Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: harvester_vn   
Дата:   11-10-08 10:39

Та значи... с един приятел имахме малък спор бялото бяло ли е... Снимал той на някаква сватба, качил няколко снимки на едно място и така... Видях аз снимките го питам- "Роклята на булката цветна ли е, белия баланс ли си объркал или пък си си играл нещо във фотомагазина? Щото нещо нещо не ми изглежда да е много бяла на снимките." Той обаче каза че и роклята била бяла и на снимките изглеждала бяла, аз обаче не съм съгласен, та я кажете вие какво мислите по въпроса. Вляво е неговия оригинал, вдясно моята редакция.


http://photo-zona.net/images/user41395/album11924/large/1223710268_lsav0905_Untitled-1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: tantris   
Дата:   11-10-08 10:48

Ми аз виждам неговата в магента, а твоята в бяло. Ама не съм мерило за бял баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Davidoff   
Дата:   11-10-08 10:50

Ми к'во да го мислим... удари една пипета и спора приключва.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: photostoykov   
Дата:   11-10-08 10:50

Бялото е изключително податливо на неправилен цветен баланс! Синкавото излъчване на небето вдига цветната температура понякога над 7000К и от там цветният дисбаланс е налице.
Когато се снима в RAW, няма проблем с корекцшя на баланса на бялото, неприятното в случая е, че почти никой не снима сватби в RAW, а за по-бързо обработване само в JPEG.
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: harvester_vn   
Дата:   11-10-08 10:56

Снимал е в RAW, а в обработката е доста по-добър от мен, незнам защо така ги вижда нещата. Казах му че е далтонист, ама той твърди същото за мен [smilie5] Не е професионалист, просто е бил там и е снимал. Всъщност влиза редовно тук, така че очаквам да се защити в скоро време [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: photostoykov   
Дата:   11-10-08 11:01

Просто го посъветвай да си калибрира монитора, а когато търси бяло да слага един лист бяла хартия до изображението на монитора и да засили контраста на монитора на 100%. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: geniusloci   
Дата:   11-10-08 11:28

Малко излишно ми се вижда да цели на око, има си инструменти за тази работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: navy   
Дата:   11-10-08 11:29

Харвестър, ти на очите си ли вярваш или на измерванията [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: tantris   
Дата:   11-10-08 11:43

Има си значение монитора. Сега гледам съшите снимки от служебния и въпреки, че на редактираната бялото е все-така по-бяло, оригиналът ми харесва повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Davidoff   
Дата:   11-10-08 12:32

Харесването си е харесване, бялото си е бяло. Оригинала е с неточен баланс.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: stormfx   
Дата:   11-10-08 12:42

Няма съмнение, че в оригинала бялото не е бяло [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: TeodorB   
Дата:   11-10-08 14:35

и отговора на дилемата с роклята прилагане на average филтър за да е бяла трябва цветовете да са с равни стоиности но има малко повече син и червен цвят но защото синия цвят е малко повече от червения значи роклята е синя с червен утенък(които смесен с син цвят прави лилаво) 8-[ тъп фотограф в 1 вечерта
[smilie19] http://img80.imageshack.us/my.php?image=roklqaj6.jpg
http://img80.imageshack.us/my.php?image=roklqaj6.jpg

това се отнася за роклята на снимката а в деиствителност цвета и може да е и бял [smilie25]



Публикацията е редактирана (11-10-08 14:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Lalinda   
Дата:   11-10-08 14:47

[smilie3]

Вижда се, че в оригинала и балюстрадите не са "бели".

При всяка субективна оценка влияние оказва и самото възприемане на цвета от конкретното око, не само цветът на обекта.

Често, когато гледаме, не си даваме сметка за изкривяванията на цвета в различните часове на деня, а мозъкът ни просто "коригира" тези изкривявания, редуцирайки възприятието или субективната оценка до "бяло", "червено", "зелено", "синьо", жълто", "черно", основните психологически цветове, без да се задълбочава в подробностите.

Разбира се, за производителите на тъкани значение имат именно нюансите, тъй като се счита, че до 95 % от продажбите на тъкани и изделия от тях се определят именно от цвета, а след това и от материята...

Съдейки по сенките върху гърба на булката, снимано е по обяд или малко по-късно.
И на мен левият кадър ми изглежда силно магентов. Десният обаче все още е магентов. А в "бялото" на булото има и зелено, и жълто, и синьо...
Синьто на небето също е неестествено.
Няма пълно щастие.
[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: lEITZ   
Дата:   11-10-08 18:45


http://photo-zona.net/images/user41395/album11924/large/1223710268_lsav0905_Untitled-1.jpg


Като се ползва пипетата на шопа се вижда, че на дясната снимка роклята е идеално бяла, а за това, че има субективно мнение е ясно от това, което пише Lalinda.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: vladod   
Дата:   12-10-08 12:56

И все пак, оригиналът е по-добрата картинка, на която и булката ще се зарадва повече... и няма хич да смята цветни температури и показания на пипетката [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: flamm   
Дата:   12-10-08 19:48

В ляво роклята лилавее, в дясно - сивее, освен това другите цветове там жълто-зеленеят.
Според мен не е добра идея нещо да се "избелва" чрез силно обезцветяване. На цветна снимка да има нещо частично обезцветено или черно-бяло за мен е приемливо само като специален ефект, иначе се губи живостта на цвета. Бялото е бяло, ако го възприемаш като такова, а не когато пипетата каже че е.

В цветния свят, в който живеем, бялото никога не е абсолютно бяло, а сенките са по-скоро т. сини/синьо-лилави, отколкото сиви. Роклята визуално би изглеждала по-бяла, искрящо бяла, както предполагам, че е в оригинал, ако леко синее в светлите части, а сенките могат съвсем откровено да синеят.
Затова и за някои от изказалите се оригиналът е по-добре, защото там само розовото (магентата) е малко в повече и дразни.
Ето пример (с уговорката че не съм тикосан на тема цветове дизайнер и мониторът ми е настроен "на око"):

http://img60.imageshack.us/img60/3164/1223710268wf2.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: IvoZafirov   
Дата:   12-10-08 20:08

Спокойно можеш да му кажеш на твоя приятел, че е далтонист [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: nodoubt   
Дата:   12-10-08 20:32

и това ли е най-важното [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Commander_Keen   
Дата:   12-10-08 20:34

Авъй, колко спорове ми е предизвикала снимката ;) ШофЕрска скнижка имам, тъй че далтонист не съм [smilie5] Александъре, харвестър мамин, На твойта редакция роклята ми жълтее, булката мяза на китайка!!! Аз на фотошоп ли ще вЕрвам или на очите си [beer] [smilie18]
A всъщност морето синьо ли е, или отразява ссиния цвят на небето? ;)



Публикацията е редактирана (12-10-08 22:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mayflowerbg   
Дата:   12-10-08 22:50

Бялото не е цвят, а отражение на светлината, а заедно с нея и на цветовете на околните обекти. Нормално при ясно време и синьо небе бялото да има синкав отенък, а сенките да са откровено сини. Далтонисти ли са всички, които в ясен зимен ден виждат сини сенки в снега? Бялото е само бяло в рекламите за перилни препарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: hoseto   
Дата:   12-10-08 22:55

Има голяма разлика между верен цвят /истински/ и приятен за гледане.
А небето и морето с реалницветове ли са?

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Canon   
Дата:   12-10-08 23:09

Commander_Keen
Туй става като се заиграваш с PS боичките, тук там по-добре, тук-там по-зле"


http://212.36.3.59/site_pics/182/m_1218237184_IMGP9454.jpg


[beer]

Мисля, че горното е от същата сесия
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: ivodam   
Дата:   12-10-08 23:11

И оригиналът не е "бял", но и редакцията е някакъв оттенък на сивото - какво са тия оценки, че била "идеално бяла" роклята - нормално е да е някакъв оттенък, защото я се замислете какво значи нещо да е наистина "бяло" във физическия смисъл на думата - това означава да отразява буквално абсолютно всички паднали лъчи на 100% - такова нещо няма да има никакви детайли.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: Canon   
Дата:   12-10-08 23:38

Проблема е от пресатурирането на образа - около 25%. При това драстично се засилва преобладаващия цвят и се намаляват останалите. Ако окото все пак възприема лека грешка 1-2% в цветния нюанс, с пресатурирането, съчетано с промяна до нелинейност на градацията (в последната снимка има силен псевдо HDR) се преминава границата на цветова търпимост.
За да избягнеш китаизирането на кожата (лимонено-жълтото) замени го с 50-60% магента да се стопли. Просветли (с градацията-кривите) светлите тонове, роклята е бяла а не мръсно-сива с някакъв оттенък
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое бяло е бяло, далтонизъм и т.н.
Автор: cameraman   
Дата:   13-10-08 08:42

Всъщност малко встрани от зададената тема... Как можем да озаглавим подобна снимка?
Вариант А: Познай булката по пъпките на гърба.
Вариант Б: Познай терасата на Гранд хотел Варна
Вариант В: Каква е посоката на вятъра?
Не мога да си представя, как една булка ще обърне внимание на оттенък в сенките на бялата рокля, ако винаги прескача тази снимка в албума си... По друг начин казано на тази снимка "Младоженката Пенка" изглежда волна и щастлива....., ама от другата страна... Явно е че няма проблем в роу конвертора.[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »