останат отворени без шум. Това го решаваш според снимката, но за да задействаш Р пикселите се налага да дадеш малко + корекция.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   15-01-09 16:42

ясно, тогава остава само въпроса - хистограмата при uniwb показва нещата при +2ев от малките пиксели, докато реално дават +3, за това ли не показва истинските възможности на матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   15-01-09 17:28

Хистограмата показва разпределението на пикселите по различните нива на яркост във джпега. Джпега е генериран по някакъв Фуджи ХДР алгоритъм При настройка ДР 400% предполагам се получава експонация на най-светлите тонове аналогична на тази която ще се получи в АЦР и настройка -2 на експонацията. Реално полезна информация можеш да получиш и при -3, че и отгоре. Въпроса е какво правиш с тази информация.
UniWB не променя никоя от горните постановки просто премахва влиянието на белия баланс върху хистограмата, т.е. работи с коефиценти на ББ 1 1 1.

Краткия отговор е да.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   16-01-09 02:58

didesignbg написа:

> Във файла които си качил няма нито един прегорен канал, т.е.
> нито един канал не е достигнал точка на насищане. По него
> никакви изводи не могат да се направят относно точката на
> насищане. Нужно е и трите канала да са прегорели. И аз не
> виждам смисъл да те лъжа за нещо лесно проверимо. В този файл
> най-висока е сатурацията в зеления канал и е някъде около
> 9000-9100.

Прегоряла е лампата горе вдясно. Аз не случайно съм ти избрал тази картинка. [smilie3]
>
> Динамиката може да мерим, но трябва да предложиш някаква
> методика. Всички тестове които съм видял за динамичен обхват са
> силно субективни. След 14 битовия преобразувател няма как да
> останат над 14 ЕV динамика.

Принципна грешка. Мери се динамика на образа като интервал на яркости, а не как се възпроизвежда (8, 10, 12, 14 битовия преобразувател ) т. е, динамика остава, точността на градиране се променя.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: didesignbg   
Дата:   16-01-09 15:55

Прегоряла е лампата горе вдясно. Аз не случайно съм ти избрал тази картинка.
Очевидно си я избрал случайно, в кадъра няма нищо прогоряло, както няма и лампа, само един замък[smilie5].

За динамиката не е това темата.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: langel   
Дата:   18-01-09 18:18

didesignbg [smilie24]

някой да има fuji_green.exe?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: livinginchaos   
Дата:   19-01-09 20:49

Някой ще ми обесни ли нагледно какво означава да ти мигва хистограмата?

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Canon   
Дата:   06-05-09 17:14

didesignbg написа:

> Тоест
> от роу файла може да излезе още поне 1ев полезна информация в
> светлите части.
> Това не значи че UniWB не работи при с5, напротив работи,
> просто експонирането надясно е по-особено.

При някои тествани от мен апарати - 40Д 50Д Д300 А900 горе-долу толкова е в повече информацията, която се извлича от роу файла спрямо хистограмната дясна точка - около 1 ев. Без озеленяване на превютата, директно от тази горна светлинна граница има резерва.
Така или иначе, тя се използва само за плавна нюансираност на белите преходи.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: photostoykov   
Дата:   06-05-09 17:30

didesignbg, вклюително и Canon:
От всичкото тук се разбра, че е най-добре да експонираш правилно за дадения сюжет, а най-добре при голям динамичен обват да направиш HDR.
Няма безнаказано боравене с преекспониране или недоекспониране с последващо "връщане" на правилната експонация, с цел извличане на "полезна" информация било то от сенките или от светлите участъци!
FUJIFILM S5 Pro прави това хардуерно и не трябва да го мислиш за по-нататъка ...
Разбира се, никога не трябва да се поддаваме на даденостите!
Дерзайте, кой като му отърва!

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: pefoto01   
Дата:   07-05-09 03:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: asahi   
Дата:   07-05-09 08:22

pefoto01, говориш недосмислици, човече. Все едно някой съвременен фотограф да ти каже "прави изложби с рецепти за проявители".

Хистограмата е съвремене инструмент за оценка на експонацията. С него можеш реално да прецениш как използваш динамичния обхват на апарата спрямо яркостите на обектите в сцената. Нещо, за което ако не си даваш сметка нито лента, нито ХДР, нито самият А.Адамс могат да те спасят.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: pefoto01   
Дата:   07-05-09 14:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   07-05-09 15:25

Пефото01,

Ползваш хистограмата, получаваш качество, игнорираш хистограмата, получаваш тюрлю гювеч!

Сега, ако оставим майтапа на страна и говорим сериозно, лично за мен, хистограмата не е нито Сталин, нито Вълко Червенков, че да я издигам в култ, но това е инструментът, който ползвам при почти всеки кадър, заснет в по-тежки светлинни условия. Предпочитам, вместо 10 кадъра, да направя само един, но той да е експониран както трябва. Препоръчвам този подход на всеки сериозно снимащ, който желае да изстиска максимума от апарата си като динамика, цветове и качество на изображението.

Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: Kanonir   
Дата:   07-05-09 16:18

pefoto01 написа:

> asahi,Различни гледни точки,човече.Не отричам ПОМОЩТА на хистограмата,но не я издигам в култ! Може разширен клин да правите,вместо да се дзверите в хистограми и да човъркате софтуера.[smilie5]



както и за да стигнеш от София до Пловдив може да ползваш каруца вместо да издигаш автомобила в култ![smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За експонирането надясно, хистограмата и белия баланс
Автор: pefoto01   
Дата:   08-05-09 02:11

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »