Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   01-08-08 23:28

Тъй като вече в много теми стана дума, че оптиката на Олимпус била телецентрична и това давало смазващо предимство пред конкуренцията ми стана интересно какво в същност е това.
Казано накратко в ето този сайт дават следната информация:
http://www.edmundoptics.com/techsupport/displayarticle.cfm?articleid=261&search=1/


ПРЕДИМСТВОТО: Използването на такъв вид оптика премахва переспективните изкривявания
В СЪЩНОСТ: за де се прояви това свойство, обеките които се снимат трябва да са по-малки от диаметъра на челната и съсената и лещи.
Конструкцията на подобен вид опктика е по-сложна от конвенционалната.

Та исках да попитам аз ли изпускам нещо, или подобна система би имала някакво истинско предимство само при макро?

Ще помоля собствениците на подобна оптика да споделят снимка, където според тях се проявява силната им страна пред конвенционалните обективи!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: darksorrow   
Дата:   01-08-08 23:28

к'во редиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   01-08-08 23:33

darksorrow, въпроса ми очевидно е към хората които си имат понятие.

ПС: Това не е тема за закупуване на техника или "някой" vs. "друг някой", а си е чисто информативна, така че ако Никор, Канон и други имат подобна оптика се отнася и за тях естествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: paparak_ivi   
Дата:   02-08-08 00:03

Ето ти макро
https://photo-forum.net/i/899498

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: d256h   
Дата:   02-08-08 00:10

Oli E-500
..
.

http://photo-cult.com/pics/324/pic_9995175_0324677.jpg


..
.

http://photo-cult.com/pics/234/pic_9995175_0234609.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   02-08-08 00:17

Да, за макро прочетох че това са правилните лещи, а при "нормална" снимка в какво се изразява разликата?

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: d256h   
Дата:   02-08-08 00:21

Много показателни са графиките т.н. Блър индекс при тестовете на обективи. Там много ясно се вижда как и колко маже един обектив, особено в краищата. При равни други условия телецентричната оптика има по-добри показатели на изображението, но такъв тип изследвания са трудни. От това не следва, че Фирми като Никон и Канон имат лоши обективи. Имат и то прекрасни, но въпроса е на каква цена (цена за производство и цена към краен клиент). Също така много важно (за производителя) е колко материал отива за производството на един обектив. Ясно е, че за ФФ качествените обективи ще бъдат огромни в сравнение с по-малките формати, но това е обяснимо от геометрична и оптична гледна точка. В крайна сметка отново се стига до въпроса за компромиса. Но.... темата няма край..
Нека колегите показват макро снимки, нека се изкефиме...обичам макрото![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   02-08-08 00:24

В 'нормална' снимка разликата се изразява в липса или намалени геометрични аберации (отклонения или изкривявания).

Пример:
Telecentric, Non-telecentric
Extended objects will appear symmetrical in a telecentric optic, whereas the image from a non-telecentric optic will be elliptical


http://www.edmundoptics.com/imagelib/techsup/telfigd1.jpg



http://www.edmundoptics.com/imagelib/techsup/telfigd1.jpg

http://www.edmundoptics.com/imagelib/techsup/telfigd2.jpg



Хем си дал линк в първия пост по темата, където ясно е обяснено всичко, хем пак ...???



Публикацията е редактирана (02-08-08 00:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   02-08-08 00:35

d256h да именно, но въпроса ми меше конкретно дали този вид оптика дава някакво предимство за НЕ-макроснимки. Ето как съм го формулирал:

"Та исках да попитам аз ли изпускам нещо, или подобна система би имала някакво истинско предимство само при макро?"


[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: Пешо   
Дата:   02-08-08 08:38

Айде сега ме светнете нещо,'щото аз съм тъп

Имаме 35мм обектив зуйко, който на олито е заради корпа е 70мм и си снимаме портрети с него.... Айде сега ми кажете драги ми олимпийци, преспективата като на 35мм или на 70 мм обектив е...

Аз си мисля, че е е като на 35мм за филм от, който е окропена средата само..(говоря за преспективата само, не за телецентричност)

Е сори ама само това е ми е достатъчно, за да не снимам с Оли...

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: ivan.draganov   
Дата:   02-08-08 09:27

Автор: d256h
Дата: 02-08-08 00:21

Много показателни са графиките т.н. Блър индекс при тестовете на обективи. Там много ясно се вижда как и колко маже един обектив, особено в краищата. При равни други условия телецентричната оптика има по-добри показатели на изображението, но такъв тип изследвания са трудни. От това не следва, че Фирми като Никон и Канон имат лоши обективи. Имат и то прекрасни, но въпроса е на каква цена (цена за производство и цена към .....[smilie11]



Ако ти се занимава погледни цените на почти цялата оптика на Е серията ,и съответно аналога и на НИКОН или Канон . Моето мнение ,е 4е е доста по-скъпа ,може би щото е телецентри4на ....не знам !! Но това не е добре за джоба ни ,нали така ?


Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: ivan.draganov   
Дата:   02-08-08 09:29

То не 4е другата е евтина ...просто това което пишеш за цените ...не е вярно ![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: cicomanco   
Дата:   02-08-08 09:56

Пешо....нещо си изпуснал...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: Пешо   
Дата:   02-08-08 10:03

ми незнам затова питам

Никога не съм се интересувал серизно от Олимпуската система..

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   02-08-08 10:06

Пешо, ми прочети първия пост. Става дума за съвсем други неща и не е насочено конкретно срещу никой от производителите.

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: Пешо   
Дата:   02-08-08 10:20

Така де мен ме интересува каk стоят нещата с преспективата, а не кaк кой и дали е насочено към някой...Не снимам макро, интересуват ме портеритите и улташирокоъгълните обективи



Публикацията е редактирана (02-08-08 11:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 10:26

дам, ултра широкоъгълен обектив по телецентричната система ще е обектив-мечта, ако и горното беше наистина вярно [smile]

нямаш нужда от тилт-шифт, успоредните неща са винаги успоредни, няма перспективни изкривявания..

изобщо, обектив мечта!

къде има такъв?

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: cicomanco   
Дата:   02-08-08 10:29

някой от вас плюващите снимал ли е с 11-22?с този обектив при правилно разпложение спрямо обекта получаваш перфектна геометрия!
Пешо , ела при мен и пробвай 35мм. за портрет и после ще си далеч по- сигурен в това което говориш.
Данди...за теб уви...вече е късно.

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: n1x0n   
Дата:   02-08-08 10:31

Имаме 35мм обектив зуйко, който на олито е заради корпа е 70мм и си снимаме портрети с него.... Айде сега ми кажете драги ми олимпийци, преспективата като на 35мм или на 70 мм обектив е...

Аз си мисля, че е е като на 35мм за филм от, който е окропена средата само..


Ако кадрираш нормално - ще трябва да снимаш с обектив 35мм на кроп х2 от същата дистанция, от която би снимал със 70мм на фулфрейм. Това ще определи и перспективата.

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 10:40

cicomanco, що да е късно за мен?

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: cicomanco   
Дата:   02-08-08 10:42

щото си прекалено надъхан а със сигурност не си пипал нещата за които пишеш!

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: danbi   
Дата:   02-08-08 10:48

cicomanco, това че съм категоричен за някои неща, не значи че съм надъхан. трябва да правиш разлика.

а съм категоричен, защото не обичам празните приказки.

значи, за 'нормална' система имам 14мм обектив, който при 36x24мм кадър се води ултра-ултра-широк. Повечето успоредни в природата обекти с този обектив на кадъра не са.

Та, същия ъгъл на виждане, с телецентричен обектив, какво ще промени?

Май не си съвсем атеист...

ПП: по лесно е да кажеш че не съм пипал нещо, и че съм надъхан, вместо да отговориш на прост въпрос?

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: matasel   
Дата:   02-08-08 10:50

jivkojj,
Телецентрични обективи, които са такива по отношение и на обекта и образа се използват основно в микроелектрониката. Това са двойно телецентрични обективи и струват ............ При тях е изпълнено това което ти се иска да бъде.
За обективите на Олимпус се твърди, че са близки до телецентричните, но САМО по отношение на образа. Т.е. те са задно телецентрични. Това казано с прости думи означава, че по цялата площ на матрицата лъчите падат почти под прав ъгъл (нормално). Това няма никакво отношение към перспективните изкривявания нито при архитектурни снимки, нито при макро. Не че при макро може да се видят перспективни изкривявания, ама все пак.
При матриците използването на такъв обектив "поставя" пикселите в центъра и в ъглите в почти разностойно положение по отношение на начина на осветяване.
За да се постигне обаче телецентричност задната леща на обектива трябва да е с диаметър по-голям от диагонала на кадъра. При 4/3 системата на Олимпус това не е проблем. Но при ФФ с диагонал 43 мм вече е сериозен проблем.
Благодаря за вниманието[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: jivkojj   
Дата:   02-08-08 11:03

matasel, много благодаря за изчерпателния отговор. Знаех си че има все пак нещо за доуточняване и това се оказа ключовата дума "задно телецентрични".

Твоя отговор ме наведе до друг въпрос - това значи ли че т.нар. сапунерки или фотоапарати със малки по размер матрици ползват този ефект? Едва ли разработчиците няма да се поблазнат да я направят при някой сапунер от висок клас.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Телецентричната оптика на Олимпус + и -
Автор: matasel   
Дата:   02-08-08 11:25

Не знам как е при сапунерите, но по принцип не е проблем, защотото там е още по-лесно, тъй като задната леща може да бъде много близо до матрицата (няма огледало, което да ги отделя).
Такива обективи се използват също при някои видеокамери с обективи с фиксирано ФР и светлосила 1.0 или дори 0.7. Те също са задно телецентрични. Използват се и в почти всички LCD мултимедийни проектори.
Една от задачите ми в близко бъдеще е да проверя доколко тези обективи се различават от идеалния телецентричен обектив.[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »