Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 тъп въпрос, знам
Автор: fOrLoN   
Дата:   20-08-08 13:46

Абе нещо не мога да разбера как да настроя на фокус да не ми е само един човек да кажем, ами няколко, на различна далечина от апарата. Демек съвсем обикновена снимка :) Не искам с пейзаж да снимам, а на Р. Благодарско..
Ааа апарата ми е Олимпус Е420.

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: darksorrow   
Дата:   20-08-08 13:48

сложи го на АВ режим и затваряй яко блендата. също така ще помогне да се поотдалечиш от обектите си.

едит - добра идея е да проучиш какво е и хиперфокално разстояние.



Публикацията е редактирана (20-08-08 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   20-08-08 14:14

Баси, за какво ги купувате тия апарати, като не знаете как се работи с тях. Все едно баба ми да си купи Nokia N95.

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: mondragon   
Дата:   20-08-08 14:44

Най-простото, което може да следиш е обектите да са ти в една равнина спрямо апарата...

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: fOrLoN   
Дата:   20-08-08 18:18

Ами купуваме си апарати да снимаме, а и как да се научим без апарати?
Мерси на останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: 3df   
Дата:   20-08-08 18:50


http://www.euphonium.plus.com/images/IMG_1346.jpg



Ся таз картинка ти трябва . Не намерих по убава. Хвани някои стар Зенит и му разгледай обектива. Ама , кат гледаш поне да разбереш де. То не става само с гледане.

Та на въпроса. Има зависимост между разстоянието и блендата , демек дупката през, която се снима, демек отвора в обектива колко е голем . А има и зависимост между бленда и скорост , ама за последното по на там щото става много.
Та, когато блендата ти е например 4 дупката - отвора е голям, например 3 мм ,когато е с число 8 отвора е два пъти по малък например 1.5 мм, (тези размери са само за пример и не са точни) . Когато блендата е 16 отвора е още по малък.
Сега се върни горе на снимката на обектива и виж скалата. Ако например обекта ти е на 2.5 м , и когато си на бленда 8 фокуса ще ти е (рязкото изображение) от около 2 м до 3,5 м .
Когато си на бленда 11 фокуса ще ти е от 1.80 м до 4 м.
Когато си на бленда 16, фокуса ще ти е от 1.7 до около 6 метра

Да ама като снимаш например на бленда 8 и си със скорост 1/125 то на бленда 11, трябва да си на 1/60 например - ама това вече е за друга бира.
Намери една опаковка от филм , най добре от ОРВО . Вътре има разни картинки със стойности.
Та на въпроса зА блендата и фокуса.
Хубаво е обектива да има и бленди 4, ,3.5. 2.8. 2 1.8, 1.4.
При по голяма -отворена бленда демек по малко число 1,4 е най голямата - отворена бленда например. Фокусното разстояние е най късо. Примерно 50 см условно казано.

Пак казвам разгледай някои стар апарат - обектив, Зенит Практика и тн. всичките имат тази таблица.
И чакам Бирата[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: Alex-dan   
Дата:   20-08-08 19:50

Прати го яко в джаза! Да не говорим, че пита за обратното :)



Публикацията е редактирана (20-08-08 19:51)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: nsirakov   
Дата:   20-08-08 19:57

напротив - точно за това пита

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: special_k   
Дата:   20-08-08 19:59

С няколко думи - по-малко зуум и по-голямо число на F/тва е бленда, диафрагма/.
За целта трябва да е светло.
Ако снимаш на автоматичен режим - отиваш на слънце, вдигаш ISO-то на мах, и готово...

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: 3df   
Дата:   20-08-08 20:00

...как да настроя на фокус да не ми е само един човек да кажем, ами няколко, на различна далечина от апарата.....


Ако пита за "обратното" - то е същото само дето да пуца на бленда 16, 22,32...

То ако се разбере схемата ще стане ясно...

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: bummer   
Дата:   20-08-08 21:42

3 пъти го прочетох, но го разбрах!!!!
доволен съм от лекцията на 3df [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: boni   
Дата:   20-08-08 22:27

Тук сме го обяснили :
https://photo-forum.net/ebook/page4-5.htm

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: anete   
Дата:   20-08-08 23:06

За другите ограмотяващи се не отговарям, но на мен тази тема и отговорите в нея много ми помогнаха.Благодаря на всички, които се включиха.
Специални благодарности на 3df ! Едно е да знаеш, друго е да можеш да обясниш каквото знаеш, а трето и най-важно е да искаш да го "светнеш" на незнаещите.
Благодаря!
И от мен ще има бира [smile] !

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: fOrLoN   
Дата:   21-08-08 10:15

След още няколко прочита може да го разбера, мерси :) Аз съм и с палачинка..май пропуснах :)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: zaiko   
Дата:   21-08-08 10:37

С тая палачинка... Цъкни тука: http://www.dofmaster.com/dofjs.html


Въвеждаш си апарата (щото размера на матрицата също има значение), след това обектива и желаната бленда и вдясно виждаш "hyperfocal distance", т.е. от колко метра нататък всичко ще ти бъде на фокус. Направих една бърза проверка - с твоя апарат, обектив 25мм, ако сложиш на бленда 8 и фокусираш на 5 метра, всичко след 2.6-я метър нататък ще е на фокус. На бленда 16 смъкваш фокуса до 2.6 метра и имаш фокус от 1.35м нататък. Имаш картинки по-долу, с които всичко става ясно. Можеш да си променяш разстоянието, на което ти е обекта... Абе яко е [smilie24] [beer]



Публикацията е редактирана (21-08-08 10:39)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: 3df   
Дата:   21-08-08 11:20

Ето още един пример
Снимка от форума а колега:щ

http://212.36.3.59/site_pics/198/g_1219186712__MG_6196.jpg



Погледнете борда под дясното коляно на модела. В най-близкия план борда не е на фокус и е размазан след модела отново има размазване. Това обяснява това което говоря по горе. В зависимост от блендата рязкото изображение може да е например от 2 до 3 метра. Всичко с по близък и далечен план не е на фокус.

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: fOrLoN   
Дата:   21-08-08 11:20

мерси ти много! от това имах нужда ;)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: Fru   
Дата:   21-08-08 11:45

Към Dani_Koev_BG :
някой по-малоумен коментар не ти ли хрумна ? Айде ела да ме научиш как се снима щото явно си голям разбирач на "снимането" пфу !
Аман от "разбирачи"



Публикацията е редактирана (21-08-08 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: tofo   
Дата:   21-08-08 11:47

Като гледам имаш нужда от това:

http://www.geocities.com/markishky/Photo1b.htm

И да не пропуснеш да прегледаш най-горната тема фъв форума. "Отново е време ..."[shtrak]



Публикацията е редактирана (21-08-08 11:48)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: xborox   
Дата:   21-08-08 11:56

Коментарът на Dani_Koev_BG съвсем не е малоумен. Защото за какво му е на човек огледално-рефлексен апарат, като не знае какво да върши с него. Да, факт, вероятно след време посредством метода опит-грешка ще стигне до някакви изводи, ама защо не кара по-полека. С някоя сапунка да понаучи нещо за композиция, със Зенит да щракне две три ленти, за да хване основните зависимости, като тази, за която става дума именно в темата.
Но има и друго, който има лев, купува DSLR, щото е модерно, в което принципно няма нищо лошо.

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: Fru   
Дата:   21-08-08 12:07

Какво точно имаш предвид под "по-полека" Любителски клас ДСЛР е доста "полека" .. нямаше да е полека ако си купи Д3 и пита как да оправи фокуса. Но.. любителски клас ДСЛР си е съвсем ок. И не е въпрос на мода. съвсем не е мода ..а технологии,, факт е, че вече дслр-ите са достъпни за масовия потребител. Не случайно се произвежда продукт насочен към именно този тип потребител.
Зашо тогава човека да снима със сапунерка?
За да се я кара "по-полека ли" тц тц.. не мисля ;-)

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: irusev   
Дата:   21-08-08 12:16

много по лесно е да се научиш:
да ловиш риба, като имаш въдица,
ка караш, като имаш кола,
да работиш на компютър, като имаш такъв
...и да снимаш, кто имаш апарат, и е по лесно да е направо дслр. Лично аз със сапунерите преди време не научих и не усетих нищо от тръпката. Съветвам всеки, който иска да снима да си вземе директно ДСЛР и да се учи на него. Апетита идва с яденето[smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: Fru   
Дата:   21-08-08 12:25

[smilie24] [beer]
Анджък !
Всъщност ... тази дискусия е абсурдна сама по-себе си.
Абсурдно е да защитавам позиция по тема "защо да си купя дслр, а не сапунерка" Това е нелепо !!
несериозно е...

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: 3DFEN   
Дата:   21-08-08 14:04

Лошото в цялата работа, е че се купуват апарати, почва се да се щтрака, а не се знаят основни неща във фотографията.
Както е казал:
Автор: tofo
Дата: 21-08-08 11:47

Като гледам имаш нужда от това:

http://www.geocities.com/markishky/Photo1b.htm

а и не само от това. Ами трябва да се прочетат малко книжки и то по стари дето тези неща са обяснени.
Имаше една песничка:
Чело коте книжки, как се хващат сиви мишки...

Отговори на това съобщение
 Re: тъп въпрос, знам
Автор: irusev   
Дата:   21-08-08 14:38

К'во му е лошото...? купуват си, снимат си, но не пречат на никой, не са опасни толкова, колкото тия дето си купуват коли, но не могат да ги карат. Важното е да им прави кеф на хората да си цъкат, а, че не знаят примерно к'во е дълбочина на фокус не е фатално... Важното е удоволствието от хобито. Лошото само е като почнат да дават акъли във форума и правят лоша услуга със погрешни съвети.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »