Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: Manchev   
Дата:   15-09-08 10:27

Интересно ми е какво предпочитат пейзажистите когато снимат пейзажи. Bracket от три кадъра и после ръчкане във ФШ? Направо ръчкане на един RAW във фш? Или градиентен ND филтър?

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: nsirakov   
Дата:   15-09-08 10:30

предпочитам пол филтър...

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: ddimo   
Дата:   15-09-08 10:35

Без претенции да съм кой знае какъв пейзажист, в новия Лайтрум 2.0 има чудесен инструмент за имитация на градиентен филтър, който позволява доста разнообразни настройки и в 90% от случаите "спасява" кадъра с минимални усилия. За съжаление в момента не мога да кача пример, но ако темата се развие, ще го направя по-късно [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: cicomanco   
Дата:   15-09-08 10:37

Не е само ПОЛ.Има един който се казва REDHANCER.За есенни пейзажи е страхотен , тъй като подсилва топлите цветове и дава много приятен контраст.За натюрморт също се препоръчва.Мини през синтезиса и го пробвай![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: magnifico   
Дата:   15-09-08 10:39

Естествено, че градиенти...качествени! Останалото е компромис с качеството

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   15-09-08 10:40

Три роу файла, стига да има възможност.
Иначе един роу без прогорели канали.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: Manchev   
Дата:   15-09-08 11:01

nsirakov, поляризационен за слънчево синьо небе, обаче когато има облаци? Не че някога съм се интересувал много от пейзажи, честно казано не мога въобще да снимам такива работи, но имам 15-30 обектив вече и все се случва да щракна нещо за удоволствие. Принципно съм слаб във ФШ и затова си мислех за ND филтър, но 82мм е резбата за филтри на обектива и идва тежичко. Някой знае ли къде се продават желатинови филтри и какви пари струват?

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: J0R0   
Дата:   15-09-08 11:11

Направо ръчкане на един RAW във фш

Три файла не вършат работа освен ако не става дума за пейзаж от 100% камъни. Ако има клончета и тревички - смятай че са мръднали при всеки следваш кадър и при събирането им става омазване.

Градиентният филтър става само за някои ситуации. Потъмнява най-отгоре на кадъра. Ами ако светлинния акцент не е най-отгоре? Ако там има облак, а най-силната светлина се пада в средата на кадъра? На мен лично не ми харесва като решение.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: didesignbg   
Дата:   15-09-08 11:14

n1x0n беше написал много приятно четиво за градиентните филтри в блога си, посети го.
При така поставените условия 82мм резба, ти препоръчвам да се запознаеш с фотошоп, доколкото става дума за градиентни филтри.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: navy   
Дата:   15-09-08 11:22

филтъра е за предпочитане [smilie24]
после шопа не е излишен

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: ddimo   
Дата:   15-09-08 11:30

Ето как става с новата светла стая:
оригиналът:

http://photo-zona.net/images/user44760/album15267/large/1221466573_qovh4340_DSC_2098.jpg



примерни настройки на филтъра:

http://photo-zona.net/images/user44760/album15267/large/1221466576_gapb1292_screenshot.jpg



и крайния резил, след донагласяне на левълс:

http://photo-zona.net/images/user44760/album15267/large/1221466576_qjoe3415_DSC_2098-2.jpg



Според мен е много добро решение, особено що се касае до време за обработка[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: vgramatikov   
Дата:   15-09-08 11:32

да приятно е [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: snooper   
Дата:   15-09-08 11:38

Читавите пейзажисти по-света използват градиентни филтри - вземи Гален Роуел, вземи Арт Луулф, вземи някой от последната генерация като Джак Брауер, Брус Пърси, Марк Адамус...

Не знам колко сериозни пейзажисти биха си губили времето да ръчкат в града някакъв роу-файл с надеждата да спасят нещо, което да не изглежда пълен фалш.

Моят личен избор - хубави градиентни филтри, едни от последните примери пуснах днес тук http://www.graphilla.com/viewtopic.php?t=18476



Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: Manchev   
Дата:   15-09-08 11:42

snooper, точно в тази връзка написах темата. :)

Иначе примерът за крайния вариант на димо честно казано не ми харесва.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: snooper   
Дата:   15-09-08 11:45

Сега видях, че търсиш за 82 мм - принципно, дългият Кокин Р размер е 84х120 мм и с тънкия държач на кропка не ще да видиш проблем. На фулфрейм под 19 мм проблемът идва дори на обектив със 77мм резба. По-големия размер 9х13 см ще ти пасне идеално, просто обикновено са с по 50-60% по-скъпички...[smilie8]

Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: ddimo   
Дата:   15-09-08 11:47

Трябва да добавя, че инструмента е много гъвкав. Позволява произволно позициониране в кадъра, ъгъл и широчина на обхвата; произволен цвят на градиента; едновременна компенсация в + и - не само на експонирането, но и на яркост, контраст, насищане и острота, както и наслагване на неограничен брой филтри върху един кадър. И става за няколко минути. Ако всичко това трябва да се прави с маски във ФШ не ми се мисли колко време ще отнеме.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: E.Stanev   
Дата:   15-09-08 11:51

Snooper браво за снимките, адски добри са[smilie24] .

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: nasko76   
Дата:   15-09-08 11:54

И аз като JORO, един RAW и Шопа. Първо защото е по-евтино и го правя не на професионално ниво, второ защото можеш да щракаш от ръка и трето защото имаш мнооого по-голяма свобода да допресъздаваш мястото постфактум в зависимост емоцията която искаш да покажеш. Разбира се ако си вадя хляба с това най-вероятно ще мисля за филтри, но задължително пак ще си използвам Шопа.[shtrak] Аааа, имам пол филтър за облаците и небетата :) там е препоръчително.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: fotoloop   
Дата:   15-09-08 11:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: apollo   
Дата:   15-09-08 12:19

Хубава тема [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: nsirakov   
Дата:   15-09-08 12:23

манчев - нямам градиентен, и затова снимам с пол, но до сега не съм останал недоволен

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: asahi   
Дата:   15-09-08 12:47

Читавите пейзажисти имат много време за снимане и много пари за пътувания. Горният въпрос хич не ги касае.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   15-09-08 12:59

Без да претендирам дори, че съм фотограф, камо ли пейзажист, ще използвам възможноста да си рекламирам един кадър[smilie5]. Сглобен е от две експонации (екзпозиции - абе тая дума по-скоро за музей ми напомня...[smilie8] ) - една за небето и една за долната част, от статив естествено. Както се вижда, все пак в някои ситуации може и да не се размажат листа и т.н. или по-скоро тяхното размазване няма значение... (да добавя само, че лодките бая си мърдаха) [beer]

https://photo-forum.net/i/945375


@snooper - страхотни снимки, само цветовете ми идват леко в повече, но е въпрос на вкус..



Публикацията е редактирана (15-09-08 13:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: Георги   
Дата:   15-09-08 13:05

snooper написа:

> Читавите пейзажисти по-света използват градиентни филтри -
> вземи Гален Роуел, вземи Арт Луулф, вземи някой от последната
> генерация като Джак Брауер, Брус Пърси, Марк Адамус...
>
> Не знам колко сериозни пейзажисти биха си губили времето да
> ръчкат в града някакъв роу-файл с надеждата да спасят нещо,
> което да не изглежда пълен фалш.
>
> Моят личен избор - хубави градиентни филтри, едни от последните
> примери пуснах днес тук
> http://www.graphilla.com/viewtopic.php?t=18476

>


евала, изкъртващи фотки [smilie24]
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Към пейзажистите- Градиентни филтри или ФШ?
Автор: ilia_dm   
Дата:   15-09-08 13:09

Хубаво е да се използват филтри,поляризационният освен това подобрява детайлите,но са много скъпи...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »