Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Байер матрицата
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 11:55

Байер матрицата е едно от нещата, които са кактоблагословия, така и проклятие на съвременните сензори. Вечния компромис между детайл и достоверност на цветовете...

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 11:56

защо ни го казваш това [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: GenaDP   
Дата:   19-09-08 11:57

Е, и?

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: asahi   
Дата:   19-09-08 11:58

Каква е връзката с цвета не разбирам?

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 12:00

С появяването на > 20 мегапикселовите матрици миналата година, се замислих, защо не направят нещо като следната технология:

Матрицата си има нормалния Байер филтър (или 4-цветен както Сони правеха преди време). Това са 4 пиксела, които могат да се конвертират "тривиално" в една точка с "точен" цвят.

Ще бъде чудесно, ако направят това още в матрицата -- не е проблем да сложат суматор на всеки пиксел. Така ще се повиши и чувствителността. В резултат получаваме 6 мегапиксела пълноцветен сензор. [smilie5]

За да не се минат, биха могли да си оставят възможността за четене на всички пиксели. Така сензора ще бъде хем 24 мегапиксела Байер, хем 6 мегапиксела пълноцветен.

6 мегапиксела са напълно достатъчни за повечето фотография, особено когато не се налага замазване на детайл. Също така, 6 мегапиксела могат да се четат с доста кадри в секунда от съвременните матрици.

Много ли фантазирам?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   19-09-08 12:02

аз си имам фовеон

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: navy   
Дата:   19-09-08 12:02

мен ме интересува крайния резултат, не през колко цедки е минало инфото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 12:05

джъмбо, верно си е, имаш [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: asahi   
Дата:   19-09-08 12:14

Четири сензора формират цвета и яркостта на една точка от изображението, но всеки един от тях участва и във формирането на съседни точки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 12:28

asahi, така си е, но това е за сметка на детайла ИЛИ качеството на цвета. При конвертирането избираш едно от двете да ти е приоритет.

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: psychoiho   
Дата:   19-09-08 12:30

как мога да го правя този избор? С лаитрум например
съвсем сериозен съм

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   19-09-08 17:09

Не мисля, че можеш да избираш с ACR/Lightroom.
Може и да греша, но.. според мен там има само един алгоритъм за обработка.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Synthy   
Дата:   19-09-08 17:23

това има значение само за цветовете, детайла не се изменя.

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: schenzou   
Дата:   20-09-08 02:46

danbi, идеята ти, разбира се, е много стара. Потърси "pixel binning"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   20-09-08 12:27

Какво ви бърка байер матрицата? За да бъде еднослоен сензора - цветна мозайка (CCD и CMOS); ако е многослоен - цветни филтри (Foveon).
Nikon имат едно нововъведение при байер матрицата - всеки следващ ред е отместен на 1/2 от ширината на пиксела. Така се постига по-хомогенна информация за цвят и детайл между съседни пиксели! That is It![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: danbi   
Дата:   20-09-08 17:20

Не става въпрос за pixel binning. Там идеята е да се събере повече "светлина" от по-голямата площ. Става въпрос за предварително "изчисление" на цвета в матрицата, и генериране на директен RGB файл. Също така, увеличаване скоростта на четене от матрицата (нормално, броя точки намалява). Разбира се, увеличава и чувствителността.

Според мен, разделителната способност на сензорите вече позволява масово внедряване, още повече, ако има опция и да не се ползва.

В бъдеще, когато разделителната способност се увеличи още, и се достигне практическия лимит на скорост на четене, вероятно ще се позамислят.

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: dave   
Дата:   20-09-08 18:32

Матрицата си е точно такава.
Алогритъма за прицесинг(интерполация) е този, който решава как да я ползва.

Bilinear interpolation на dcraw върши почти каквото търсиш, връщайки изображение с размер 1/2 по всяка ос.

Така или иначе в RAW файла имаш напрежението от всеки елементарен фотодиод (пиксел).

Отговори на това съобщение
 Re: Байер матрицата
Автор: dave   
Дата:   20-09-08 18:38

За да получиш по-висока скорост на четене единственото, което може да се направи е да се дадат накъсо 2-та зелени фотодиода. Така ще четеш 3 вместо 4 клетки. Печалбата като скорост е жалка в сравнвние със загубата на възможност да различиш яркостта им и да ползваш обичайните алгоритми за интерполация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »