Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Кой RAW редактор
Автор: hotsnail   
Дата:   17-09-08 00:02

Интересно ми е според по-опитните майстори на цифрака коя програмка за RAW обработка е по-добър избор.

Аз до преди 3 месеца не обработвах, а снимах само. Минолтата 5Д си прави добри (идеални) снимки ей тъй направо в JPEG.

Пусто купих си сони то прави по-хубави снимки - много повече детайл, много по-бързо работи - абе кеф ама JPEG-а не е минолтенския..

Така сега си цъкам с Bibble на тестов период и ме кефи. Преди UFRaw ама то е пръчка за повече от един файл на месец и няма нищо за справяне с шума. Bibble си има вградена нинджа и кърти, маже и боядисва сам.

Веднъж гледах това към фотошопа ама то едно че е много пари и май сравнено с bibble нямаше толко опции или съм се объркал? ама нинджа не видях.

Други не съм пробвал кажете.

То и не ми е ясно дали профи нинджата е много по-добра или с тая в bibble съм добре..

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: danbi   
Дата:   17-09-08 00:06

Lightroom, DxO Optics (доста неща има там).
Ако ползваш Никон, Capture NX разбира се.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: midtone   
Дата:   17-09-08 00:06

Цели 3 дни не съм виждал подобна тема, вече взех да се безпокоя.
При RAW редакторите е като при колите - има 2 вида: мерцедес и всички останали, респективно Lightroom 2 и всички останали. Изборът е твой.


Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: midtone   
Дата:   17-09-08 00:08

@danbi
Capture NX е по-добре да не го споменваш въобще, освен ако не искаш да станеш предмет на много смях.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: danbi   
Дата:   17-09-08 00:15

midtone, единствения му недостатък в тази тема е, че не чете RAW файловете на SONY. Lightroom 2 се доближава до възможностите му.
Едва ли Никон копират от Адобе, ако се сещаш какво искам да ти кажа.

Свикнал съм, нали и 7ми клас нямам аз [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: Canon   
Дата:   17-09-08 01:59

danbi написа:

> midtone, единствения му недостатък в тази тема е, че не чете
> RAW файловете на SONY. Lightroom 2 се доближава до
> възможностите му.
> Едва ли Никон копират от Адобе, ако се сещаш какво искам да ти
> кажа.
>
> Свикнал съм, нали и 7ми клас нямам аз [smilie18]

Всъщност Кепчъра чете само НЕФ-ве(от роу файловете) и в този смисъл не е роу, а неф "редактор". Както и ДПП е цанонски "редактор".
Коректните РОУ "редактори" четат сурови файлове от разни марки и не са "редактори" а конвертори. Редактор е фърмуера на Никоня, он чете сурвото инфо, реже малко от него (в сенките) и пише "РОУ" - хем суров (необработен) хем опечен (полуобработен)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: PeterPAN   
Дата:   17-09-08 11:08

Бе аз най добри резултати съм постигал с ДXO и Сони А100 ;), за съжаление ДХО-то не поддържа А300 а само А350 ;) Има едно място на сайта на ДХО да попълниш кои обективи и марки апарати искаш да поддържа, предполагам че като се съберат доста хора може да го вземат в предвид но не ми се вярва ;)

Докато на страницата на Библията има форма с която да си качиш няколко "подходящи" снимки от камерата и обектива и те веднага щелил да го направят и да ти пратят модул за твоя обектив ;)

Иначе лайт рума бива ;) библията не съм я тествал основно, но на ДХО-то най кефи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: danbi   
Дата:   17-09-08 11:16

Не вярвайте толкова сляпо на Адобе, те вече страдат от синдрома "швейцарски армейски нож".

Инак Lightroom е не лоша програмка за организиране на фотографиите и за не толкова отговорно (или ако ти се задълбава в подробностите) редактиране. Пъргава е, което си е предимство. Може би, с времето Адобе ще кандисат на неконтролиран от тях стандарт за дефиниции на камерите...

DxO Optics сериозно се подценява от много хора. Особено новата версия 5.2 си струва.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: tycoon   
Дата:   17-09-08 11:56

Лайтрума дава противоречиви резултати.
DxO е доста интересен продукт.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: borovinka   
Дата:   17-09-08 13:45

Преди време и за кратко снимах с KM 5D. Най-добре ми пасваха Sylkypix, Rawtherapee и Capture One.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: paparak_ivi   
Дата:   17-09-08 13:53

аз предпочитам да си разцъкжам със фотошоп
иначе лайт ром 2.0 нее никак лош
също така и бибъл лабс е много добра програма но и кепчър лан също е много добър, аз снимам с ОЛИМПУС и с оригиналния софтуер олимпус студио 2.21 вади най голяма острота [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: asahi   
Дата:   17-09-08 14:53

Най-добър е този, който най-добре познаваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: peshovec   
Дата:   17-09-08 17:18

всъщност ufraw ползва dcraw:)

не знам как седят нещата при другите конвертори, но dcraw си се развива доста добре/бързо :)

ufraw също...

това дето нямало шумоподтискане е било едно време:


http://photo-zona.net/images/user39021/album3061/large/1221660945_ebmv9358_uf_raw_noise.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   17-09-08 17:53

dcraw, впрочем всъщност е в основата на много от комерсиалните конвертори..... ама това са подробности [smilie5]

asahi [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: victory13   
Дата:   17-09-08 17:59

а софта на сониту [smilie8] ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: peshovec   
Дата:   17-09-08 18:33

Бони дали ще се навие да направи едни тестоваци на ufraw и да ги публикува в списанието?
(може и на сайта, ама нали да се вдигне тиража:)

според мене ще е полезно поради следните причини:

1.) ще даде яснота какво се крие под "комерсиалните" заглавия (мисля е пределно ясно че зад маркетинговите гръмки заглавия, се крият "криви" за модификации

2.) има поддръжка на цветни профили, със failback до color matrix със failback до "каквото-такова" :):):)

3). може да хвърля в 16 битови резултати

4.) подходящ е за образователни цели (понеже няма да речем highlights, трябва сам да си ги направиш

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: peshovec   
Дата:   17-09-08 18:35

ба... ма..му:)
поддържа sony a900 :)


http://cybercom.net/~dcoffin/dcraw/

Supported Cameras

# Sony DSLR-A900

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   18-09-08 17:50

ufRaw [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: boncho_marinov   
Дата:   18-09-08 22:22

Zoner Photo Studio 10
ползвам него !!![smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой RAW редактор
Автор: asar   
Дата:   19-09-08 10:12

LightZone v.3.4.1 (има crack-версии)

RAW Therapee 2.1 (безплатна)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: peshovec   
Дата:   19-09-08 15:55

да се поясня малко, че явно доста съм бързал като съм писал:)


относно това:

1.) ще даде яснота какво се крие под "комерсиалните" заглавия (мисля е пределно ясно че зад маркетинговите гръмки заглавия, се крият "криви" за модификации

и това

4.) подходящ е за образователни цели (понеже няма да речем highlights, трябва сам да си ги направиш

идеята е много добре илюстрирана тук

http://www.photozone.de/the-curve-tool



или с думи кратки: разните му там функции (например shadow/highlight recovery) са всъщност "заготовки" от криви :) (вижте линк-а, че не ми стигат думите:)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »