Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: heavyrockin   
Дата:   07-08-08 20:00

Здравейте,

знам, че към някои външни хард дискове и флашки има софтуер за защита на информацията.

Някой може ли да ми обясни на практика как точно става това? - софтуерът изисква парола "на вход" към устройството или криптира информацията, така че да бъде "видима" само за мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: boncho_marinov   
Дата:   07-08-08 22:23





Публикацията е редактирана (11-08-08 22:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: ivom   
Дата:   09-08-08 15:01

boncho_marinov човека пита не за антивирус който да си пуска от флашката а програма с която да я криптира.
И аз в момента търся такова нещо, компютъра ми има вградена такава система, но е много бавно да се кодират 100ина гб данни с нея.

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: moshko   
Дата:   09-08-08 16:02

аз ползвам това
http://www.truecrypt.org/

може да работи най-общо казано в 2 режима - да криптира цял дял или да използва криптиран файл. може да използва различни алгоритми за криптиране (и да комбинира някои от тях). на всичкото отгоре е свободен софтуер с отворен код. поддръжа различни операционни системи.

аз лично ползвам варианта с криптиран файл (другото с криптирания дял не съм го пробвал и незнам как работи).
може да работи и без да е нужна инсталация

накратко начина на работа е:
- създавате си криптиран файл (дял), като избирате размер, метод на криптиране (има и тест за това кой метод колко е бърз)
- стартирате си програмката, избирате си кой криптиран файл като устройство с каква буква да ви го монтира, пишете си паролата
- копирате си файловете на монтираното устройство

работи и на флашка, и на външен диск, и на вътрешен диск... всичко на което можете да запишете криптирания файл



Публикацията е редактирана (09-08-08 16:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: moshko   
Дата:   09-08-08 16:20

май не отговорих много точно на въптроса

на практика работата с тази програма става:
1. стартира се програмата (ако не се стартира автоматично при слагане на устройството)
2. въвежда се паролата
3. на компютъра се е монтирало виртуално устройство, в което се намират защитените файлове. с него се работи като с нормално устройство

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: heavyrockin   
Дата:   11-08-08 01:01

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: djam   
Дата:   11-08-08 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: Tekumze   
Дата:   11-08-08 03:43

Като става въпрос за флашки, до 10 дни близък се прибира от чужбина и от там ще донесе няколко броя 8ГБ, по 25 лв.
Изгодно ли е?
Май са Самсунг.....[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: djam   
Дата:   11-08-08 04:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: doca   
Дата:   11-08-08 06:19

Всъщност има няколко вида:
-симетрично криптиране- тук се ползват извесетен алгоритъм, примерно DES, с 2 еднакви ключа в двата края на алгоритъма
-поточно кодиране, при който става побитово преобразуване с определен код, използва метода:сума по модул 2
-асиметрично криптиране, при който се използва се използва свойството за необратимостта на някои функции. Тук се използва известен публичен ключ и алгоритъм и индивидуален частен ключ.

Най-лесния вариант е за се кодира с WinRAR.
Но, трябва да Ви е ясно, че няма абслотютно неразгадаем шифър и че е само въпрос на време и изчислителна мощ.[smile]



Публикацията е редактирана (11-08-08 06:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Защита на външен хард диск и флашка?!
Автор: terminator   
Дата:   11-08-08 09:11

Tekumze, ми като цена са изгодни, само дето като скорост на запис/четене ще са от най-бавните разпространени. Но све пак за 25лв. си струва. Ако човек не копира всеки ден по-5-6ГБ данни или филми на флашката - стават, за четене от тях и за трупане постепенно на данни в тях - стават. От личен опит мога да кажа: Корсар 4ГБ (синя, от по-бавните) - 3,59 ГБ данни (омесени най-различни по големина и брой - 8741 файла в 1458 папки) се копират от флашката на диск за около 13мин. аз се записват върху нея за 1 час и 47мин. [smilie5]

Между другото за по 25 лв. мога да купя една-две от твоите флашки, че преди месец си загубих две 8ГБ-тови [smilie2]

Иначе като алтернатива на бавните флашки - Външен твърд диск TrekStor DataStation microdisk 20GB - само за 99лв.
Имам и такъв - наистина скоростта му на трансфер по УСБ е много добра [smilie24]



Публикацията е редактирана (11-08-08 09:16)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »