Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: gaiger   
Дата:   19-08-08 18:18

Първо да поясня, че твърдо се спирам на апарат с голяма матрица най макото заради възможността да правя продължителни експозиции на слаба светлина с добро качество.

Бюджета ми е до 1000лв. за тяло и по-универсален обектив. Като изисквания предпочитам по малък размер и тегло по обясними причини. Възможност да ползва механични обективи на М42 резба, като си работи мерене и потвърждаване на фокус.
Отначало пренебрегвах фактора стабилизация но сега като се замислих, въпреки че имам статив то при продължителни като ходене преходи тя ще е от полза несъмнено/най малкото ще намаля излишните спирания за разпъване на триногата в гора примерно/[smilie8]

Колебая се между телата Никон Д40, Олимпус Е420, Сони А200 и Пентакс К200Д и съответните им китови обективи?

И още нещо - как стои въпросът с цветопредаването и обработката на изображението при отделните марки? В този смисъл кои от апаратите е най "приятелски" настроен към заснемане на природни и пейзажни кадри в планината и гората[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: ratm18   
Дата:   19-08-08 18:24

Пентакс е твоя избор.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-08-08 18:24

Олимпус :) е много компактен и лек.
И обективите са му по леки.
Незнам ако това ти е приоритет. [smilie24]
За долните ти въпроси за цветопредаването.
Мисля че не е от съществена важност [smilie24]
Купи си удобно леко тяло с леки обективи и ще си щастлив :)
Олимпус отговаря на критериите ти според мен.
ако са такива[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   19-08-08 18:36

Само, че Олимпус е 4:3, а за пейзаж, колкото по-широко (3:2 16:9), толкова по-добре. ;)

Аз залагам на Пентакса! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: cicomanco   
Дата:   19-08-08 18:45

Да , ама оли има вграден панорамен режим , който с ХД карта си работи супер за панорами!
Ако искащ снимай вертикално и наложи 4-5 снимки -пак ще стане!За планина наистина оли е най-доброто.Цветопредаването му е едно от най-верните , а джипега е безупречен![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: safrid   
Дата:   19-08-08 19:00

Пентакс никога не съм пипал, нито пък съм гледал снимки в голям размер от такъв апарат.

С никона съм снмиал, това че няма мотор в тялото ако ползваш само китовия няма да е проблем - машинката фокусира бързо и много точно, но липсата на стабилизация е проблем ако не ползваш стабилизирани обективи.

От олимпус съм гледал снмики - страхотно рязки са дори и с китовите обективи, но ако планираш често да снмиаш при по-кофти светлинни условия търси друго решение.

Със сонито не съм снимал, но имах коника 5Д - стабилизацията работеше перфектно, общо везто бях доволен от апарата като за любителско тяло. Китовият обектив обаче не ме радваше много и в крайна сметка го смених на петия месец.

В крайна сметка най-добре си набележи обективите, които ще ти трябват за в бъдеще и според тях си взеи сега тялото.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: djogata   
Дата:   19-08-08 19:10

Ако под продължителни експонации на слабо осветление имаш предвид снимане на звезди със статив, вземи си Канон, щото шумят малко [beer] [beer]

Ако си за дневни пейзажчета по време на преходчета - Пентакса - имаш си стабилизация, евтин е, обективи на М42 стават (на никона не стават изобщо) и т.н

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: valphotography   
Дата:   19-08-08 19:11

Никон по евтин макар че съм канонаджия:)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: surg   
Дата:   19-08-08 19:13

за планина лека е ЛЕКО, ЛЕКо, ЛЕКО тяло и оптика...не е все едно 1.5 кг или 4.5 кг.....

наи лекият вариант е Олимпус 3/4 при качество на ДСЛР все пак

иначе които и да е базов ( за да е лек) модел,


ако ще искаш да печелиш от това разбира се пък наи скъпият КАНОН/НИКОН, но това е и наи тежкото

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: tycoon   
Дата:   19-08-08 19:37

[smilie10] [smilie18] [smilie10]

За планина не знам, но за море мога да ти кажа;)
Туй като няма да катериш баири на морето... можеш да си вземеш нещо по-тежко и нестабилизирано. Хем ще тежиш (на морето само гъзари има), хем гаджета ще сваляш;)
Ако влезеш в ръкопашен бой можеш да използваш апарата като бойно оръжие. Бум в чутурката на тоз дето се отваря и си пич[shtrak]

Има и вариант за тепе, равнина и долина, лек хълмист релеф и т.н. нали разбираш... апарата е преди всичко въпрос на ТОПОГРАФИЯ![smilie18]

От друга гледна точка много ти благодаря за тази тема "Какъв ДСЛР да си избера за планина" тъй като може да се падне като тема догодина я по география нейде, я в архитектурата за бъдещите кандидат - геодезисти;))))



Публикацията е редактирана (19-08-08 19:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: djogata   
Дата:   19-08-08 19:42

Аре бе, леко - леко - леко - аз миналия месец ходих на 2 пъти за по няколко дена из планината с едно Д300 на врата по цял ден + 2 обектива (единия половин кило, другия едно кило)

Зависи от мерака [smilie5]

Иначе за звезди - канон
За пейзажчета - никончето май също добре
ако искаш да снимаш на тъмно със стабилизация - стабилизирани обективи имат и канон и никон, или пък си вземи пентакс щото си има вградена стабилизация (е, с ограничението, че пентаксите са по-мудни апарати като цяло)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: todorov   
Дата:   19-08-08 19:55

най-лекия

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: bobihot   
Дата:   19-08-08 20:20

С Пентакса снимам с една ръка и движа зума с малкото пръстче. Също е със стандартни батерии и с Енвелопе държи много, което си е предимство според мен. Имам добри нощни също.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: todorov   
Дата:   19-08-08 20:30

Вземи си Олито - малко леко тяло, прилични обективи. Пейзажа ще го работиш на бленда 5,6 - 8 - 11. По-малката матрица допълнително ще ти увеличи ДОФ-а. Ще можеш да ползваш и по лек статив.
Ти си приценяш на финала де...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dido2   
Дата:   19-08-08 20:39

Цанони/никони 5D, маркове, D3/D700.

Средноформатни - има поне един съфорумник, дето си прави зора да тегли такива филмови камери по баира. Има и чудесни резултати де.

Динамиката на сцените в планината е брутална, не търпи калпава техника и компромиси ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-08-08 21:21

Олито за планина и туризъм е супер :)
Що му врете пентакс?

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: djogata   
Дата:   19-08-08 21:22

Абе стига сте го повтаряли това леко - не казвам, че олито е лошо - ама ако толкоз е примрял за леко, да си вземе един Пана ЛХ3 или Канон Г9 примерно.

И ако искаш динамика, си вземи апарат с по-голям сензор. Иначе ще имаш белички-прегорелички облачета [smilie5]
(и ако е Канон нисък клас като 400Д пак ще трябва да компенсираш 0.7 до 1 стоп надолу, щото така си мерят) [smilie5]


Четох един път някаква статия, където някакъв оптимист със Оли Е3 почти успя да постигне динамика като апарат с АПС сензор, ама с цената на някакви игрички с кривите, дето не бих си играл със всяка снимка [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-08-08 21:26

djogata [smilie24] За тва ок.
Просто си е добре е-420 ката ..лека уж .
Незнам. Той ще си реши кое му е приоритет.Лекото или по доброто качество на изображението от към динамика и шум.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: batdin   
Дата:   19-08-08 22:17

Нещо леко.Аз лично ходя с Никон Д40 и САМО с китовия,за други обективи и глупости нямам излишни крака.Ако имах някакъв примерно 24мм твърд,нямаше да нося и китовия.
Олимпус може би не е лоша идея за дневни снимки,но все пак не е толкова малошумящ като другите СЛР за звезди и прочие.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-08-08 22:19

До хиляда лева има два апарата

1. Оли е410 или е420 евитни ама нямат стабилизация т.е. порблем ако снимаш на по слабо осветление. Иначе са рекордно малки и леки т.е удобни за дълго носене.

2. Сони А200 pictures like.no.other

Пентакса е малко по скъп има и малко по солидно тяло от сони. Иначе според мен е по кофти от сони А200, въпрос на лична преценка виж ги в магазина.

За парите на пентакса Сони А300 с лайвВю и стабилизация, няма и място за сравнение с Пентакс. Според мен правилния избор! Никой друг от изброените конкуренти няма всичките екстри в тоя клас.

Никон Д60 е още малко по скъп и няма нищо повече от Сони или пентакс освен че работи с по-малко обективи! Колкто и да ти е странно е така

Сони А350 14 мега пиксела плюс екстрите на А300! за 100-тина лева над А300 имаш най-виоката резолюция в този клас. За пейзажи това си трябва.

Канон 1000Д или 450Д още малко повече пари. Ама и картинката май е най-добра от изброените на притъмнено. Тука обективи обаче бол каквито ти трябват, стига да можеш да ги купуваш.

Олимпус е520 - няма повече екстри от Сони А300 ама май е по-скъп, щото така

Олимпуса и Канона 450 имат лайвВю също само че за разлика от Сони става преидмно за макро, астрофотография и други специални приложения. На сони пък става за кадриране и снимане винаги, щото апарата продължава да рбаоти нормално. За сега само Оли е330 предлага избор как да ти работи лайвВю-то ама вече не го продават.

По тежест мисля че реда е Оли е420, Канон 1000Д, Канон 450Д, Д60, Пентакс, Сони А200, Сони А300 и А350

При олимпус и обжективите са леки щото сензорите са по малки, е и това има цена в някойаспекти на качеството на снимките.

Еми това е.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: Orlin   
Дата:   19-08-08 22:21

Като сте рекли леко, та леко.
Човека няма да лети в космоса и да плаща свръхбагаж, я...

Зависи какъв е приоритета. Ако е да не ти тежи - една по-лека сапунерка и снимките са достатъчно добри.

Ако искате максимум качество - ами ще носите максимума си на техниката. Чантата ми е с три обектива, вярно че два от тях са леки. Тази година бях в Пирин, не си взех статив и външна светкавица за да не нося излишно. За светкавицата обаче съжалих, щеше да ми помогне в някои случаи.

За планината от много по-голямо значение е какви обективи ще ползвате от това какво да е тялото. Както и какво ще снимате в планината.

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: todorov   
Дата:   19-08-08 22:25

Ако си снимал пейзаж това ти изказване:
Orlin написа:

"Тази година бях в Пирин, не си взех статив ..."

ме натъжава [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: vladomatev   
Дата:   19-08-08 22:32

Малеее я се чуй:

"където някакъв оптимист със Оли Е3 почти успя да постигне динамика като апарат с АПС сензор"

ти не си снимал с Олито ..не давай такива мнения моля те ...[smilie18] [smilie18]

ти не си го и вижал май...

и друго, айде стига с тия легенди за леките обективи на Оли ...

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: hotsnail   
Дата:   19-08-08 22:46

e vlado по малки и леки ми изглеждат не знам, може след 3- часа новене да натежат ама ....150мм сигурно е най-дългото дето ти трябва при разходка с Оли 4/3.

А зум до 150мм за 4/3 е далеч по дребен за Оли от 70-200 за другите марки. 40-150мм за оли е 220 грама, моя 70-210 ф/4 е около 695 грама (сенника не знам дали влиза, ама със УВ филтър със сигурност минава 700 грама)

Отговори на това съобщение
 Re: Какъв DSLR да избера за планина?
Автор: J0R0   
Дата:   19-08-08 22:47

Зависи къде и как ходиш и какво разбираш под "планина".
Ако ще се качваш с лифта до Безбог, примерно можеш да вземеш и 5 кила техника.
Ако си претоварил раницата с храна за 5 дни + палатка, спален чувал, дрехи, вода и т.н., тогава и два килограма може да се окажат проблем.

Миналата седмица ходих така по Пирин, наложи се още при тръгването да извадя половината неща от раницата, защото стана прекалено тежка. По едно време бях решил да оставям раницата в едни клекове и да се връщам на другия ден да я прибирам. Радвам се, че не взех ДСЛР, въпреки че със сигурност снимките щяха да станат по-добри. Носих един ТЗ-3 и горе-долу свърши работа (има две снимки в профила ми)

Чакам с нетърпение системата Микро 4/3 - точно за такива цели. Или някакъв друг сапунер с малко тегло и голяма матрица.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »