Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Избор на обектив за планината
Автор: orlincho   
Дата:   16-07-08 10:51

Здравейте...

Влачейки китовия си 18-55 ис планинтата установявам че хем искам повечко зум хем искам и стабилизация че и ако може да не е 100 тона (нещо като прехваленото 18-200 ВР на никон).
След оглеждане на наличната стъклария на пазара. вариантите колкото и много повечето куцат от към тежест.
1. 17-55 ф2.8 ИС + 50-200 ф4 ИС (-много пари и -много килограми за влачене по върховете +качествен образ от поне едиия обектив -трябва да си готов да ги сменяш)
2. 18-55 ИС + 55-250 ИС (+малко пари -тегло -трябва да си готов да ги сменяш)
3. 28-125 ИС (- 45мм еквивалент на старта е гадно)
4. 18-55 ИС (-не достатъчно мм в горния край)
5. 18-200 ОС СИГМА (горе долу става за целта)
6. 18-125 ОС СИГМА (-липса на ревюта на това стъкло + полек от голямото братче по-горе)


Избора за сега е между последните 2 варианта, зщото просто не виждам варианти от Канон. Сигурно ще минат още 2-3 години докато извадят 18-ХХХ ИС

Моля дайте съвет или ако се сещате за дръги алтернативи.

Мерси.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: djogata   
Дата:   16-07-08 10:53

Последните 4 дена бях на планина. Снимах към 400 снимки (с Никон Д300). От тях 360-370 със Никор 18-70. Останалите примерно 30 снимки ги снимах със 70-300ВР (но това бяха само портрети). Така че можех спокойно да мина и само със 18-70. Не знам обаче за Канонски аналог за жалост [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: didesignbg   
Дата:   16-07-08 11:00

Канонския аналог - сигма 17-70[smilie3]
Ако снимах с канон си мисля че щях да си купя 24-105/4 и евентуално нещо широко.
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sigma-18-125mm-f-3.8-5.6-DC-OS-HSM-Lens-Review.aspx
- ревюто на 18-125

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: PolarBear   
Дата:   16-07-08 11:21

Това е обектива, който в най-голяма степен отговаря на нуждите ти. Съчетан с китовия за широк ъгъл, не е проблем, рядко ще ги сменяш аи китовия не тежи въобще.

Макар че за планина аз лично прилагам други решения.

Съществува и това, но е само за кропки. Не съм снимал никога с него, но който е, може да сподели впечатления. Определено не очаквам чудеса, обаче.



Публикацията е редактирана (16-07-08 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: ksuhorukov   
Дата:   16-07-08 11:27

Според мен за планина ти трябва широко. Много широко. Сигма 10-20 например. Аз лично още нямам такъв и ползвам 18-70 на никор. Очарован съм от него и представянето му. 90% от кадрите ми са винаги на 18 мм... Тия зумове в планината за к'во са ти :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: pacy4   
Дата:   16-07-08 11:30

Като ходя на планина и 17 на кроп не ми е достатъчно широко. Ако можех да избирам бих снимал с широката токина на 2.8 ;) За какво ти е този зуум. На планина се снимат пейзажи и панорами главно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netizen   
Дата:   16-07-08 11:30

5D + 24-105/4L IS

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: danbi   
Дата:   16-07-08 11:36

Е, чат пат се снимат портрети и неща в едър план...

Ако не гониш дивото.. наистина не ти трябва особено телеобектив. Виж, широкоъгълен определено си струва да носиш в планината. Мисля че Канон имат не лош вирокоъгълен зум.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: Orlin   
Дата:   16-07-08 13:27

Интересно ми е, че като споменете за планина и веднага искате нещо малко и универсално. Ами то си го има - сапунерки дал господ.

Миналата година мъкнах апарата + широкоъгълен и теле зумове + 500мм огледален - 800г. + статив 4 кила. А да, мъкнах и раница. И себе си мъкнах. И не ми пречеше, защото всяко едно от тези неща ми потрябва. Тази година няма да мъкна статива, но не съм сигурен дали няма да съжаля.

Моят опит, а и не само моя е че когато не вземеш най-качественото което имаш винаги после съжаляваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: IDA   
Дата:   16-07-08 13:37

Аз бих взел само EF-S 10-22 или 17-40, обезателно с CPL-филтър. Бих добавил и лекия 50/1,8 за някой планински портрет за семейния албум. И трите дават фантастично качество с моя 350Д, разбира се задължително в RAW.

За снимки на "диво" в планината, направо забрави. За това се иска специална подготовка и екипировка. Несериозно е да си мислиш, че ако пред теб излети глухар, както си вървиш по пътеката, ще успееш да го заснемеш качествено.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: chukov   
Дата:   16-07-08 13:48

Тая пролет ходих в Родопите за 3-4 дни.

Почти 95% от кадрите бяха със 70-200
2-3% със 100-400 и още толкова с 10-20


Мой съвет

един широк обектив
и задължително дълго варио (е, не е задължително да е варио ама никой не му се носи чанта с 5 твърди обектива и раница 20кг с останалия багаж)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: orlincho   
Дата:   16-07-08 14:00

Врианта да си сменям обектива докато драпам по склона мисля да отпадне. Последните няколко качвания и 30Д+кит ми късаше врата. Обмислями някакъв начин да го закачам на кръстния колан на раницата.
Признавам идеята за 5Д + 24-105 е чудесна и ще я обмисля че пък тя иска мислене кой ще довлече комплекта от УСА.

Въпроса ми по-скоро беше коя от Сигмите да взема и дали някой от вас е ползвал някоя от тях.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: chukov   
Дата:   16-07-08 14:02

Не знам за 24-105

ама 5Д с 24-70 тежи точно 2кг

което си е тежест

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: batdin   
Дата:   16-07-08 14:03

Аз лично на планина вземам само 18-55 и го затварям до бленда 8-10,когато е светло.
Иначе наистина за пейзажи и компактен става, а е по-лек,има по-голям зум и не иска смяна на обективи и други глупости,които пречат на човек да се радва на планината.
Понякога ми се иска да снимам някоя животинка,но така или иначе и да си нося дългия обектив,докато го закача и животното ще се скрие.
Да си призная,ако имах твърд на 35 мм примерно,само него щях да взема.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: netizen   
Дата:   16-07-08 14:06

24-105 е доста по-лек

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: IDA   
Дата:   16-07-08 14:08

30Д + кит ти късал врата, а 5Д + 24-105 представяш ли си какво е? Лично за мен, малката кропфакторка с подходящия обектив, е далеч по-удачният вариант за планина, без компромиси с качеството.

Аз съм ползвал Сигма 28-300 с доста добри резултати, но си трябва и нещо по-широко за кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: djogata   
Дата:   16-07-08 14:10

Еми на мене 18-70 на кропка ми пасва добре. Да, доста снимки са на 18мм (27мм приравнено). Но по-широко рядко ми се случва да искам. Някакси се губи величествеността на планината като набуташ абсолютно всичко в кадъра.

Вземи си 18-55ИС или 17-40Л (единият по-здрав, другият по-лек, на бленда 8 предполагам картинката е близка). [smile]

Ако ще ходиш в група, няма смисъл от нещо повече, защото и без това никой няма да те остави да опъваш стативи, да чакаш подходящо осветление и т.н [smilie25] [smilie25]

Ако пък си сам и целта на пътуването е правенето на качествени снимки - тогава просто не гледаш тежестта, ами търсиш по-доброто качество [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: danbi   
Дата:   16-07-08 15:41

Чудех се, има ли смисъл от поляризационен филтър на широк обектив (под 30мм)?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: IDA   
Дата:   16-07-08 15:57

Да, определено! Вярно е, че на свръх широките обективи, в определени ситуации поляризационният филтър затъмнява част от небето, а оставя друга по-просветлена, но с малко практика, този ефект може да се избегне или да се използва целенасочено за поставяне на акцент върху част от кадъра. Аз го ползвам дори и на 10 мм с 10-22 и резултатът ме удовлетворява.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: IDA   
Дата:   16-07-08 16:00

Ето и пример на 10 мм с кръгов поляризатор:

https://photo-forum.net/i/519907


Без филтъра, небето в тази мъглива утрин щеше да е като измито.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: djogata   
Дата:   16-07-08 16:46

Данби, определено има значение. Аз този филтър направо не го свалям от 18-70


А пък сега обработих към 700 кадъра от последните 2 седмици (в отпуска съм и щъкам наляво-надясно).

Брех, снимките са муцка - не знам, все хубаво време и места ли уцелвам, или Д300 е толкова добър (динамика, мерене, цветове), или обектива (основно 18-70 със сенник и със поляризиращ филтър) е наистина добър. Последната възможност - аз да съм добър фотограф може да я отхвърлим като вариант с пренебрежимо малка вероятност [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: danbi   
Дата:   16-07-08 16:54

Е, то ясно. На 18мм не е проблем. Ама на 10-12? Няма ли да 'нашари' небето.

Предимствата са ми ясни, но.. ако небето стане на 'петна' и няма как да се подходи артистично към въпроса, това значи сваляне на филтъра. А сваляне на филтри в планината си е .. както беше коментирано по-горе "абе ти пак ли спираш заради тоя пусти фотоапарат?!?!"

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: dobriquet   
Дата:   16-07-08 17:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на обектив за планината
Автор: IDA   
Дата:   16-07-08 17:38

Не става на петна! Погледни примера, който съм дал по-горе.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: volokin   
Дата:   16-07-08 19:33

Моето скромно мнение е или 21,24,28,35 или 300,400,600мм Всичко друго е компромис. Оказва се, че дългият обектив не е достатъчно дълъг за животни, а нормалният не е достатъчно къс за пейзажи иначе всеки обектив е подходящ, но и освен обективи трябва да с носиш и дрехи, храна и т.н. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »