Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 13:02

Здравейте, имам много странен проблем с новия lightroom, или по-точно с ACR4.4. Случи се така, че смених видеокарта, монитор, преинсталирах, и си сложих новия lightroom 2 едновременно, и сега не мога да се оправя с цветовете и не мога да определя откъде дойде проблема. Преди това - каквото виждах в лайтрума, това получавах и след експорт в шопа (PSD) и след експорт в JPG

Снимките в ACR-а или Lightroom-а изглеждат много червени и сатурирани.
Малка промяна има от това че сменям новите профили за camera calibration, но ако ги докарам в реални цветове в lightroom-а, след експорт снимките са супер измити и бледи. Обаче, ако не ги пипам, след експорт във фотошопа - снимките са си ок.
На долната снимка се вижда точно...
дясно - как виждам снимката в лайтрум (print screen, от това е и разликата в размера)
ляво - снимката след експорт в шопа



http://photo-zona.net/images/user31712/album14692/large/1218015025_jivu0075_save_as.jpg



При SAVE AS получавам JPG с цветове ТОЧНО каквито са в шопа, ОБАЧЕ при Save for Web...


http://photo-zona.net/images/user31712/album14692/large/1218015025_nnqk3264_save_for_web.jpg



лявата която трябва да е реална е супер измита, а сатурираната дясна - сега е с реални цветове.

И няма значение дали избирам опцията за вграждане на ICC профил за снимката - резултата е едно и също лайно.
Монитора ми е калибриран и работя с цветния му профил като цветно пространство в шопа.
Откъде идва тая работа?[smilie11]

Save for web-а не ми е толкова проблем, това което искам да разреша е това което виждам в лайтрум-а - това да виждам и след експорта в шопа


Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mushmula   
Дата:   06-08-08 13:25

Докато обработваш и конвертираш, работиш в Adobe RGB цветово пространство, или поне би трябвало. Преди за зададеш save for web конвертирай в SRGB.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 13:35

няма такова нещо.
Апарата ми е сложен на sRGB и цветния профил на монитора (който ползвам и като color space в шопа) е sRGB или поне така го калибрирах.

Проблема е с lightroom-a и ACR, но не мога да го определя и отстраня. На лаптопа (също калибриран едно към едно) снимките в ACR-а си изглеждат точно така както трябва да бъдат, но там не съм ъпдейтвал нито ACR-а нито лайтрум-а



Публикацията е редактирана (06-08-08 13:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mushmula   
Дата:   06-08-08 13:43

Мхммм, наявам се някой по-компетентен от мен да ти отговори, но лично за мен самият факт, че снимаш на SRGB не е много правилен. Защо не пробваш да снимаш в Аdobe RGB, да обработваш в Adobe RGB и по време на конвертирането и след това, и накрая преди да зададеш save for web да конвертираш в SRGB. И пиши как е!

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 13:46

Мушмула - проблема ми е да виждам едно и също в лайтрума и във фотошопа. Това НЕ СТАВА в какъвто и профил да задам - където и да го задам. Разбираш ли? Резултата в sRGB, AdobeRGB, ProPhoto, и т.н. профили е един и същ. БРУТАЛНА РАЗЛИКА между ACR-a и това което гледам после в шопа.
...save for web не ми е проблем, просто обяснявах цялостната картинка[beer]


Да обобщя - щото е малко объркано.
Снимката в лайтрум изглежда жестоко сатурирана. Експорт то PSD - в шопа всичко е ОК.
Save for web, и се получава измито лайно.
Без да пипам каквито и да е настройки.



Публикацията е редактирана (06-08-08 13:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: danbi   
Дата:   06-08-08 13:58

Не е ли най-добре да сложиш само профила на монитора като системен профил?
на останалите места да си оставиш само srgb.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mushmula   
Дата:   06-08-08 14:06

Пас съм, но ми е интересно решението на проблема

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: Тед   
Дата:   06-08-08 14:11

Тед лапа праскови благодарение на сатурацията [shtrak] [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: Sumuelll   
Дата:   06-08-08 14:18

преди 3 месеца пуснах същата тема, изсмяха се някой хора, но конкретно разрешение на проблема и до сега нямам- и при мен са леко пренаситени цветовете в Светлата стая, след експорт е ОК, което вече не ме притеснява, защото не пипам слайдера за наситеността. И при мен така се случи, смених монитора, калибрирах и се почна. Успех... и ще следя развоя с нетърпение.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 14:19

danbi, ако под системен имаш предвид да е зададен на видеокартата - мда, зададен е. Той ми е системен! Снимките обработвани преди голямата смяна на хардуер и новата калибрация изглеждат идеално и в момента. Както в PSD, така и в JPG вариант (еднакви са).

Всичко друго е sRGB.
С най-прости думи - отварям един и същ RAW с лайтрум-а 2 (на настолния ми комп) и до него лаптопа с лайтрум 1.4 (не ъпдейтван) и има огромна разлика без да се пипат настройки. Експортна ли до PSD и в шопа нещата изглеждат АБСОЛЮТНО ЕДНАКВИ и на двата компа. Все едно на новия лайтрум някой му е сложил някакъв "червен" профил[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: danbi   
Дата:   06-08-08 14:28

Може да е от новите профили на ACR които си инсталирал? В Lightroom не можеш ли да избереш профил от ACR 4.3?

Поне старо-импортнатите RAW файлове би трябвало да са с него. И "стари" и "нови" RAW файлове все същото?
(стари: такива които са в каталога на лайтрума преди ъпгрейда)

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: Petri   
Дата:   06-08-08 14:34

Един друг въпрос, малко в страни от темата, но ще е полезен, защото е пак за профили...

Значи има си зададен работен профил, работи се по снимката, накрая му давам "Save for Web..." и му се казва да вкара профила, но вкарва съвсем друг профил (не намирам оттам да може да му се каже кой точно провил да вкара), нещо от типа на sRGB IEC61966-2.1

Някой да има мнение... [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: Petri   
Дата:   06-08-08 14:35

Всъщност моя въпрос има връзка и с проблема на mixmike донякъде, защото е нормално при "Save for web..." като сложи друг профил да има разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 14:39

има ги профилите, има промяна като ги сменям, но като цяло са прекалено наситени и червенеят всички. Старите RAW-ове и те червенеят вече. От менюто camera calibration може да избера ACR3.4, но разлика няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: n1x0n   
Дата:   06-08-08 14:56

Пусни ми го на мейл това файлче, да видим при мен как ще станат нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-08-08 14:59

голям гилм [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: IDA   
Дата:   06-08-08 15:12

Според мен, новият ти Lightroom ползва данните от калибровката на стария ти монитор. Пробвай пълна денсталация и преинсталация на LR.

Иначе при мен ACR 4.4.1. дава абсолютно същото и след отваряне в PS, независимо от избраното в PS цветово пространство. За Save for Web, като последна стъпка преди записа, обезателно минаваш в 8-бита и sRGB. Тогава, това, което виждаш в PS е абсолютно еднакво, с това, което ти дава IrfanView например.

Ако си печаташ снимките на добър мастилено струен принтер, е добре да снимаш в Adobe RGB и до последно да работиш в това пространство. При печат от PS цветовете са видимо по-богати от случая, когато си конвертирал и записал изображението в sRGB.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: ecobo   
Дата:   06-08-08 15:12

Монитора ми е калибриран и работя с цветния му профил като цветно пространство в шопа.

Тука ти е проблема. Профила на монитора и цветното пространство в Шопа са две различни неща. В "Display Settinds" на Уин-а трябва да ти е профила на монитора, а в Шопа трябва да имаш АдобеРГБ или подобен профил за РГБ пространството.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: borisyankov   
Дата:   06-08-08 15:14

Нямам конкретна идея какъв е проблема, но:

Няма значение в какъв профил снимаш с апарата. sRGB е настройка за JPEG-а. При RAW още нямаш цветови пространства. Просто инфото от сензора се пази каквото си е. След това Lightroom използва ProRGB докато работи над RAW файла.


Аааа, видях току що големите снимки които си пратил. Мноооооого интересно:
Във Firefox 3 с включен color management (който е изключен по дефолт) снимките изглеждат идентично!!! В IE (без color mangement) са точно както на тъмбнейлите - единият файл е много по-сатуриран от другият.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: ecobo   
Дата:   06-08-08 15:20

Първата картинка ти е с профил LenovoNEW, което не е правилния профил. Смени си профила в Шопа и всичко ще си ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 16:04

Смени си профила в Шопа и всичко ще си ОК.

Сменях го многократно, но проблема е бил другаде. Баси, ше се побъркам.
Дал съм отметка да не ме пита, когато има несъответствие в профилите, а директно да го обръща в профила който е зададен в настройките, а именно на монитора. Оттам е целия проблем. Мерси много ecobo, всичко е наред.
Имаш черпня[beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 16:06

Btw, някой знае ли как в новия лайтрум да си запазя профил на камерата след като веднъж намеря оптималните настройки. Мога да сменям само вградените, а при тях червеното ми "гори" малко. Искам да си го настроя и да ми отваря снимките винаги по един и същ начин. Никъде обаче не намерих опция сам да си създадеш профил[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Davidoff   
Дата:   06-08-08 16:12

DNG profile editor е начина

а в лайтрума може да си направиш пресет с настройките

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: n1x0n   
Дата:   06-08-08 16:18

ver. 2.0 е решението на проблема с профилите.

Отговори на това съобщение
 Re: Проблем с Lightroom и новия ACR
Автор: mixmike   
Дата:   06-08-08 16:52

да да, ясно че е версия 2. Сега съм заседнал и гледам точка по точка обясненията, но засега нямам напредък. Т.е. успях да си създам профил, но нещо има проблем когато го заредя в лайтрум-а. Получават се някакви "артефакти" в цветовете. Ще го мъча още.

Davidoff - тва с пресетите го знам. Направих си няколко - идеални са. Но мен повече ме интересуват DNG профилите. Така че да получавам максимално реални цветове, когато снимам при еднакви условия и да получавам еднакви резултати с минимални допълнителни настройки.

Някой направил ли си е коректен профил на 30D-то? Да го метне насам да го пробвам[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »