Автор: teleskop
Дата: 29-07-08 16:43
Печат върху керамика и стъкло може да се прави по няколко начина.
Вариантите който аз знам са два:
-трансферен печат;
-директен печат.
Преди да ги разгледам по-подробно ще ги разделя според качество на печат и дълготрайност.
Дълготрайни са тези при които изделията се пекат при висока температура (над 700С). При тях мастилата се ''вкореняват'' в материала.
Може и да има изключения при използването на сублимационен печат, но ако трябва 100% сигурност за дълготрайност на изображението, добре е да се използват методи с високо нагряване.
По-качествено изображение се получава обикновенно при методите без високо нагряване (като пиша по-качествено имам предвид не в пъти по-качествено). Има изключения, но ярки и наситени цветове, както и много детайлни трудно се получават с високотемпературни методи. С особена доза професионализъм и скъпи технологии, може двете правила да не са верни:)
Сега за методите:
Директният печат има няколко разновидности, но най-старият е фотографският директен печат. Метода е подобен на метода за проявяване на снимки (върху керамиката се нанася слой светлочувствителен материал, проектира се желаното изображение, фиксира се изображението, проявява се, поставя се глазура върху изображението и изделието се пече. За галзури можеш да се види на интернет адрес - http://www.glazura.bg/.
Друг вид директен печат е ситопечата директно върху изделието. След като се напечата изображението, метода продължава по същият ред като при фотографският метод - нанасяне на глазура и изпичане. Има няколко клипчета в youtube които разглеждат целият процес на ситопечат.
Може да се рисува върху изображението, да се използват тампони и т.н. Методите понякога се ограничават и от въображението на човека който ги прилага. Общо за директните печати може да се каже, че са устойчиви на времето, изисква се професионализъм за тяхното използване, получаването на фотографско изображение със плътни цветове и контраст е по-трудно.
Трансферният печат има много разниводности. Част от методите се различават по много малко.
Общото за трансферният печат е че винаги се използва материал който има за задача да пренесе изображението от една повърхност на друга.
За сублимационният печат може да се прочете на адрес: http://www.kalembg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=32&lang=bg. Ако се използва сублимационен печат, то той се прави върху специални повърхности. Изискват се специални повърхности за да може сублимационното мастило да попие при трансфера. Самото трансфериране става чрез термопреси, т.е. едновременно се нагрява и се натиска носителя към изделието. Директната слънчева светлина избелява с времето печата. Използваните принтери са най-вече Епсон.
В БГ много фирми използват сублимационен печат. Пример са Калем. Сайта им е www.kalembg.com. Възможни са няколко технологии за сублимационен печат. При използването на сублимационен печат, печата обикновенно е нетраен на слънчева светлина, качеството на изображението е едно от най-восоките.
Много лесен метод е трансферният печат, който използва обкновенни лазерни и мастиленоструйни принтери. Печата се само върху трансферна хартия.
Трансферната хартия е основно два вида според метода на трансфериране:
-преноса става чрез термопреса;
-преноса става като хартията се потопи във вода и се получава ваденка. Ваденката се залепя върху желаната повърхност.
Според принтерите, трансферната хартия е пак два вида:
-за лазерни принтери;
-за мастилено-струийни принтери.
Ето и интернет адреси:
-http://www.beldecal.com/laser_paper.html
-http://www.beldecal.com/inkjet_decals.cfm
-http://www.microasu.com/pdf/InstrukciaBASIC.pdf
-http://www.plesio.bg/product.php?product_id=196151§ion_id=620&PHPSESSID=da04265ef99ee496e030e08...
и т.н.
Качеството на изображението зависи най-много от принтера. Дълготрайността на изображението е ниска. Изобщо този метод се използва най-вече за декорация. На адрес www.beldecal.com, може да се прочете как да се увеличи дълготрайността на изображението.
Подобен метод но чрез използване на лазерни принтери с керамични тонери позволява да се получи печат с добро качество, но с много висока дълготрайност. Разликата идва от това че се използват специални керамични тонери, както и изпиане на изделието при висока температура (над 700С).
На адрес:http://www.itech-store.com, могат да се видят както машини които се зареждат с такива тонери, така и трансферна хартия за тях.
На адрес:http://www.ceramictoner.com/index.php?id=9&L=1 е показано нагледно процеса.
На адрес:www.dcphub.com/Process.htm е показано с клипче, как може в домашни условия да се постигне високо качество на изображението и висока дълготрайност.
Не съм обхванал всички методи, както и това което пиша може би е енциклопедично. Извинявам се за това, но целта ми беше да дам по обща представа за видовете методи. Човек като се сблъска за пръв път с тях и се обърква. Не може да разграничи различните методи един от друг, не може да прецени качеството на печата и какво да очаква от отделните методи.
Надявам се да съм помогнал. Аз не съм специалист в областта, но съм натрупал известни познания покрай други свързани дейности. Затова и се извинявам ако някъде съм неточен.
Човек крие знания когато знае толкова малко, че го е страх някой да не му вземе хляба. Това е разликата според мен между професионалиста и занаятчията.
|
|