Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 07:56

Понякога ми харесва планините да синеят в далечината,но понякога-не.Понякога ги искам в истинския им цвят.Както е при добра видимост.
УВ филтър ако е скъп може и да помага,но не много.Моя със сигурност не върши работа.
Въпроса ми е има ли начин (някой правил ли го е успешно) да се използва софтуер за целта.
Особено ако става въпрос за планини като заден фон.Тоест,не искам да прецаквам предния фон,като си играя с хистограмата на синия цвят примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: vga   
Дата:   19-07-08 08:16

е, ами селектирай само частта, която искаш да не синее и тогава си играй със криви, плъзгач за цвят и т.н. но пък става безцветно... аз имам друга практика понеже никак не харесвам това синеене атмосферно-правя черно-бяло. хубав планински пейзаж си иска перфектно време-както и всеки друг пейзаж де. та за мен хубаво време е без синьо.

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: navy   
Дата:   19-07-08 08:52

Поларизационните филтри премахват до известна степен поляризираната светлина вследствие на вредните отражения в атмосферата и т.н.
Като резултат се получават по дълбоки цветове, по ясна картинка...
Но синката трудно пада... разбира се...
Навремето ползвах хейз филтри и т.н. ама дълбоката въздушна леща просто трудно се маха [smilie5]
Зависи от местността, но доста често сутрин, преди да се е вдигнала росата, при немъгливо време имаме много добра видимост. Следобед изпаренията са по големи и далечните планини повече синеят...

Ползвай и фотошоп, той също е фотографски инструмент [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 09:51

Хмм,няма лесен начин значи :)
Това със селектиране и после настройка на нивата не е приложимо за "масова" употреба - поне аз нямам толкова време.
Поляризационния филтър наистина ли има положителен ефект?Защото разсеяната от въздуха светлина не знам да има конкретна поляризация.
За черно-бяло съм съгласен,особено,ако се ползва преобладаващо червения канал,където на практика няма такъв проблем.За сметка на динамиката обаче.Червения канал за джейпег си е само 8 бита.
Някакви други идеи?

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: navy   
Дата:   19-07-08 09:53

Е аз нали ти казах, с пол-а частично успяваш, понякога повече, понякога по малко...

Знаеш ли кое е най-успешното в заснимането на природни пейзажи?
Чакането!
И познанието за климата и природата...

Просто изисква много ходене и време [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 10:09

ОК,мерси за отговорите.Чесно казано,не очаквах да има лесен трик,но защо да не попитам- нали за това е този форум.

Малко да задам друго въпросче- някой пробвал ли е да снима RAW и после да ползва само червения канал?Има ли начин да се получи достатъчно добра динамика,така,че да не "се виждат битовете", просто казано.
Идеята ми е да имитирам разбира се ДОНЯКЪДЕ IR филтър,а с jpeg определено не е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: navy   
Дата:   19-07-08 10:12

Инфраред НЕ е червения канал...
ОЩЕ ПОВЕЧЕ инфраред НЕ регистрира топлинното лъчение на обектите, а точно определена дължина на вълната...
Да снимаш с ДСЛР не е невъзможно, но не става да ти го обясня аз или който и да е с 2-3 постинга...
Има модели на канон примерно, които са удобни за този тип снимане [smilie7] 20А ли... забравих...

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 10:30

Сега Нейви това е ясно,така си е.Аз няма да снимам нито в близката инфрачервена зона,нито в топлината.
ОБАЧЕ до инфрачервеното като липса на атмосферни прегради и оттам ефекти (haze,както му викат) от трите канала се доближава най-много именно червеното.Защото по закона на Релей разсейването от малки частици е пропорционално на честотата на вълната на четвърта степен.Така,че червения канал се влияе примерно около десет пъти по-малко от синия канал.
Тогава планинските пейзажи в черно-бяло биха имали по-ясен вид,пробвал съм го,така е.Обаче осем бита са малко.И понеже сега не мога да отскоча до някоя планина и да пробвам с RAW,питам дали някой има такъв опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: neuromancer   
Дата:   19-07-08 15:39

едно време за премахване на атмосферните ефекти се препоръчваше червен филтър. сега ако вземеш само червения канал е същото нещо. Ако искаш да махнеш синьото, взимаш противоположния цвят, т.е. червено. Логично
Няма нищо общо с инфрачервено

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 17:05

Така ли не се намери някой да разбере въпроса?
Физика съм учил в училище.А вие?

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: Lalinda   
Дата:   19-07-08 18:58

Малко не по същество, но все пак любопитно:

След взрива край София взривната вълна вероятно бе издухала дребните частици във въздуха надалеч и за пръв път в живота си видях оттук по обед Витоша зелена, до самите Резньове, така както бих я видяла, ако бях горе в планинатата в студен ясен ден.

Наистина бе пленителна в кристално чистия въздух - невероятно, но факт!

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: batdin   
Дата:   19-07-08 20:23

Хе,хе.Интересно.
Ето един креативен подход към заснемането на хубав пейзаж [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: navy   
Дата:   19-07-08 21:45

Ние покрай морето освен, че доста често имаме голяма влага, също така доста често имаме и хубаво ветровито време и много добра видимост [smilie7]
Яко е като слизаш към Журналист и да гледаш нос Калиакра [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Стефан   
Дата:   21-07-08 00:51

Да, бе, да видяла си Витоша зелена - онзи ден имаше невероятен смог и мътилка, никаква видимост, Витоша въобще не се виждаше къде е, камо ли зелена... Нито пък от Витоша се виждаше града. Просто минаваше някакъв атмосферен фронт, а хората паникьосани от медиите си мислеха че е от взривовете [smilie8] Ако говориш за следващия или по-следващия ден беше, да, тогава се поразчисти и имаше прилична видимост.

Иначе по темата, да, поляризациония филтър доста помага понякога, но не може да прави чудеса разбира се. Във всеки случай на близки и средни разстояния посред лятната мараня така филтрира бликовете, че излизат цветове дето и посмъртно няма да ги видиш без филтър (или очила Полароид)[smilie5] На далечни зависи от условията - високите сини планини когато наистина са сини значи до филтъра не стига достатъчно "информация" за да станат пак зелени [smilie5] Но когато са в по-малка степен омъглени от въздушната переспектива доста може да помогне [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: djogata   
Дата:   21-07-08 09:25

Преди 10-ина дена на Рилските езера се случи чуден ден. Много чист въздух, без мараня, хубави бяли облачета с късчета невъобразимо синьо небе между тях [smilie5]

След това ходих още няколко дни из Рила и Пирин, но вече не беше така [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Високи,но не сини планини.
Автор: Shri   
Дата:   21-07-08 21:25

Много търпение и постоянство докато "улучиш" подходящото състояние на атмосферата и осветлението. Нищо друго според мен няма да ти помогне така добре.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: itilien   
Дата:   21-07-08 21:41

"Автор: Стефан
Дата: 21-07-08 00:51

Да, бе, да видяла си Витоша зелена - онзи ден имаше невероятен смог и мътилка, никаква видимост, Витоша въобще не се виждаше къде е, камо ли зелена... Нито пък от Витоша се виждаше града. Просто минаваше някакъв атмосферен фронт, а хората паникьосани от медиите си мислеха че е от взривовете [smilie8] Ако говориш за следващия или по-следващия ден беше, да, тогава се поразчисти и имаше прилична видимост."

Тука съм абсолютно съгласен със Стефан. Аз работя на 4 км и прозорците ми гледат към витоша. Специално гледах него ден - витоша, както и всичко беше в смог. Почти не се виждаше никаква. Витоша се вижда чиста и зелена, когато времето е ветровито, но това не винаги е достатъчно. Около 7-8-9-10 въздухът беше много чист и витоша се виждаше много добре. По някакво съвпадение миналата година по същото време беше страшно чист въздуха. От рила се виждаше и витоша, и ботев връх, и пирин. Наскоро пак имаше няколко чисти дни.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »