Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   17-08-08 23:56


http://i.data.bg/08/08/17/1107293_orig.jpg

точката на снимката е зад ухото на момичето. Забелязах че има такава точка на всичките ми файлове от известно време насам. Сменял съм обективите но точката си я има даже става по ярка при по-високо ISO. На какво се дължи това - на прах върху сензора или на някакъв дефект?


Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка във снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: irusev   
Дата:   18-08-08 00:10

Според мен няма да е от замърсяване, по скоро пиксел. Мизерията по матрицата оставя тъмни петна, а прах по обектива няма как да ти се отрази толкова остро на снимката, колкото и да е зле. На по ниска скорост и по високо исо става по зле, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 00:14

бях вдигнал исо-то сега го забелязах. Като е пиксел от матрицата, какво се прави - камерата още е в гаранция - това поправимо ли е

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: sirkhann   
Дата:   18-08-08 00:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: ivan.draganov   
Дата:   18-08-08 00:25

Не се притеснявай ,казват че с времето се увеличават ! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: diddoo   
Дата:   18-08-08 00:49

от прах по матрицата е [smilie6], като сменяш обективи по често така става[smilie21]като я изчистиш ще се оправи, ако не знаеш как направи го в оторизиран сервиз [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: irusev   
Дата:   18-08-08 01:39

Е как прах по матрицата ше свети в точка[smilie11] . Точно хот пиксел си е според мен. Пробвай на висока скорост и ниско исо, съответно и обратното да видиш дали има разлика в светлината на пиксела. Пробвай и с капачка на обектива с 30 сек. експонация на по високо исо и сподели[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: zdravcho   
Дата:   18-08-08 02:36

diddoo - бъркаш според мен. Не претендирам за мнение на спец, но доколкото съм се сблъсквал с такива проблеми, прашинки или подобни дребни боклучета върху матрицата се забелязват на светъл еднороден фон. Просто прашинката пречупва светлината, така да се каже - променя посоката на движение на светлинните лъчи /подобно на лещите - учи се по физика в някой курс/. Най-забележимо е на еднороден фон. Ако има локален контраст, че и шарения е трудно забелижимо. Затова в инструкциите на ДСЛР за правене на снимка за установяване на замърсявания върху матрицата пише най-общо казано на ръчен фокус на безкрайност, снимаш добре осветен бял лист от 20-30 см. Може и фокуса на най-близо и снимаш небе. В случая човека има светеща точка в тъмна част от снимката - това си е хот пиксел.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 09:12

irusev - прав си!!! пробвах с капачка на обектива, на високо исо. Откривам две точки - едната е доста по ярка от другата. Разбирам че това е "Хот пиксел" - това оправя ли се с почистване на матрицата или няма оправия?
Въпрса ми е дали да ходя до ФС, машинката ми още е в гаранция? Това приема ли се за дефект?



Публикацията е редактирана (18-08-08 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   18-08-08 09:18

Няма оправия. Дали се приема за дефект - зависи. За 1-2 не се занимавай, освен ако не са на ниско ИСО.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 09:33

ок. попрочетох ... не съм първия или единствения, май имам късмет, че са само две :-))), на другите има и по повече, и то на нови машинки - т.е. рискувам да подменя моя апарат с някой нов но с повече хот пикселчета. на 200-400 исо точката почти не се вижда, успокоихте ме [beer] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: danny_falin   
Дата:   18-08-08 10:40

ох кск го видя пък това бре [smilie11]
ей за глупости се шашкате

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: irusev   
Дата:   18-08-08 11:24

Ivo-HD, споко човече[smilie24] много често срещано явление е, не е болка за умиране[smilie5] то това сигурно го имаш отдавна, но не си го забелязъл. На ниско исо с висока скорост трябва да не се забелязва, така, че да не ти пука, цъкай си спокойно и не го мисли... Колко тела ще смениш ощееее... Хайде със здраве[smilie24][shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 19:19

Хммм, странно, покрай вашите съвети си играя да пуцам с капачка - при исо 3200 точката се вижда при експозиция до 1/8 сек, при по-дълга експозиция изчезва (1/4 1/2 1" - просто я няма). а от 1/8 като скъсявам експозицията точката избледнява - т.е. точно обратно на това дето пишете - че хот пикселите се пояяват при дълга експозиция.



Публикацията е редактирана (18-08-08 19:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: navy   
Дата:   18-08-08 19:43

Забрави го [smilie7]

Иначе ако си с Д300 за изгорял пиксел на матрицата се признава гаранцията, ремапват го, а при повече пиксели ти сменят матрицата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-08-08 19:47

Има ли начин за ремапване в домашни условия navy?

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: navy   
Дата:   18-08-08 19:48

Не знам, мисля, че е сервизна операция... това като снимаш НЕФ-а ти да е ремапнат...
Иначе си има софтуер, който веднъж като ти анализира определен черен кадър, после му даваш една директория с милион файла и хоп - на всички им изчезва пиксела [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 19:49

мдааа, значи ще изчакам да се пикселизира хубаво и ще ходя да ми сменят матрицата докато още е в гаранция [smile] преди време имах "късмет" с лаптопчето ми - 10 дена преди да му изтече гаранцията, му се скапа батерията - подмениха ми я с нова.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-08-08 19:54

Ivo-HD - не сменяват матрици за такива неща ...
На ниско ИСО го нямаш ...
На високо - всички го имат!

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   18-08-08 19:59

Обаждах се в ФС - веднага се отзоваха да му направят сервизен преглед и ремонт ако е необходимо - но ще послушам съвета на другите и няма да се занимавам за една точка - не ми се губи време, пък и идеята да съм без апарат около седмица не ми допада никак. Спокоен съм че ако се влошат нещата в сервиза ще го оправят...[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: sirkhann   
Дата:   19-08-08 00:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: IvanShipkov   
Дата:   19-08-08 09:17

Хот пикселите са нещо нормално. Посочи ми конкретен апарат в който ги няма. Странно е че ти се появяват и при къси експозиции. При дълги ги няма защото не си изключил Long Exposure Noise Reduction опцията както и да се казва при твоя апарат. Тя мисля че е активна само за времена над 1 сек - не съм сигурен обаче точно над какво време. Тази опция работи различно, но в най-елементарния си вариант след като апарата снима, пуска затвора и прави черен кадър със същата експозиция който после изважда от заснетия на вдигнат затвор така че да се премахнат горещите пиксели. Т.е. това че не ги виждаш при дълги експозиции не значи че не съществуват. Иначе софтуерите за премахване на горещи пиксели си струва да се използват когато искаш да правиш много кадри на дълга експозиция без след всеки да се налага да чакаш черен. Но когато тези неща са разделени във времето трябва да се гарантира поне че са правени при еднакви температури.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: bobo21   
Дата:   19-08-08 09:50

Има много софтуери, на които се задават тези пиксели и те автоматично ги заместват със съседния пиксел.

Всъщност съвсем същото прави и фърмуера на апарата, когато тези пиксели са открити при заводския тест на матрицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: Ivo-HD   
Дата:   19-08-08 10:21

Не, Long Exposure Noise Reduction функцията ми сработва при експозиции над 8 сек. но аз съм я изключил. Странно, но при експозиции по-дълги от 1/8 (при тази скорост точката ми е най-ярка) т.е. на следващата възможна точката просто изчезва - няма я!

Отговори на това съобщение
 Re: Появи ми се светла точка в снимките - на прах върху сензора ли се дължи?
Автор: stoyan_5   
Дата:   19-08-08 11:14

Ivo-HD - какъв все пак ти е апарата?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »