Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Повече пиксели в ACR
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-10-08 11:48

Въпроса е следния- Има ли смисъл даден RAW файл при отваряне в ACR да се настройва на по-голяма резолюция отколкото е действителната на фотоапарата?

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-10-08 11:49

Зависи какво целиш.
Ако ще печаташ в по-голям размер има смисъл, защото този начин на рисайз е най-прецизният, а можеш и да мувлияеш с всички инструменти на конвертора ..

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: harvester_vn   
Дата:   08-10-08 11:57

Идеята в повечето случаи е повече детайл, но си мисля че той все пак няма от къде да се вземе ако съм снимал на 8 МП, а в ACR сложа 25 например.

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: ivodam   
Дата:   08-10-08 11:58

stoyan_5: Не съм сигурен дали това е най-прецизно, разбирачите по-скоро препоръчват вътре в Шопа ъпсайзване на стъпки през 10%, когато това се налага, до достигане на желания размер. Асахи пък веднъж беше писал, че най-добре било машината, където ще се печати, сама да си прави интерполацията, с което доста ме изненада, признавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: nsirakov   
Дата:   08-10-08 11:59

аз да питам друго?

имам снимка на пиле... ако го кропна така че да стане добре ширината на кропа е 1200 пиксела.

ко е е по-добре

да го направя кроп-а и след това ресайз до 800 пикслеа за форума примерно, или да ъпсайз-на до 12-15Мпиксела след което като кропна този фрагмент той става 2800 пиксела широк... и след отва да го ресайзна на стъпки до 800 пискела за форума..

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: marto   
Дата:   08-10-08 12:01

ех този форум...

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: Avi   
Дата:   08-10-08 12:01

ivodam написа:

> stoyan_5: Не съм сигурен дали това е най-прецизно, разбирачите
> по-скоро препоръчват вътре в Шопа ъпсайзване на стъпки през
> 10%, когато това се налага, до достигане на желания размер.
> Асахи пък веднъж беше писал, че най-добре било машината, където
> ще се печати, сама да си прави интерполацията, с което доста ме
> изненада, признавам.

Интерполацията през 10% умря след бикюбик смутър. А за интерполацията в "машината, където ще се печати" - ще си затрая...

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: ivodam   
Дата:   08-10-08 12:02

nsirakov: Е от какъв зор тия упражнения нагоре-надолу, при всяко такова нещо има загуби на качество. Единствено има смисъл, ако евентуално предвиждаш и да печаташ по-късно, и да имаш веднага готов вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: stoyan_5   
Дата:   08-10-08 12:02

ivodam - и това съм пробвал ...
Зависи си от случая ...
Аз лично работя най-често с PhotoZoom Professional, ама като си е в RAW защо да влошавам нещата - всяка следваща операция смърънгясва до някаква степен ...

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: Avi   
Дата:   08-10-08 12:03

nsirakov написа:

> ъпсайз-на до 12-15Мпиксела след което
> като кропна този фрагмент той става 2800 пиксела широк... и
> след отва да го ресайзна на стъпки до 800 пискела за форума..

просто от интерес - коя логика те докара до подобен алгоритъм?

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: ivodam   
Дата:   08-10-08 12:04

Avi: Да, точно това имах предвид, то там в скобки си е написано best for enlargements. за другото питай Асахи, мисля, че той знае точно за какво говори.

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: Avi   
Дата:   08-10-08 12:13

ivodam написа:

> Avi: Да, точно това имах предвид, то там в скобки си е написано
> best for enlargements. за другото питай Асахи, мисля, че той
> знае точно за какво говори.

ми всъщност това е проблема, че асахи може и да знае какво говори и да е имал мнение за конкретна ситуация, машина, изображение... но при цитат от сорта "асахи беше казал, че най-добре машината е да интерполира" - се създава малко различно впечатление...най-малкото за компетентността на асахи, ако някой не познава него, а познава материята.

както и да е, тва е често срещано по форумите.

Отговори на това съобщение
 Re: Повече пиксели в ACR
Автор: asahi   
Дата:   08-10-08 12:27

Цялото твърдение на Асахи беше, че съвременните РИП-ове решават тази задачка много добре и можем да им се доверим. Къде, кога, доколко - зависи от конкретната ситуация.

С ъпсайз нови детайли в пилето няма да излезнат. Има смисъл ако се налаг ад анагаждаме размера н акартинката за някаква определена принтерска технология. Иначе - хубави обективи и яки стативи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »