Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 13:50

...относно фотоапаратите , чиято автофокусна система не работи коректно с поляризационен линеарен филтър...!
Въпросът ми е породен по повод клиенти , които ми връщат вече втори път такива филтри , защото прочели някъде , че фотоапаратите имали проблем и с автофокуса с този тип филтри!
Изпробвах почти всичко налично като тела - от Панасоник ,Канон,Никон,Сони ,Олимпус,Пентакс....какво ли не и никъде нямаше проблем с фокуса!Нито като неточност нито като прецизност или пък скорост!
Та въпросът ми е : Знае ли някой кои са тези фотоапарати дето не работят с линеарни филтри и защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: tofo   
Дата:   13-08-08 13:59

Предполагам, заради покритието на датчика за автофокуса. Ако пропуска поляризирана светлина, която пък се филтрира точно под този ъгъл от ЛПЛ-а. Върти филтъра, и ако е така в някое положение няма да работи АФ.

Нам ли??? Куту виж станал съм Титан...[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: arriah   
Дата:   13-08-08 13:59

имах проблеми с един LPL върху Panasonic FZ10 - работеше осезаемо по-бавно от колкото без филтър. Филтърът беше много low-end, така че може да е било и от него...

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-08 14:01

В упътването на Д300 изрично пише, че не работи добре с линеарни пол. филтри. Нямам такъв фотоапарат и не мога да тествам дали наистина е така.



Публикацията е редактирана (13-08-08 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: mike74   
Дата:   13-08-08 14:04

Ей туй са написали хората в Википедията:

The metering and auto-focus sensors in certain cameras, including virtually all auto-focus SLRs, will not work properly with linear polarizers because the beam-splitters used to split off the light for focusing and metering are polarization-dependent. Circular polarizers work with all types of cameras, because mirrors and beam-splitters reflect both circular polarizations equally



Публикацията е редактирана (13-08-08 14:05)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   13-08-08 14:10

Връщат защото са ПРОЧЕЛИ, а не защото са пробвали [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: IDA   
Дата:   13-08-08 14:24

Линейни, бе господа, и кръгови !!! Откъде ги измисляте тези "линеарни" и "циркулярни" филтри? Да не сме в дърводелната!

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 14:33

за Пна имах предвид ФЗ-50.Аз съм ги препоръчвал , защото при тях ефекта е по-добре изразен.Контрастът е по голям , но ...направ не знам какво да кажа на хората като кажат НЕ!
Не работел добре автофокуса....ми аз не съм забелязал...
Имаше преди време един руски ЛИНЕАРЕН , който обаче вкарваше яко зелено!ако снимаш море или растителност - супер!Ама щтракнеш ли човек...ебаси марсиянеца ставаше...

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: doca   
Дата:   13-08-08 16:18

--изтрито---
Ето повече:
http://yovko.net/archives/820




Публикацията е редактирана (13-08-08 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-08 16:21

doca [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: doca   
Дата:   13-08-08 16:31

Кво, станах ли титан или само кандидат-титан.[smilie25]



Публикацията е редактирана (13-08-08 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: jivkojj   
Дата:   13-08-08 16:33

Ами вземи прочети какво е написал човека в линка дето сам си дал, ама внимателно, щото това си е за оная тема с бисерите:

"Линейните би трябвало да работят с всеки обектив, чиято челна леща не се върти.
CPL- работят с всички обективи."



Публикацията е редактирана (13-08-08 16:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: didesignbg   
Дата:   13-08-08 16:33

кандидат, не може да искаш с едно мижаво постче да станеш титан, постоянство си трябва[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: doca   
Дата:   13-08-08 16:35

Изтривам си мисълта, че то човек да не каже нещо грешно, веднага го вдигате на балон.

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: tenax   
Дата:   13-08-08 17:08

имах проблем с канон про1 и филтър хама... не фокусираше добре...

[smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 18:01

добре!имаме един модел!давайте нататък!
с кои фотоапарати не работи автофокуса когато сложим горепосочения филтър!

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: shadowhand   
Дата:   13-08-08 18:13

cicomanco, това че на теб не ти е направило впечатление само показва до какво ниво си във фотографията и колко адекватно си приказваш с клиентите. Хора като теб не си заслужават работното място именно защото чакат да преборят колко души ще кажат, че има проблем. Ако повечеко хора потвърдят значи е така, иначе ще си пеем старата песен.

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 18:29

shadowhand , пиши на работодателя ми направо да ме маха....[smilie5]
А , да те питам твоите впечатления какви са като си тоооолкова нависоко във фотографията?
(би трябвало все пак да имаш някави...)

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: Стефан   
Дата:   13-08-08 18:46

E аз пък точно и с Pro-1 не съм забелязал да има проблем, и не би трябвало, защото до колкото знам проблемът не би трябвало да се проявява при контрастния метод на фокусиране, който използват мисля всички неDSLR апарати. Но от друга страна точно при тях е нормално фокуса понякога да се бърка точно заради контрастния си принцип и аз дето снимам почти винаги с поляризационен филтър (и то LPL) се позамислям когато се получи такова пообъркване дали все пак филтъра няма нещо общо, но досега не съм го хванал в крачка - получава се и без филтър или ако филтъра има нещо общо то е защото има още едно стъкло отпред, а не щото е поляризационен [smilie8]

Та в този смисъл я кажете според вас може ли да се твърди уверено, че поне при всички компактни и не-ДСЛР апарати няма проблем с LPL с автофокуса?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: borisyankov   
Дата:   13-08-08 18:58

Сапунерките не вярвам да има проблем с LPL филтрите, защото фокусират по контраст в картината получена от сензора. За DSLR-ите е друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: shadowhand   
Дата:   13-08-08 19:02

Circular Vs. Linear Polarizers

There are two types of polarizing filters available — linear or circular. Linear polarizers are more effective and less expensive than circular ones. But circular polarizers are needed with just about any camera that has a through-the-lens metering system, or autofocus.

The reason for this is that both of these systems use semi-silvered mirrors to siphon off some of the light coming though the lens. If that light is linearly polarized it renders either the metering or the autofocus ineffective. This means that you're going to have to buy circular polarizers unless you're shooting with a pre-1970's camera, or a view camera.


Това е накратко за cicomanco, другото може да го разбере ако си направи труда да прочете една кратка статия:
http://luminous-landscape.com/tutorials/polarizers.shtml



Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 19:16

Много благодаря за ограмотяването , но исках да питам - значи ли че може да кажеш на 100% - "това не работи!"? Ей така без да си го пипал? Само по тт-данни? И работата с поляризационни филтри не предполага ли известна степен на спокойствие , където можеш да си настроиш нужните параметри за снимане?
Или просто отсичаш-"там пише че не работи -следователно оня дето продава апарати без да знае нищо е неадекватен!"?
Винаги съм твърдял , че по - добре е да си смешен 5 мин. питайки , отколкото да си смешен цял живот траейки си!

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: cicomanco   
Дата:   13-08-08 19:17

Поне според опитите , които направих - видимо проблем няма ! исках да споделят ОПИТ опитвалите!

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: джъмбо   
Дата:   13-08-08 22:12

ползвам линеен филтър на 24-70 а преди това на 17-55
проблеми нямаше НО на 70-200/2.8 се получава странен двоен образ и филтъра не работеше.... просто не можеше да се докара фокус ни на ръка ни със сензор

това е моя опит

Отговори на това съобщение
 Re: Да ми вдигнете ако обичате нивото на компетентност...
Автор: shadowhand   
Дата:   14-08-08 00:02

cicomanco, евала за последните две мнения за това директно ще ти кажа - да, тествал съм го многократно и естествено, че не дава 100% неуспеваемост, но неуспешните опити дразнят. И когато ти се случи този неуспешен опит въпреки, че имаш нужното време да пренастроиш, ако искаш да получиш точно тази поляризация в тези условия няма как да стане. Именно защото е съвкупност от това къде се намира слънцето спрямо теб и ъгъла, който се получава, следователно трябва да се изместиш малко и да прекадрираш по нов вариант или просто да разчиташ на MF.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »