Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: Manchev   
Дата:   07-08-08 09:21

Държа си фиксажа в две пластмасови бутилки- в едната е разтворен с вода, в другата е stock, с него не е проявявано нищо, първо го разреждам. По принцип смачквам бутилката, така че да няма много въздух, обаче сега като го погледнах е доста помътнял, има яка утайка по дъното, а и по стените на бутилката, а миризмата му е доста остра. Исках да си проявя една лента, но ме достраша защото ми изглежда много съмнителен. Дали е развален?

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: stoyan_5   
Дата:   07-08-08 09:31

Нищо му няма.
Фиксажа се изхабява от употреба и затова ако ти е изхабен се увеличава времето за фиксиране на снимките ...
Това, че е потъмнял не променя качеството му ...

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: danbi   
Дата:   07-08-08 09:36

може да има парченца от емулсията .. може да го филтрираш, но преди това хубаво да го разбъркаш :)
тия неща трябва да са инертни и да не го развалят като химия

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: Manchev   
Дата:   07-08-08 09:49

Въпросът е, че с фиксажа, за който говоря не е проявявано нищо, първо го разреждам в друга бутилка преди да проявам, тоест не може да е от емулсията. Иначе благодаря, да се надяваме, че нищо му няма.



Публикацията е редактирана (07-08-08 09:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: ФотоГраф   
Дата:   07-08-08 10:18

След като си приготвиш работния фиксиращ разтвор, пусни си проба (парче непроявен филм.....за колко време ще стане прозрачно). Така ще си сигурен за качествата на фиксажа.
И между другото, с фиксажа се фиксира..не се проявява....[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: colorit   
Дата:   07-08-08 10:32

След като се е появила гадната миризма е най-добре да го исхвърлиш. За да удължиш живота на химикалите си ги разтваряй с дестилирана или дейонизирана вода. Най-ефтиния вариянт е да си купиш кана "Брита" и да си произвеждаш водата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: Manchev   
Дата:   07-08-08 10:37

След този ти пост може и така да направя, притеснявам се да проявавам филм с тази химия, защото имам ценни кадри на филма. Иначе проявителят си е ок, само фиксаж ще си купя нов.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: danbi   
Дата:   07-08-08 11:22

Само да уточним, че каната Брита не дестилира водата!!!
освен всичко друго, в инструкцията за употреба пише, че във филтрираната вода може да е останло малко сребро и т.н...

инак, не елошо -- пиеш светена вода...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: n1x0n   
Дата:   07-08-08 11:39

Най-добре си купувай минерална вода Savina за химикалите. Има я по суперите и е най-силно деминерализираната вода на пазара.
Щото дестилираната вода почна да става дефицитна стока.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: IDA   
Дата:   07-08-08 11:55

На твое място не бих рискувал да ползвам престоял фиксаж със силна миризма. Парил съм се вече! Дори и резултатът след фиксирането да е добър, след време негативът се разваля, вероятно под въздействието на микроорганизми от жабунясалия фиксаж, които се загнездват в емулсията и не могат да бъдат отмити от водата.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: colorit   
Дата:   07-08-08 12:23

Danbi, затова съм споменал и дейонизирана вода, а каната Брита прави точно това, освен механичното филтриране. Преди години купувах от бензиностанциите дейонизирана вода за акомулатори, но това беше до момента, в който се сетих да я проверя с Рн - тестер и се оказа, че във всеки кашон има по 3 - 4 бутилки с Рн 8 - 9 [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   07-08-08 12:29

Това което най-вече прави каната Брита е да изтреби микроорганизмите. Доста йони и минерали си остават във водата. За пиене не пречи, но може да ти промени неочаквано химията на фиксажа -- номож еи да става. Не съм пробвал наистина.. и все пак е по-добре от чешмяната вода.

Като си помисля колко вода съм утаявал/варил за тия химии... добре че имах ириби, та системата беше с двойна употреба [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: icikonti   
Дата:   07-08-08 13:19

Ако имаш климатик и го ползваш в жегите, на изходната тръба за отвеждането на кондеза й сложи една бутилка и дестилираната вода ти е готова!

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: ivansky   
Дата:   07-08-08 16:28

Манчев, няма логика да е потъмнял, а не си фиксирал с него.
или фиксажа ти е много много стар, или... незнам.
най-добре си направи или купи нов.
все пак фиксажа е евтин, а и нали филма ти е важен[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: Rosh   
Дата:   07-08-08 16:32

Така веднъж проявих една лента с потъмняли препарати и тя взе да прозира като прозорец[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: 5kan   
Дата:   07-08-08 17:17

като стана дума за каните Брита да ви дам някои данни, пък си правете сметка доколко и за какво да използвате водата (освен за пиене)
изследвахме питейна вода
преди филтриране - след
общ мг еквивалент 3,78 - 1,2
Калций мг/л 70 - 14
Магнезий мг/л 50 - 20
Хлор мг/л 28 - 13

определено не оставя накип в ел.кана 3000 Вт
появява се чак като остарее филтъра - 150-200 литра вода с тази твърдост

филтърът съдържа активен въглен, йоннообменна смола и сребро под някаква форма, тъй като среброто е доста инертен метал, а и във филмите има значително по-голямо количество от него, не би трябвало да пречи особено



Публикацията е редактирана (07-08-08 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: youn   
Дата:   07-08-08 17:49

По принцип фиксажа винаги има характерна миризма която при топло време по-силно се усеща. Ако утайката е бяла е нормално при концентрат, ако е тъмна не знам дали капачката на шишето да не е метална или с някакъв особен уплътнител. Чудно е ако такъв който изобщо не е работил се е развалил, защото аз имам течен в една туба от 92 година и работи още. Фиксажа е просто натриев тиосулфат и му се добавя за прекъсващ ефект кисела съставка която може да е в отделна опаковка и да се прибавя след разреждането но работи и без нея. Ако ти е много важен филма по-добре дай 5лв за нов. Провери го както са ти писали като отрежеш парче от опашката на филма и го натопиш в него да видиш дали бързо ще стане прозрачно. След фиксиране трябва много добро измиване за да остане траен негатива.

Отговори на това съобщение
 Re: Развалил ли ми се е фиксажът?
Автор: 5kan   
Дата:   07-08-08 18:00

киселата съставка обикновено е калиев метабисулфит
при престояване се отделя серен двуокис и дори кафява утайка (може и да е колоидна сяра ама не съм сигурен)
та си понамирива и не спира проявяването ефективно

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »