Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: steeens   
Дата:   07-04-17 12:12

100 зенита![beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: Aleksandr   
Дата:   07-04-17 13:26

...Започнах със Зенит Е, с Индустар 50-2 през м. септември 1983! Скоро след това ми подариха обектив Хелиос - 44 - 2. Беше много добър, падал в морето допълнително просветлен:)... С тази конфигурация плюс един Фил 16 /светкавица/ заснех и първата си комерсиална сватба... В софия в х-л Родина. Изкарах тогавашни 80 лв!...:). Тогава някъде успях да си купя и един Таир 11А 2,8/135...А за спомените...много е наснимал. Приятелски компании, студентски живот, пейзажи. С него се ожених, с него си снимах първите годинини детето... Още си го пазя с кожена калъфка е даже!...:)


Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: virosh   
Дата:   07-04-17 13:58

Зенит ЕМ + Helios 44M - Чудесна камера и обектив. За годините си все още работят перфектно като изключим че обектива има малко твърд ход и трябва да се смаже.
Не съм сигурен че някога бих ги изхвърлил.

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: asahi   
Дата:   07-04-17 14:28

"Автор: Минч
Дата: 07-04-17 00:03

Зенит 11, двойна експозиция, някои?"

Хайде бе, специалисти! Споделете как правихте двойната експонация със Зенит.

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: lamerko   
Дата:   07-04-17 15:31

Лесно - рязко задействане на лоста за транспорт и перфорацията на филма се разкъсва, след което двойна (тройна, множествена) експонация бол [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-04-17 16:06

По много стар спомен. Заснимаш първия кадър. След това навиваш с лостчето за пренавиване на лентата в касетата до упор филма(идеята е да се обере луфта на незаснения филм в касетата).
1 Вариант След това натискаш колелцето за освобождаване на подаващия механизъм и връщаш филма с един кадър - т.е. около 360 градуса на ръчката за пренавиване на филма.Връщаш колелцето обратно в начално състояние.Зареждаш за нов кадър.
Има и втори вариант, но е малко по-сложен и е много вероятно да се скъса перфорацията на филма.
2 Вариант- уцелваш положение на копчето за освобождаване на филма за пренавиване при което е освободен транспортния механизъм за филма, но все още затвора се зарежда и зареждаш за следващ кадър, като придържаш лоста за обратно пренавиване на филма да не се върне натегнатия незаснет филм.
П.П. Не съм специалист...[smilie5]



Публикацията е редактирана (07-04-17 16:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: Zdram   
Дата:   07-04-17 16:09

Зенит 19 е моят любим. Има 1/1000, синхронизира на 1/125, светломерът му е с удобна индикация. Тялото е по-красиво – според мене - и е по-удобно от повечето Зенити.

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-17 16:25

За да се направи двойна експонация, трябва да се подходи малко творчески, както е казал Майки[smilie5]. В самото начало, при зареждането на филма в апарата, с помощта на рулетката за обратно пренавиване се натяга внимателно лентата при затворен капак така, че всяко зареждане с палеца да води след себе си и едновременното въртене на рулетката. При това положение, след щракването на желания кадър, с помощта на рулетката връщаш лентата на един оборот назад естествено след като си натиснал пръстена за освобождаване на затвора от зацепване. После отпускаш пръстена, зареждаш пак с палеца докрай и правиш втория кадър на същото парче лента[smilie5] [smilie5].


Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: MikeDimit   
Дата:   07-04-17 20:53

Абе скорост B ,зверски неутрален филтър, капачка и ...да се ползва като камера за дагеротипия![smilie7]
Иначе по темата - Занит 12XP доста време. Приличен апарат . Има си минуси, но нищо фатално за класа си. После за кратко 122-ка. Много добра ергономия. Но пак си е среден клас любителски апарат за времето си.



Публикацията е редактирана (07-04-17 20:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: quazimodo   
Дата:   07-04-17 21:06

Между другото, това което написах по-горе е замервано на практика и разликата е около милиметър в най-лошия случай. Замервано е на 5, 15 и 25 кадър, за да се провери дали различното количество лента не оказва влияние. Практически не оказва[smile].


Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: Антивик   
Дата:   08-04-17 06:39

Каква двойна експонация бре? Аз даже му се радвах, че не дава такава възможност, що преди него със Смяната не двойна, четворна и петорна съм докарвал, а съм докарвал и нулева. После "благославяй", че си съсипал лентата.

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: mihajlov2   
Дата:   09-04-17 11:58

За двойна експозиция ползвах един древен средноформатен двуобективен фотоапарат с шахтов визьор с ролфилми. При него естествено нямаше никаква механична връзка между зареждането на централния затвор и транспорта на филма.
Така че - кеф ти двойна, кеф ти осемнадесеторна експозиция.

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: burningice   
Дата:   09-04-17 13:30

Зенита е много як апарат, вярно че с китовия обектив му е мазна картинката, но пък малко да заяде филма и го прави годен за употреба от 8мм камера. [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: Минч   
Дата:   10-04-17 21:01

Ще да опитам тия дни... Благодаря отново...

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: Минч   
Дата:   30-08-17 21:50

След около 763829206р82 опита успях... Изглежда при едни и същи действия резултатите са всеки път различни... Действах по метода, описан от quazimodo...
Та... Понякога зарежда лента, ама не издърпва затвора, понякога обратното, понякога не знам какво прави... Явно механиката е доста дървеничка... :) Както и да е... Доволен съм от резултата...https://www.instagram.com/p/BWxkknCA3yF/

Отговори на това съобщение
 Re: Любими
Автор: quazimodo   
Дата:   31-08-17 07:25

написа:

>... Както и да е...
> Доволен съм от
> резултата...https://www.instagram.com/p/BWxkknCA3yF/


Ето повод, при тези горещини, да поръчаш каса бира[smilie18][beer].

П.П. Аз пък, от своя страна, ще почерпя Асахи с нЕкой и друг биронал[smilie18][beer]



Публикацията е редактирана (31-08-17 11:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Любими "ЗЕНИТ"и ....
Автор: idivanov   
Дата:   01-09-17 20:29

Снимал съм със Зенит В и ТТЛ - вършеха работа, но бяха неудобни, с много ограничени възможности. Тези хора така и не успяха да направят свестен апарат. Сега щели да правят безогледалка [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »