Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: ivodam   
Дата:   28-09-08 08:52

Тъй като много хора архивирате на ДВД, да ви питам как стои въпросът с реалния обем на двуслойните дискове. Взех си наскоро едни Вербатим, пише на тях 8,5 ГБ, ама реално като ги сложиш да записваш, са не повече от 8 ГБ. Рекох си, да не прави нещо Нерото врътки, ама и с друга програма се тая... Та да ви питам, дали Вербатимите са нещо по-малки, или по принцип е така с всички дискове?
Благодаря предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: chris73   
Дата:   28-09-08 09:08

Така са си по спецификация - двуслойните са с по-малък капацитет от 2 еднослойни. За архив на снимки е по-изгодно еднослойни да ползваш...

Освен това има двоичен и десетичен GB, всъщност капацитета е 8 500 000 000 байта, което е около 7.9 GB двоични (както ги показва Windows).

1GB десетичен = 1 000 000 000 байта, използва се за обем на дискове
1GB двоичен = 1 073 741 824 байта, използва се за обем на памет. Нарича се и gibibyte - GiB



Публикацията е редактирана (28-09-08 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: asahi   
Дата:   28-09-08 19:00

Десетичния мегабайт е рекламен трик.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: tycoon   
Дата:   28-09-08 19:22

Ако искаш да си запазиш файловете не ги ползвай. Лош опит от моя страна.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: terminator   
Дата:   28-09-08 19:32

При положение че едно празно двуслойно DVD е 4-5-6 лв. а едно читаво празно еднослойно - 1-1,20лв. - извода е ясен, още повече че двуслойните са по-капризни по отношение на самата записвачка на която се записва и после на някои DVD у-ва пък няма да иска да се прочете ... [smilie11]

Много по-изгодно, евтино и надеждно според мен е един външен твърд диск, 500GB са вече по 150лв. [smilie5]
Първо скоростта на достъп до данни записани да твърд диск е много по-висока, отделно обема носители (представи си камара от 62 DVD-та в кутийки - на толкова се събират 500GB) e изключително неудобен за пренасяне и не на последно място за същите пари (150лв.) може да купиш само 30 двуслойни празни DVD-та на които ще се съберат не повече от 240 GB информация.



Публикацията е редактирана (28-09-08 19:43)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shilo   
Дата:   28-09-08 19:47

Мисля, че не е добра идея да се съхраняват снимки чак на 8ГБ диск. Ако нещо се повреди носителят, всичките фотоси заминават на кино.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Rotor   
Дата:   28-09-08 20:27

shilo написа:

> Мисля, че не е добра идея да се съхраняват снимки чак на 8ГБ
> диск. Ако нещо се повреди носителят, всичките фотоси заминават
> на кино.

Не е точно така. Обикновено се прецаква само даден файл. Като цяло двуслойните DVD-та са създадени за софтуер,..., който не може да бъде побран на едно еднослойно, дори тогава повечето разпространители ползват няколко еднослойни. До сега двуслойни съм виждал единствено при оригинални дискове с музика и мултимедия.
Освен това двуслойните дискове са с по-висока плътност, от което следва, че животът на информацията е по-кратък. В http://hardwarebg.com
имаше тема, кой е най удачният начин да се съхраняват големи обеми от информация, но доколкото си спомням в крайна сметка не се достигна до еднозначен отговор. Основно се обсъждаха твърди дискове и DVD-та. Лошото на твърдите дискове е че имат подвижни части и трябва да си много внимателен, че а го изпуснеш ти заминават много данни.
Ако си решил все пак да ползваш DVD-та, горещо ти препоръчвам да ползваш скъпи медии, като Verbatim (има и други, но не си ги спомням). Те гарантират 100 години съхранение на данните и въпреки, че това едва ли е така със сигурност са по-надеждни от останалите.
Има и трети вариант - лентови архивиращи устройства, които последно време не са много популярни, но все още ги има. Там проблема е, че касетките са с последователен достъп, а не произволен, но за архивиране са идеални - Огромни обеми на ниска цена (след първоначалната инвестиция за устройството).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: ivodam   
Дата:   28-09-08 20:34

Благодаря ви за отговорите. Снимките си съхранявам на външен диск, а тия ДВД ги използвам за записване на филми. Сега имам една колекция на Хичкок, която мисля да си запиша. Това си е жива подлост към потребителя, на диска пише 8.5 ГБ, ма това за Уиндоуз било 7.9 ???[smilie11] [smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: demiman   
Дата:   28-09-08 20:43

От практика също внимавай със записа, при прехода между слоевете много често плеърите забиват и прескачаш цял трак от филма за да продължиш! Със снимки не съм пробал, но в случая зависи явно и от марката двд записвачка.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: mimiron3   
Дата:   28-09-08 22:32

Аз,пък не успях да запиша двуслойно двд -записва ми го като еднослойно,нещо явно бъркам,ама не ми харесва тая работа...Ако някой ми каже дали има някаква тънкост с тях,при запис,де.С блу рея нямам такъв проблем ,върти си ги нормално...[ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: Блясък   
Дата:   28-09-08 22:38

на уин '98 НЕРО-то може да записва само 1 слой. На ХР-то записва нормално

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: mimiron3   
Дата:   28-09-08 23:05

НС хр съм,от последните записвачки ЛДж и е ,явно с акуци бланките,не беше ми се случвало такова нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: ivodam   
Дата:   29-09-08 00:58

Моята записвачка е некакъв Самсунг, беха на промоция в Метро, и си записва, нема проблем със слоевете и от 10-тина диска до сега, да чукам на дърво, не е дала дефектен, само тая тъпотия с обема дето е...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: bobihot   
Дата:   29-09-08 02:03

Не успях да запиша читаво 2сл до сега. Казаха ми, че е от Нерото. Пробвайте с ашампуто, или двдфаб. По принцип за архиви само читави еднослойни. 2сл за големи филми.[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: Tonidi   
Дата:   29-09-08 14:02

Ползвам само двуслойни принтабъл дискове за запис на видео от сватби.Записал съм към 1000 досега и нямам нито една рекламация.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: langel   
Дата:   29-09-08 14:20

Има и двустранни DVD - 2*4.3 GB = 8.6 GB
За архив са по-удобни от едностранните еднослойни и по-евтини от едностранните двуслойни.
За филми, концерти и други подобни с меню - по лична преценка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   29-09-08 14:21

къде 1-1.20 читаво ДВД [smilie10]

шпиндел вербатим 25 диска е 15лв в мултирама...

не вярвам някой да си купува керамични или златни БАСФ за архивиране...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   29-09-08 14:46

Rotor написа:

> Като
> цяло двуслойните DVD-та са създадени за софтуер,..., който не
> може да бъде побран на едно еднослойно, дори тогава повечето
> разпространители ползват няколко еднослойни.

По принцип, DVD дисковете са създадени за записване и разпространение на видео. Има (сравнително нов, и неподдържан навсякъде) стандарт за записване на аудио.

Тъй като поради корекцията на грешки, записването на 'данни' на диска има по-малки изисквания, масовите нискокачествени дискове са за 'данни', средното качество 'данни и видео' и висококачествените 'видео'. (това най-общо казано -- варира от производител до производител).

Двуслойните DVD дискове се ползват много отдавна. Най-вече машинно напечатаните. Едва преди няколко кодини тази подробност се 'разсекрети' и започнаха да се правят записваеми дискове и записващи устройства които да пишат на двата слоя.

По същество, двата слоя се държат като отделни дискове. Правят се различни трикове с директорията/софтуера за да се 'вижда' като един диск, но.. например не може да запишеш един 8GB файл на подобен диск.

Най-добре е да се записват еднослойни дискове за данни... като разбира се, най-добре да се записват с цел архивиране, върху специално произведени за целта дискове.

За съжаление, DVD дисковете нямат особено дълъг срок на съхранение -- дори пластмасата да е стабилизирана, материала върху който се записва информацията старее...



Публикацията е редактирана (29-09-08 15:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: ivodam   
Дата:   29-09-08 15:17

langel: Къде има такива по-големи двустранни? Некъде в София, магазин нещо? Каква марка са?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ogorogo   
Дата:   29-09-08 16:16

danbi написа:

>
> За съжаление, DVD дисковете нямат особено дълъг срок на
> съхранение -- дори пластмасата да е стабилизирана, материала
> върху който се записва информацията старее...
>

Какво имаш предвид под "срок на съхранение"? На вербатима пише доживотна гаранция, което едва ли отговаря на истината обаче. Колко живот им дават по принцип?

Взех си да пробвам някакви със златна сърцевина, които уж били за архиви само, ама са доста скъпички - близо 3 кинта парчето! Дано поне да са наистина лайфтайм...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: jivkojj   
Дата:   29-09-08 16:20

Доживотна гаранция обикновено значи - докато се произвежда стоката.
Обаче може да купиш на костенурката един диск и евентуално внуците да предявят иск към Вербатим след 100 год като се скапе. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: lrn   
Дата:   29-09-08 16:28

Наистина вече един 500ГБ твърд диск е на доста прилична цена. И аз съм се замислил по въпроса. Правя сметка да взема един такъв със кутия която деиректно се "боцка" в USB-то. Така не е необходимо диска да е постоянно включен.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за двуслойните ДВД-та
Автор: ogorogo   
Дата:   29-09-08 16:36

Абе най-добре и на ДВД, и на външен хард. Щото ако вземе по някаква причина да омекне твърдия...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »