Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 SLR и DSLR времена
Автор: bobo21   
Дата:   25-07-08 01:06

Привет,
Преди доста години смимах с лентов SLR фотоапарат.Тогава нямаше автофокус и не беше прието да се разчита много на TTL. Тогава никога не съм имал повече от 3-4% неправилно фикусирани или размазани, поради ниска скорост кадри.

В момента ползвам съвременен DSLR фотоапарат и откривам с досада 10тина пъти (!) повече грешно автофокусирани или по друг начин негодни кадри, които уж лесно се трият, но като цяло процента на годните е паднал драстично.

Едно време, по постулат, никога не се сваляше скоростта от ръка под 1/60 (даже 1/100)сек, докато сега ми се случва (всеки път се изненадвам) да откривам кадри от ръка, правени на 1/5 и пр. безумни скорости.

Въпросът ми в тази връзка е:
Колегите професионалисти (аз и преди и сега съм си любител) в какъв процент от случаите ползват ръчен фокус и допускат ли 1-2 степени недоекспонация в работата си, в името на запазване годността на кадъра?

Питам, защото ми се струва, че в недопустимо голяма част от случаите ни подвежда автоматиката.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: MarinY   
Дата:   25-07-08 02:38

И аз съм се замислял за този "проблем". Сигурно причините са много.
За по-обикновенните дигиталки (и непрофесионален оператор)зад тях, една причина е забавянето на снимането след като натиснеш спуська. Забелязал съм много мои познати, снимащи за спомен, че не задържат апарата ... и той процесва, когато вече си почнал да го "прибираш". Друга причина е че старите СЛР-и блокираха спуська, когато не си на фокус. С новите не е така. Според мен една друга причина е вниманието. Едно време, да изщракам два-три филма за ден си беше много. Внимаваш, мериш, кадрираш, сега "пуцаш" и все някой кадър от откоса ще ти свърши работа. Не на последно място е скоростта на затвора. Твърде много се разчита на стабилизирането и когато снимаш нормално, а не за да покажеш колко ти е стабилна ръката, резултата е ясен - размазана снимка. Т.Е. проблема не е толкова в неточния фокус, колкото в движението на камерата при ниска скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: nsirakov   
Дата:   25-07-08 07:32

снимам си с телеметрика и си сивркам от кеф със скорост 1/10 :)

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: plamendoc   
Дата:   25-07-08 12:02

И на новите никони има "трап фокус" ама требе си го настроиш хапарата,задаваш му да активира фокуса с ае-лок/или аф-он ако има/ а не със спусъка на апарата и ако не си на фокус не снима

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   25-07-08 12:07

има едно просто правило - колкото по-сложна една система, толкова повече греши.
Има оптимално решение, ама не съм срещал дипломни работи на тази тема, връзка между сложността на електронна система и надеждността за работа - вариационен метод?! [smilie10] [smilie10] [smilie10]

копането се прави с мотика, ама тя нито знае какво копаш (домати или лозе) нито колко дълбоко копаш, всъщност нищо не знае...

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: n1x0n   
Дата:   25-07-08 12:08

Питам, защото ми се струва, че в недопустимо голяма част от случаите ни подвежда автоматиката.

Значи, ще ти разкрия една малка тайна. За да не те "подвежда автоматиката" - пробвай да ползваш режима Tv!
[smilie3]

Така няма как да отидеш автоматично на скорости, които не те кефят.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: bobo21   
Дата:   25-07-08 12:09

Бе то хубаво няма да снима без фокус, ама като снима само апарата ще знае, къде е решил да сложи фокуса.

Аз все повече се замислям да мина изцяло на ръчен фокус за известен период.
Току-виж се оказало, че процента на нефоксирани кадри рязко ще спадне.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: bobo21   
Дата:   25-07-08 12:13

Значи, ще ти разкрия една малка тайна. За да не те "подвежда автоматиката" - пробвай да ползваш режима Tv!

С риск да те разочаровам трябва да кажа, че тази тайна ми е добре известна.
Въпреки това в 90% от случаите ползвам режима Av, при който аз управлявам дълбочината на рязкост.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: stoyan_5   
Дата:   25-07-08 12:14

Аз не съм профи. ама да се изкажа ако може...
Как ще снимаш с ДСЛР на ръчен фокус?
На фокусното стъкло няма клинчета и френелови лещи ...
Налагало ми се е да мина на ръчно, ама не съм разчитал на добри резултати никога.
Със старите обективи няма как, там на ръчно, ама гледаш да снимаш неподвижни обекти ...
Имам един супертакумар 50/1,4 с който трудно се фокусира и снимките не винаги са на фокус, особено на 1,4 ...

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: ogimag   
Дата:   25-07-08 12:20

С какво тяло снимаш в момента?

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: plamendoc   
Дата:   25-07-08 12:32

Ти си определяш фокуса по фокусните зони както искаш но после ако мръднеш от избраната зона не снима

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: ValerySlavov   
Дата:   25-07-08 12:57

В момента правя проби да снимам с обективи ,пригодени за лента , на цифров . Първото ми впечатление е за по-голяма динамика от "лентовите" обективи . Вярно е , че се налага ръчен фокус , но само това . За сметка на това можеш да си намериш доста нови и запазени стари обективи , които в "цифров" вариант ще струват много повече . Светлосилата е много важна за един обектив . При "цифровите " струва скъпо. Светлосилата при "лентовия" обектив компенсира липсата на стабилизация , защото ако снимаш при 1,8 скоростта може да отиде над 60, 100, 125. При 3,8 , 5,6 за "цифровия " скоростта става недопустимо дълга .

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   25-07-08 13:46

"Първото ми впечатление е за по-голяма динамика от "лентовите" обективи ."

Няма такова нещо динамика на обектив. Има цветопредаване, което ще можеш да различиш на идеално калибрирана система или на диапозитив (на един и същ филм). При наличието на РОУ формат, изобщо трябва да ти е все тая, доколкото има минимални разлики между обективите.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: artmika   
Дата:   25-07-08 14:03

какъв е проблема ТИ да кажеш къде искаш да ти е фокуса, че не разбрах ??? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-07-08 14:05

филма не е работа [smilie18]
Спасявайте се [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: hose   
Дата:   25-07-08 15:06

принципно има потвърждение на фокуса - поне моя стар СЛР никон го има, и наскоро ми се наложи да го ползвам
и то в ужасно трудна ситуация - снимах танцово представление на изключително "лошо" за мен осветление - при 1.8 бленда скороста ми беше между 6 и 10 при 400 АСА диапозитив - и понеже им пречеше лампичката на АФ-то ми забраниха да я ползвам - представете си какво е било осветлението, след като АФ лампата даваше сянка! [smilie5]
съответно аз взех решение да закова бленда на 1.8 и скорост 15 - което е минимума за снимане от ръка, и гонех фокус в ръчен режим
след това като си дадох лентата да се прояви, ме питаха какво съм снимал - аз направо казах нищо - не очаквам нещо въобще да излезе
но на следващия ден като си взех лентата щях да припадна - не само че имах добри кадри - почти нямаше лош кадър! два от тях са сканирани в профила ми - но не са добре сканирани и обработени - на диапозитива са по-добре
на втория си личи че липсва острота сякаш - което е от движението на танцьорката и/или леко избягал фокус

но мисля че в крайна сметка всичко си остава до умения и доза късмет [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: asahi   
Дата:   25-07-08 15:15

Единственият извод ми е, че Бобо21 е станал по-немарлив в снимането.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: bobo21   
Дата:   25-07-08 16:46

asahi, 100% е така, защото възможността да натракаш 100тина кадъра и послед а хвърлиш 90 в "коша" няма как да не глези.

Въпросът е дали техниката, в доста случаи, не ни подвежда повече, отколкото помага.

Отговори на това съобщение
 Re: SLR и DSLR времена
Автор: asahi   
Дата:   25-07-08 17:01

То си е до човека. Не бих казал, че новата техника ми пречи или ме огранчава в снимането.

100-тината кадъра си имат предимства. На концерта на Б.Макферин ако не снимах в серия едва ли щях да "хвана" онези къси във времето моменти, когато нещо в тялото му не мърдаше много. Това дава възможност да откраднеш иначе технически невъзможни за снимане моменти.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »