Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: danbi   
Дата:   25-07-08 10:01

Едно становище, което често чета в този форум като "светая светих" твърди, че тялото няма значение, и че ако искаш да снимаш нещо, трябва първо да си избереш обектива/обективите, и чак след това тялото... понеже то е консуматив.

Макар да съм съгласен с това мнение в някои случаи, съвсем не смятам, че това е универсално приложим съвет.

Тъй като тук четат доста хора без особен опит, познания и най-вече поглед върху историята на развитието на фотографската техника, ми се струва че може да поспорим по темата. [shtrak]

По една случайност е Петък.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: GenaDP   
Дата:   25-07-08 10:27

И в петък ли пускат лудите в домашен отпуск?

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: volokin   
Дата:   25-07-08 10:30

Тялото, можеш да направиш снимка без обектив, а само с обектив нямаш шанс [ezik] [ezik]

Естествено, че първо се избира тялото, от там идва субективното усещане, че нещо се прави, твори, обектива е притурка.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-08 10:33

И двете, чадо, и двете.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: stoyan_5   
Дата:   25-07-08 10:39

първата снимка е била с пинхол

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: djogata   
Дата:   25-07-08 10:40

Първични са инстинктът за възпроизводство и инстинктът за самосъхранение [smilie5] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: didesignbg   
Дата:   25-07-08 10:41

фотографа

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: stoyan_5   
Дата:   25-07-08 10:42

djogata - перефразироно, единси самосъхранява д-то, а друг гледа да се възпроизведе там ...

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: danbi   
Дата:   25-07-08 10:50

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: djogata   
Дата:   25-07-08 10:50

Stoyan_5, понякога май и така става [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: dau   
Дата:   25-07-08 10:52

Нормално е човек да се замисли какво иска да снима, какви обективи му трябват какви пари може да отдели и коя система може да му предостави това и след това да се гледа тялото...

Много са ми странни хора дето казват имам 2к бюджет и гледат тяло за 1.6-1.8
и това се взима с китак и наааай-много 50/1.8 и се снима така 2 години след което се гледа ново тяло в половината от случаите...не го разбирам това...

Естествено тука от темата изключваме тясно специализирани задачи като птичари, спорт, подводна фотографияи др. където тялото ти е от решаващо значение и то се гледа заедно със обективи и аксесоари...

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: stoyan_5   
Дата:   25-07-08 10:56

Така е!
Ако трябва да сме сериозни пред този отговор - обективите са по-важни.
Добрият обектив компенсира доста неща, които скъпите тела постигат по електронен път ... сиреч и с по-слабо тяло ще стане добре.
Убедил съм се от опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: danbi   
Дата:   25-07-08 11:40

Нали не твърдите, че телата са се появили заедно с цифровата фотография?

Според мен въпроса е много според зависи, но... важен сектор в който изпускате важността на тялото е примерно репортажа. И със сапунерче може да снимаш на репортаж, но по-добре и по-сигурно става с бързо, прецизно.. професионално тяло.

Ако функционалността на тялото нямаше значение, нямаше производителите да се надпреварват да интегрират в тялото всевъзможни системи за улеснение на снимането.

За нуждаещите се от ДСЛР с китов обектив.. те всъщност получават това, за което са платили.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: n1x0n   
Дата:   25-07-08 11:49

И със сапунерче може да снимаш на репортаж, но по-добре и по-сигурно става с бързо, прецизно.. професионално тяло.

Искаш ли да отидем в някоя тъмна зала да снимаме събитие - аз със 20Д и 70-200/2.8 Is, пък ти с про-тяло - каквото си избереш и някоя Сигма 70-300/4.5-5.6?
[smilie18]

Крайно относително и индивидуално е това което питаш danbi.

Поради тази причина верният отговор е различен за всеки от нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: Георги   
Дата:   25-07-08 11:50

обективите [smilie24]

ако не вярвай отскочи до синтезиса за едно D3 и ще му сложим някво китово ДХ никорче

срещу нещо по-евтино с не-толкова евтина оптика, да кажем 20д + квото има бат фоби на рафта [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: dau   
Дата:   25-07-08 11:50

Данби ето ти пресен пример да видиш...


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=870525&t=870525&phorum_uriauth=


навсякъде е какво тяло да избера...

никой не пита каква система... какво ще снима и пр...

да не говорим че всеки отделя минимум 80% за тяло което е смешното...

350Д+24-70 ще извади много по-добър резултат отколкото 40Д+китака само като пример...

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: n1x0n   
Дата:   25-07-08 11:52

Ако функционалността на тялото нямаше значение, нямаше производителите да се надпреварват да интегрират в тялото всевъзможни системи за улеснение на снимането.

Малко им бъркаш мотивацията. Надпреварват се, щото трябва да ти продадат следващото тяло преди да ти се е амортизирало предишното.

Пък най-голямото "улеснение на снимането" е човек да се научи да снима и да спре да мисли само за техниката. Много помага!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   25-07-08 12:01

В тази тема виждам малко лицемерие, ама в коя ли тема някой ще си признае [smilie10]

Обектива няма как да се изгъзариш с него, има най-много едно две копченца и е нищо повече от една тръба [smilie18] [smilie18]

тялото има много копченца, екранчета, фокус мокус, ГОЛЯМО, ЖЕЛЯЗНО [smilie18] [smilie18] [smilie18] гъзарийка си е.

А и на обективът не можеш му присъди свойството 14 бита, шътър лаг, следящ фокус, 40-50 фокус полета, лайф вю и мн.др. [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

и най вече, може да имаш най-великият обектив, дори да гледаш през него не става, камо ли нещо друго...ааа забравих, може да лопнеш баба си, ако не те слуша [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-08 12:12

volokin: Ше имаш да вземаш, особено белите обективи бият на очи, и още как. Няма да забравя как на морето преди 2 години, за една вечерна разходка на Златните напред-назад, бех си сложил 100-400, та поне трима души ме питаха, извинявайте този апарат с какъв зуум е? След което бяха много учудени, че всъщност и хабер си нямам 400 мм на "какъв зуум" отговарят. На хората по стадионите им правят впечатление точно кюнците на репортерите, не телата. И ние, птичарите, точно за гъзария ги взимаме тези бели кюнци, ти кво си мислиш? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: danbi   
Дата:   25-07-08 12:12

аз всъщност не питам. за себе си знам, че според нуждата и двете имат значение.
темата е тук, защото това е един от най-често задаваните (негласно) въпроси и по мои наблюдения има вече религиозен привкус.

"Искаш ли да отидем в някоя тъмна зала да снимаме събитие - аз със 20Д и 70-200/2.8 Is, пък ти с про-тяло - каквото си избереш и някоя Сигма 70-300/4.5-5.6?"

Хайде да дефинираме малко по-прецизно въпроса. :)

Ти с Nikon D40 + 70-200/2.8 VR
Аз с D3 + 70-300/4.5-5.6 VR

Да видим на кого спортните/репортажни снимки по ще стават.
Как мислиш?

Ако ти се струва скъп този обектив на D3-то, нека му сложим Nikon 28-200mm f/3.5-5.6 AF-G - евтин, пластмасов обектив.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   25-07-08 12:24

Данби, не се заричай [smilie18] [smilie18]

70-200/2.8 е с 2 стопа по-светъл от тъмните зумове, там където някой с 20Д или Д40 ще снима на 400 ИСО, ти с Д3 и 70-300ВР ще трябва да снимаш на ИСО1600.

Що ли си мисля, че картинката на базов модел ДСЛР-кропка, бил той Канон или Никон, на ИСО400 ще изкара същата картинка, като Д3 на ИСО1600 [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: asahi   
Дата:   25-07-08 12:27

Въпросът ти е абсолютно неприложим за посочените неща - обектив и тяло за фотоапарат. Все едно да те питам кое е по-първично - левия или десния крак? Опростения подход в този случай не дава резултат.

Правилно е да се избира и оценява система според приложението и.

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: danbi   
Дата:   25-07-08 12:28

djogata, а ти замисляш ли се, че автофокуса на евтините и на про телата е малко.. различен?

Не става въпрос за брой фокусни точки. Също и кадрите в секунда и времето за реакция. И разни други неща.

Ако ще снимаме пейзажчета... там истината е четния плащ и матовото стъкло.
Да сте чули някой фотограф с такъв фотоапарат да си сменя телата, в името на обективите? [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Кое е първичното: тялото или обективите
Автор: nelvis   
Дата:   25-07-08 12:29

Такъв обектив съм виждал,че ако го видиш и ти ,няма да питаш повече......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djogata   
Дата:   25-07-08 12:31

Замислям се. За много неща се замислям. Като примерно скоростта и прецизността на фокуса на тъмно на обектив с бленда 5.6 и на обектив с бленда 2.8 [smilie7]

И базовите тела имат поне по една кръстосана фокусна точка в центъра [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »