Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Движещи се обекти и стабилизация
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-10-08 14:05

Наскоро смених ЕФ 100-300 с ЕФ 70-300 ИС (това е първия ми стабилизиран обектив) много съм доволен от снимането на статични обекти, но при движещите се имам проблеми- около половината кадри са размазани. Не става въпрос за бързо движещи се неща а например за вървящи хора и снимане със скорости от порядъка на 1/100. При снимане на burst добрите и размазаните кадри са горе долу през един.
Слагам стабилизацията на положение 2, пробвах и с различните настройки за фокусиране, резултатите са еднакви. Тялото е 30Д.
Някакви съвети?

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: bordon   
Дата:   09-10-08 14:11

Може да пробваш да снимаш на по-висока скорост. [smilie6]


Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: swan_   
Дата:   09-10-08 14:14

Стабилизацията не ти помага за движещи се обекти - помага само за треперенето на ръката. Снимай на по-висока скорост просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-10-08 15:06

Мисля че проблема не е в скороста защото някои кадри са като заковани а други точно като размазани заради трептене. Както писах по-горе- става въпрос за бавно движещи се обекти. Струва ми се че стабилизацията прави някакви мизерии при опита си да стабилизира изображението. Когато я изключа, всички снимки са еднакво размазани.

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-10-08 15:24

Ето за пример:


http://photo-zona.net/images/user41395/album10054/large/1223554538_gmww7443_IMG_1815.JPG




http://photo-zona.net/images/user41395/album10054/large/1223554547_koah9516_IMG_1816.JPG




http://photo-zona.net/images/user41395/album10054/large/1223554560_trqv0942_IMG_1817.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: swan_   
Дата:   09-10-08 15:30

на колко мм са снимкките? и на каква скорост?

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: Henaro   
Дата:   09-10-08 15:46

Всичко което товари процесора пречи - автофокус(колкото по-малко точки по-добре),стабилизация ,оная функция дето блокира затвора ако не приключи експонацията и др.Така ,че ......

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: navy   
Дата:   09-10-08 15:51

Сега... няколко неща от моята библия [smilie7]

СТАБИЛИЗАЦИЯТА НЕ ТИ УСПОКОЯВА ОБЕКТА, КОЙТО СНИМАШ... само нервната ти ръка!!

И един съвет за този обектив - движещи обекти със следене се снимаш в специален режим на стабилизиране, режим който твоя обектив си мисля, че няма [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: ivom   
Дата:   09-10-08 16:04

и гледай фокуса да ти е на обекта през цялото време че ми се струва на първата снимка си фокусирал на тревата отзад

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-10-08 16:04

Първата е на 1/320, другите две на 1/250, на 300мм са, бленда 5,6. Снимано е само с една фокусна точка- централната.
Navy, този режим за който казваш не е ли второто положение (stabilizer mode 2) на стабилизацията?

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: swan_   
Дата:   09-10-08 16:49

Би трябвало да е първия режим. Но това се използва за по-бързо движещи се обекти, не за размотаващ се чичка:)
300мм на 1/320 спокойно можеш да снимаш и без стабилизация. Или трепериш много или има друг проблем. Опитай със статив или сложи апарата някъде неподвижен и снимай. Ако и тогава има такова мазане значи има нещо в стабилизацията, което малко ме съмнява. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: mitakabus   
Дата:   09-10-08 17:07

Снимаш без стабилизация - така или иначе обектива не е нещо кой знае какво ! Вдигни скоростта и исото и без стабилизация - няма да имаш проблеми!

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: navy   
Дата:   09-10-08 17:20

С добра стабилизация, добро стъкло и добра ръка стават яки тестове [smilie7]


http://vista-vision.net/test/VR_paning.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-10-08 17:42

За без стабилизация ми е ясно какво да правя, имам достатъчно опит с нестабилизирани телеобективи. Идеята ми в случая е да се снима на минимално ИСО и съответно на по-ниски скорости.
След известни размишления стигнах до извода че ми куца техниката на снимане, мисля че движението на камерата не е съвсем плавно и стабилизатора започва да се шашка или нещо такова.
Благодаря на всички взели участие в темата, явно ще трябват повечко тренировки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: andre   
Дата:   09-10-08 17:54

Сериозно колега, аз ли нещо не доразбрах от темата или... ама преди 2-3 месеца тествах 70-300 вр в един магазин и на исо 200 падах на 1/30 и 1/40-та говоря все за над 200мм... И нямах един такъв кадър?!?! Гоних разни хора из мола, изобщо тествах каквото ми падне колкото да видя обектива. За първи път хващах обектив със стабилизация и все над 200мм при тези скорости такъв кадър нямах??? [smilie11] Да не е нещо не наред обектива?

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: navy   
Дата:   09-10-08 18:01

Е дааа.. ама твоя е НИКОР, не канон [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: Снежанка   
Дата:   09-10-08 18:29

Правилно си забелязал, стабилизацияата единствено може да ти попречи при снимане на движещи се обекти (водене). Казвам го от опит. Не вярвах, но се убедих - достатъчно пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: navy   
Дата:   09-10-08 18:31

На мен ми помага [smilie7]
Дори съм дал пример...

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: Снежанка   
Дата:   09-10-08 18:35

Добре е човек да прочете инструкцията на апаратчето/обектива си и да си помисли защо стабилизацията има копче за изключване.

Това за водене ли минава? 1/200 или? [smilie18] Щото аз говоря за 1/8-1/4.

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: likeduh   
Дата:   09-10-08 18:35

за мен проблема е в неправилното водене на обекта...на първата си заковал неподвижните неща...сиреч не си го следвал ..и все в тая насока
нямам голям опит, но с 28/135 ИС на рали в търново доста добра успеваемост...ако изключим лошата позиция, стълбове и други ченгета...

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: likeduh   
Дата:   09-10-08 18:39


http://212.36.3.59/site_pics/105/i_1209040245_rali-wt.jpg



това намерих набързо и трябва да кажа че това са първите ми опити...

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: tantris   
Дата:   09-10-08 18:41

28-135 IS на рали???????????
Та тоя обектив изобщо няма панинг стабилизация! На мен лично стабилизацията му ми съсипа уникални кадри[smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: navy   
Дата:   09-10-08 18:44

Снежанке, няма! конкретна скорост за водене!
Всичко зависи от ъгловата скорост на обекта, от разстоянието и от желаната степен на размазване на неподвижните елементи.
Снимал съм с водене от 1.50 до 1/250 и все успешно [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: Снежанка   
Дата:   09-10-08 18:51

"Снимал съм с водене от 1.50 до 1/250 и все успешно"

Ми хубаво, щом се ограничаваш. [smilie5]


Нарочно дадено за пример за неуспешно ползване на стабилизация при водене

http://fc03.deviantart.com/fs37/f/2008/283/d/5/mm_by_twisteDtenDerness.jpg



И така цял гигабайт, докато се усетя. Има екзиф.



Публикацията е редактирана (09-10-08 18:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Движещи се обекти и стабилизация
Автор: likeduh   
Дата:   09-10-08 18:52

tantris..кой каквото има..никога не съм мислил че ще снимам рали , но бях там ..и....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »