Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Скан от оптично копие vs скан от негатив
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 13:49

имаше преди време някакъв спор между волокин и някакви форумци за информацията която може да се извади от лайка ФИЛМ срещу лайка ДСЛР.... волокин посочи 80 мегапиксела, противниците го контрираха че и с най добрия скенер няма полезна информация да се извлече и дслр е в по изгодна позиция...

аз лично не бих бил така категоричен, но когато вметнах в темата че грешката в примерите на волокин е "дигитализацията" на филма не ми обърнаха внимание... моят опит показва обаче че при качествен филм и добра оптика от старата лента може мноого още да се извлече. въпроса е при коя стъпка се дигитализира информацията... те се опитваха да дигитализират лентата , а аз реших да дигитализирам аналоговото копие , при това от не до там качествен копирен апарат - един лейц фокомат 3а, наследство от дядо ми -произведен към 1930 - 40г...
от копие 18/24 получих скан с размер 40 мегапиксела , около 2 пъти по голям от най големият към момента лайка дслр фф марк3 Дс...
какво ли би се получило от висококачественна оптика и професионален копирен апарат от най висок клас??? за сега не знам, но подозирам че волокин, брума и некста със свойте телеметрички с лента могат да отвеят доста дслри [smilie3]
ето и примера ,предварително се извинявам че ме домързя да почистя прахолякa, но нямам време ... :

http://renai.kicks-ass.net/muu/scan0004.jpg



имам една молба... нека не засирате тази тема със остроумия или това какво сте чели в нета... моля ви нека се опитаме да обсъждаме темата с примери по възможност лични , и с разумен диспут, без лични нападки и просташки прояви.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 13:52

кликайте върху линка за реалния размер 40 мрх...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: cicomanco   
Дата:   29-08-08 13:56

....де да бяха всички обосновани като теб....ама нейсе - опита си е опит![smilie24]
много добър пример![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: boni   
Дата:   29-08-08 13:57

Снимката е добра, но така не може да се прецени колко всъщност полезна информация се съдържат в тези 40мп. Не е проблем да я разпънем и на 100мп, но това не гарантира повече информация.
Интересно е да се види обаче директно сравнение в този аспект.
Т.е. един и същ кадър, заснет с филм, откопиран и сканиран и същият кадър заснет с висококачествен ДСЛР .

Всъщност отворени на 100% така или иначе не се гледат на монитор в практиката.
Хубаво сравнение би било един и същи кадър, заснет на филм и откопиран оптически да кажем в размер около 1 метър и заснет с висококачествен ДСЛР и откопиран при размер 1 метър.
Оптическото копиране от филма е наложително, за да не се губи информация при дигитализирането.



Публикацията е редактирана (29-08-08 13:58)

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: cicomanco   
Дата:   29-08-08 14:03

Трудно е вече да се намери добър филм!това което съм вадил с КОДАК ЕКТАР-25 , сега май няма да мога да го изкарам с наличните филми които се предлагат.Все пак трябва да е еквивалентно сравнението!

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: bt   
Дата:   29-08-08 14:05

Това е, меко казано, безумно начинание.[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: darkarcher   
Дата:   29-08-08 14:11

И все пак е интересно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: pmartinov   
Дата:   29-08-08 14:12


" Това мнение е изтрито като спам"

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   29-08-08 14:19

А що просто не попитате Брума, който отскоро има и скенерче и 5Д, която според форумците е най-големия връх на върховете?

Но не е нужно да вярваме нито на Брума, нито на Муу, а най-малко на волокин. Но може да почетем какво казва Цайс, които както е известно правят обективи както за конвенционални камери така и за дигитални, демек, няма причина да хвърлят камъни в собствената си градина:

http://www.zeiss.de/c12567a8003b0478/Contents-Frame/e8f7087ceda682f6c125711d0019b0ea


Ein Kamerasystem, das außergewöhnliche Auflösung bietet, braucht das entsprechende Medium zur Aufzeichnung. Da die Auflösungsleistung der Zeiss Ikon über 300 Linienpaare pro Millimeter erreicht, sind Silber-Halogenid-Filme das einzig taugliche Aufzeichnungsmedium.

"Система която предлага изключителна резолюция се нуждае и от съответния медиум за записване. Затова, че резолюционната възможност на Цайс достига над 300 чифта линии на мм, единствените способни на това са сребърните халогенид филми"

Но може и да изберете да вярване на някое форумско гуру, било в нашия, било то в друг форум, въпрос на избор [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: джъмбо   
Дата:   29-08-08 14:19

по тази логика мога да копна едно дигитално копие на 18х24 см на хубав много цветен принтер и да го сканна без проблем на 100мп.... а от показания пример.... освен набити мегапиксели друго не се вижада.... и на 300000 мегапиксела може да се сканне и да с гледа после от 300 метра

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: darkarcher   
Дата:   29-08-08 14:25

Джъмбо, а след това ще можеш ли същото това сканирано копие да го отпечаташ 90 см х 60 см? [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:29

бони, прав си че снимката не е най добрия пример...но с това разполагам в момента. въпреки че е не особенно богата на детайли много ясно се вижда колко по ниска е зърнистоста от какъвто и да е филмов скан... освен това градацията на полутона е много по плавна, но за жалост сега няма време да го сканна филма на някой хайделберг за илюстрация на на разликата. въпроса е че с домашен плосък скенер от качественно фотокопие от лайка формат може да се получи много по качественна дигитална картинка отколкото от сканиране на филма със скенер.

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: Kanonir   
Дата:   29-08-08 14:31

muu написа:

> от копие 18/24 получих скан с размер 40 мегапиксела , около 2 пъти по голям от най големият към момента лайка дслр фф марк3 Дс...


тука единственото вярното е че скана е 40Мп, а реалната информация в него колко е?
Дигитализирането се прави директно от филма когато е възможно за да се избегнат допълнително внасяните грешки (вкл. и загуба на разделителна способност) при копирането....


Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:32

джъмбо , не ме разсмивай! хайде си принтни и скенирай дигиталката до този размер 8000х5000 и ги сложи едно до друго ....

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: boni   
Дата:   29-08-08 14:36

въпроса е че с домашен плосък скенер от качественно фотокопие от лайка формат може да се получи много по качественна дигитална картинка отколкото от сканиране на филма със скенер.

Не бих казал. Зависи с какъв скенер сканираш филма. Ако беше така, хората щяха да си копират на хартия и да сканират с плосък скенер, вместо да дават луди пари за барабанни скенери, имакони и т.н.
Вземи същия негатив и го сканирай с професионален скенер. След това сравни резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:38

канонир, не знам... сигурно пак си чел нещо някаде... я пусни някой скан от лайка в този размер да ми покажеш?

аз доста съм сканирал, и винаги сме работили с най добрите скенери... последния беше хайделберг танго мисля... при скан от лайка 8000х5000пкс гарантирам че би излязло огромно зърно от оконтрастяването на съседните зони , от там би се намалила плавноста на прехода... абе, качи най добре някой пример да видиме? може пък и да бъркам...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: canonio   
Дата:   29-08-08 14:42

Муу,
сканирай го на 15 мп и после интерполирай до 40. Няма ли да е същото?

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: boni   
Дата:   29-08-08 14:42

Аз бих направил такъв експеримент - заснето едно и също на качествен ч/б филм и Сони А900 24мп с един и същи обектив Цайс 85/1.4 (За филмът ще използваме филмово тяло Минолта) :
1. Сканиран с имакон
2. Отпечатан оптически на 18х24 и сканиран с плосък скенер
3. От А900

4. Разпечатка на трите файла в размер 120х80.

Мисля да го направя това след 2 седмици като дойде А900.

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:45

бони, преди време го сканирах но тогава ми трябваше да го ползвам за нещо и после го изтрих... копието го намерих и скенирах по скоро... както и да е виж зърното на картинката и скенирай какво да е от добър филм в този размер, на про скенер и го сложи до това кадро... ще ме разбереш... [smilie3]
а за другото дето каза не си много прав , скенерите за филм се развиха за да спестят една стъпка от производственият процес при печатните издания -което пести много време и от там се печелят пари , а не защото са много по качественни като краен резултат...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:46

цанонио, не даже нищо общо няма да има ако го скенирам от филм...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: cicomanco   
Дата:   29-08-08 14:47

чакаме![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:49

бони, идеята ти е супер! това е най добро като решение ...само трябва да се направи наистина качествено копие , а не в минилаб разбира се...
аз съм планирал есента да си спретна една копирна система с качествена оптика за лично ползване... пък и аз ще видя...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: volokin   
Дата:   29-08-08 14:52

Мнооого зависи как се прави копието, ако нямате човек който да се справи и качествена хартия (това най ме тревожи) го пратете насам. Но ще струва пари 80-120 евро. В началото на Октомври съм там с копието и т.н. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: muu   
Дата:   29-08-08 14:53

бони, чак ме доядя че пътувам и няма да съм тук тогава... пусна ми муха, дет се казва... ако имаш ресурс за три толкова големи принта е супер...

Отговори на това съобщение
 Re: лайка / digital
Автор: Kanonir   
Дата:   29-08-08 14:54

muu написа:

> канонир, не знам... сигурно пак си чел нещо някаде
... я пусни някой скан от лайка в този размер да ми покажеш?


муу точно заради това ти изказване нищо не възнамерявам да ти показвам - а сега дръж същия тон и на бони за:

"Не бих казал. Зависи с какъв скенер сканираш филма. Ако беше така, хората щяха да си копират на хартия и да сканират с плосък скенер, вместо да дават луди пари за барабанни скенери, имакони и т.н.
Вземи същия негатив и го сканирай с професионален скенер. След това сравни резултатите."


щото това не е по различно от моето, като искаш цивилизована дискусия не се дръж като селтак в собствената си тема.
И за да съм ти в тон, (щото явно това което искаш от другите не се отнася за тебе) - язък ти за "достато" сканиране и професионализма - явно не си научил кой знае какво след като пускаш подобни теми, но това всъщност е често явление - на някой кариерата (да не се бърка с професионализъм) доста да му изпревари знанията по една или друга причина.....
Много си добър в снимането на портрет, що не се ограничиш до снимките, сигурно много по високо ще се котираш?


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »