Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 12:50

Здравейте,

от доста време не съм се подвизавал наоколо, а и не ми е трябвало акъл за нещо :)

В последните 10 години работя с Никор 17-55/2.8 - това ми е работния кон и обектива, с който съм направил 95% от снимките си. Проблемът е, че ми омръзна - главно визията му ми доскуча след толкова време. Освен това не съм доволен от представянето на новите поколения 24 мп матрица на 2.8. С какво бихте ме посъветвали да го сменя? Не следя от доста време пазара на нови обективи и не знам какво се предлага. Снимам с кропови апарати, главно хора. Търся удобен зуум в близки до тези граници, като широкото ми е много важно, с постоянна светлосила. Има ли нещо добро на пазара? :)

Благодаря предварително за съветите и опита, който ще споделите.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: pdimitrov   
Дата:   30-08-17 13:06

Sigma 18-35mm ART, ако не идва твърде къс.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: tziko   
Дата:   30-08-17 13:07

16-80mm F2.8-4

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-08-17 13:10

А задължително ли е да го смениш, макар да ти е скучен? Може да го задържиш и просто да добавиш някой твърд обектив(и) с по-интересна за теб визия?!

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 13:20

Много харесвам Сигма, но тази е хем къса, хем недостатъчно широка :/

Tziko, при този вариант, кога започва да губи бленда? На колко милиметра става 4?

PhotoBo, не съм доволен и от качеството на по-нови апарати. На поколението матрици до D300s работеше задоволително, сега вече издиша :( Трябва ми зуум за работа, твърд ползвам само портретен.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: EmiliqnD   
Дата:   30-08-17 13:25

Извинявам се ,че пиша в темата,защото съм нов и нямам вашите знания. Излиза,че през тези 10години ,в които колегата е ползвал този обектив не е произведен негов заместник с по-добри показатели.Говоря в този ценови диапазон.Поправете ме ако греша.На какво се дължи това?Има ли някаква пречка толкова голяма,че примерно да не може да се направи с бленда 2.0-2.8?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 13:26

Рядко се купуват скъпи обективи за кроп, затова е, предполагам. 24-70 е същия, в този ценови клас и за ФФ. Въпрос на търсене сигурно...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-08-17 13:30

Сподели, ако искаш каква е работата, за която му търсиш заместник. Може някой колега да споделя подобен опит с твоя.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 13:34

Казал съм - комерсиална фотография. Хора, сватби, интериори, реклами, спорт, менюта и т.н. + спорадични разходки за удоволствие :))

Универсална работа - но явно наистина няма нищо излезнало, което да замести този ветеран :))

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: tziko   
Дата:   30-08-17 13:34

"Tziko, при този вариант, кога започва да губи бленда? На колко милиметра става 4"

Не знам, предложих го, защото ми се струва в същата ценова категория, малко по-широк и по-дълъг, из разни ревюта съм чел, че е добър, но не съм го пробвал лично. Виж някое ревю или по-добре, направо в някой магазин, мисля, че е наличен в бг.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: Gecata   
Дата:   30-08-17 13:37





Публикацията е редактирана (01-09-17 11:29)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-08-17 13:38

Аз ако сега взимах кроп щеше да е с вече споменатата Сигма 18-35/1.8. Въпроса е, че трябва и нещо друго най-вероятно, за да покриеш дължината на стария.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: Synthy   
Дата:   30-08-17 13:43

Крачка напред/назад няма ли дапокрие липсващите 20мм ?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 14:21

Synthy, не, няма разбира се :D

Geca, благодаря за мнението, но ми се струва, че говориш за Канонски стъкла :))

Ще ида да го видя тоя 16-80 днес, явно само той е нещо подобно на търсеното...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-08-17 14:32

Tokina 16-50/2.8, ако тялото е с мотор. Поне на 24Мпикс Канон се справя повече от добре и сравнен с техния 17-55 е малко по-добър.
Вариант е и Сигма 18-35/1.8, не зная как ще се представи като фокус и нещо 50/1.4...Макар че ще си трябва 2 обектива, ще са по-добре от 17-55 или Токината. Отдавна не съм ползвал за дълго време Никонски тела и затова не мога да кажа как ще стане Токината на 24Мпикс.



Публикацията е редактирана (30-08-17 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: vga   
Дата:   30-08-17 15:28

Погледнах го 16-80, но това не е сериозен обектив и няма да ми върши работа. Нещо от Сигма или Токина надминава ли картинката на 17-55?

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: bpn   
Дата:   30-08-17 15:36

vga написа:

> Погледнах го 16-80, но това не е
> сериозен обектив и няма да ми
> върши работа. Нещо от Сигма или
> Токина надминава ли картинката на
> 17-55?

От сигма 18-35 арт - и на 24 MP е остра още на 2.5 бленда (на по-ниски резолюции още от 1.8, но има доста винетиране там), от Токина няма ново стъкло в този диапазон. Имал съм 16-50 и поне моята бройка беше плачевна на 2.8 по всички дължини... Чак на 5.6 беше доволно остра, но това на 10 мегапиксела, не на 24...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: e-mil   
Дата:   30-08-17 15:43

Доколкото помня точно в този диапазон милиметри (16-55) реномираните фирми напускаха обективи докъм 2010 година. Тоест преди да излязат 24 мегапикселовите матрици.
Tokina AF 16-50mm f/2.8 AT-X Pro DX
Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II
Не съм ги сравнявал, но предполагам на съвременна кропка няма да се различават чак толкова много от твоя Никор.

Така че вариантът ти е да жертваш някое от изискванията. И тъй като светлосилата и рязкостта вероятно са ти по-важни, то жертвата ще е фокусното разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: bpn   
Дата:   30-08-17 15:48

От трите стъкла, които е изброил колегата e-mil, сигма 17-50 поне според мен е най-добра, но и тя не е без своите си не-малки недостатъци - остра на 2.8, но само в центъра, дори на 5.6-8 бленда не се изостря достатъчно в крайните ъгли ако това има значение.
Нестабилизирания тамрон е приличен до добър оптически ако се попадне на бройка, но механиката му за мен е пълна смешка...
Имам такъв в момента и се налага да му дърпам предната туба на зуума, за да зуумва... Счупи му се някакво мизерно зъбче, което му движи зуума от пръстена, който е предвиден за тая цел...

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-08-17 15:57

Аз съм ги сравнявал и трите, естествено ше потвърдя за хиляден път, че Тамрон е най-зле. ЗА 24Мпикс не, но точно на Никон беше сравнението.
Токината си е от едно време, но като изработка и представяне е отлична. 16-те мм са си предимство, 50мм покриват вариантите 1.8 и 1.4 дори при Никон. Познавам хора, които поне от 4-5 години снимат събития с кроп апарати различни, но Канон само с този обектив. Иначе е по-рядък, не е много скъп. Недостатък виждам единствено, че хората с безмоторни Никони не може да му се радват пълноценно.
Няма друг начин за заместване обаче на 17-55 само с 1 обектив. Най-доброто решение като допълнение на досегашните 2 от мен е Сигмата 18-35/1.6, ако е с добър фокус на съответното тяло и някой макро 60мм, примерно Тамрон 60/2 или Никонските 60мм.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: bpn   
Дата:   30-08-17 16:10

Както казах, аз Токината 16-50 НЕ мога да я препоръчам...
Солидна изработка механично, но оптически има доста какво да се желае дори на много по-малко от 24МП... (говоря за отворена бленда)

Истината е, че наистина няма много голям избор на добри стъкла за кроп...
Всеки производител пусна по един "про" зуум на 2.8 преди 10 и повече години и вдигна краката на масата...
Сигма 18-35 арт е най-новото попълнение и дори и той е обектив от 2013-та. Не че има нужда от подмяна, но все пак - движение в тоя сегмент, почти никакво.[smilie8]

Edit: Ето това са възможните варианти: http://www.neocamera.com/search_lens.php?mount=nikon&focalwide=18%3Amax&focaltele=35%3Amin&aperturem...


В общи линии, както се каза няколко пъти, само Sigma 18-35 Art би била забележим ъпгрейд оптически, спрямо никора.[smilie8]
И то при положение, че не прави проблеми с АФ, но слава богу, това се настройва сравнително лесно с USB Dock-а. [smile]



Публикацията е редактирана (30-08-17 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: kvakioh   
Дата:   30-08-17 16:26

Mда, само комбинация от 2 стъкла ще промени нещо съществено.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   30-08-17 16:28

vga, замислял ли сте се да минете на друг производител, който влага доста в разработката на кроп обективи? Това също би бил добър вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: bpn   
Дата:   30-08-17 16:33

SteliyanStoyanov написа:

> vga, замислял ли сте се да минете
> на друг производител, който влага
> доста в разработката на кроп
> обективи? Това също би бил добър
> вариант.

Това биха били Fuji, Olympus и Panasonic. Нищо лично към ползващите тези марки, но там говорим само за безогледалки, което за мен поне е недостатък, а не предимство, но не искам да навлизам в спор по тая тема.[shtrak]



Публикацията е редактирана (30-08-17 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: С какво да заменя 17-55?
Автор: SteliyanStoyanov   
Дата:   30-08-17 16:39

Г-н Николов, Вие правите първата крачка към навлизане в спор, но твърдо заявявате, че не искате да навлизате [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »