Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 ниска скорост от ръка?
Автор: caro-anton   
Дата:   09-07-08 00:17

Понеже пак ми стана любопитно -
кажете -
на каква най-ниска скорост снимате от ръка ?
интересува ме за ръчнофокусни обективи без стабилизация и тъм подобни. за 35 мм и ролфилм и цифровите им съответствия.
пишете за какъв обектив се отнася тази скорост. и на какво го закачате.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: sofianec   
Дата:   09-07-08 00:19

250

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: tochnia   
Дата:   09-07-08 00:20

35мм екривалент на 1/20 - 80% успеваемост
35мм екривалент на 1/15 - 65% успеваемост
18мм екривалент на 1/8 - 65% успеваемост

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: Снежанка   
Дата:   09-07-08 00:21

Срам не срам - 1/15. На филм, сто аса, не повече от 50-70мм/

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: canonio   
Дата:   09-07-08 00:22

caro-anton,
колкото по-далекобойно е оръдието, толкова по-висока скорост ти трябва. Всичко е заради зрителния ъгъл.
На малкия зрителен ъгъл му действат иначе незначителни трепвания....

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: magnifico   
Дата:   09-07-08 00:25

на 28мм еквивалент, със стабилизация в тялото снимам на 1/8 без проблем [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: caro-anton   
Дата:   09-07-08 00:42

ааааа, моля такива със стабилизация да не се обаждат....
интересно ми е да направим малко статискика но това кой какво може... на думи.
ето например, чудя се сега дали ще има някаква разлика в успеваемостта на ниска скорост при 40 и 50 мм - видима, иначе теоретично би трябвало да има.

то и аз на 50 мм не мога под 1/15
на 75 мм добре е при 1/60
на 80 мм при среден формат пак 1/15, че и огледало има, което подскача...

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: xamlet   
Дата:   09-07-08 00:45

Онзи ден правих едно показно на едни познати с Никон Д40 на 1/8-1/6 без размазване, мисля че в китака му няма стабилизация. Ама то си зависи и от ръката на човек.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: tonevjr   
Дата:   09-07-08 00:47

На чисти 135мм не смея да падам под 1/15 без ИС и пак трудно ако не си застанал стабилно.[smile] Иначе до 105 с ИС имам и на доста по малко добри кадри. 1/10 без проблем.[smile] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: caro-anton   
Дата:   09-07-08 00:48

хммм

абе вие колко хамлета сте в този форум???

Ти от къде си? Щото сега точно ми писа един друг хамлет...



Публикацията е редактирана (09-07-08 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: itilien   
Дата:   09-07-08 01:03

То не е толкова просто да кажеш еди каква си скорост ми е минималната. Ако си стоял до преди това и си спокоен ще може по-ниска скорост да постигнеш. Ако си блъскал по баира и ти треперят краката и ръцете пък скоростта ще е съвсем друга. Ако апарата ти има огледало ще е една, ако няма ще е друга. При едно тегло ще е една, при друго - друга. Освен това зависи и колко ти треперят ръцете, как и дали изобщо задържаш въздух докато снимаш, дали снимаш от стабилна стойка или си малко в движение...
Статистика и да направиш, тя нищо няма да значи. Ще знаеш само какво са ти казали някакви хора в стил "имам доста добри кадри на еди колко си" - с две думи никаква информация.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: caro-anton   
Дата:   09-07-08 01:14

Итилиене,
трябваше да режа на едни новородени плъхчета тиквите - от мозъка им правя клетъчна култура, която след това култивирам.
Та бях пил кафе. Едва им нацелих вратовете, така ми подскачаха ръцете. После под микроскопа ми беше едно трудно да им отделя амоновия рог от останалата маса от междинен мозък и тъм подобни мозъци...
Ясно ми е,че зависи от много неща, просто бях любопитен.
Ето, сега тебе няма да те питам на какви минимални скорости снимаш на средния формат, щото е ясно че изобщо няма да снимаш тия красоти на минималната скорост. И отделно надали ги снимаш от ръка...

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: canonio   
Дата:   09-07-08 01:16

[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: itilien   
Дата:   09-07-08 01:21

На средния формат дори не съм си помислял да правя кадър от ръка. Иначе скоростите са ниски, 1/30 - 8 сек обикновено, зависи кое време е и дали има завинтен филтър. Със сонито не съм засичал какви скорости държа, но то няма и как да сравняваш. Ако примерно си направил снимка на 1/20 и снимка на 1/10 и има някаква разлика в остротата, то на един формат разпечатано може и да си личат, на друг формат може и да не си личат, така че ясен критерий за остра снимка няма. Ама то стигне ли се до такива скорости вадя статив. А ако снимаш хора, стигне ли се до такива скорости, то самите обекти на снимката се движат достатъчно, че да внесат размазване повече и от това което ти ще внесеш.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: Grandpa   
Дата:   09-07-08 04:16

50мм и снимка 5х7 инча:

1. Няколко стари телеметрични с несменяема оптика - 1/15
2. Няколко броя Зенити - около 1/30 (но не е много честно, щото подозирам, че критериите ми едно време са били по-лабави, та сигурно по-скоро 1/60)
3. Олимпус 2н/1н - 1/30
4. Канон 20Д - над 1/60 (много ли рита, аз ли го не мога не знам)

Иначе още не съм разбрал как се снима добре на (яко затворена бленда и) много бавни скорости. Да е каманяк - става, ама иначе за треви, дървета, хора ....ми само вятъра леко да разклати работата и аре у лево...

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: doca   
Дата:   09-07-08 08:17

Правил съм опити и съм постигал 0.5", подпрян на стена.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: biso   
Дата:   09-07-08 08:29

от ръка може и на 5 секунди, ама какъв е резултата и какъв е критерия за "постижение" и "добър фокус" това е друг въпрос

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: asahi   
Дата:   09-07-08 08:36

Най-ниска скорост може да постигне Нейви с лайката на Волокин. Той и Волокин си го може, ама няма да е авторитетно.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: ventzo   
Дата:   09-07-08 08:41

абе горе долу колкото мм ти обектива толкова е препоръчително да ти е и минималната скорост от ръка

успех!!!

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: biso   
Дата:   09-07-08 08:49

ventzo
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

а широките обективи

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: n1x0n   
Дата:   09-07-08 09:11

Аз под 1/125 не снимам от ръка, ако имам опция за статив - и на малък и на среден формат.
Губи се смисъла от добрата оптика под тези скорости.

Иначе в случаите, когато нямам избор на 1/15 - 1/20 докарвам прилични резултати с обективи между 17мм и 70мм.

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: prism   
Дата:   09-07-08 09:34

На ~35мм. имам към 80% ползваеми кадри на 1/30; на 190мм. обикновено ползвам 1/125 без проблем...

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: demiman   
Дата:   09-07-08 10:10

Направих много успешна на 1 секунда от 3 опита! Може и да е било случайно. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: boll   
Дата:   09-07-08 10:34

-------------------------------------------
Автор: caro-anton
Дата: 09-07-08 01:14

Итилиене,
трябваше да режа на едни новородени плъхчета тиквите - от мозъка им правя клетъчна култура, която след това култивирам.
Та бях пил кафе. Едва им нацелих вратовете, така ми подскачаха ръцете. После под микроскопа ми беше едно трудно да им отделя амоновия рог от останалата маса от междинен мозък и тъм подобни мозъци...

-------------------------------------------

[smilie10] снимки има ли?

Отговори на това съобщение
 Re: ниска скорост от ръка?
Автор: nf0rc3r   
Дата:   09-07-08 11:32

Автор: n1x0n
Дата: 09-07-08 09:11

Аз под 1/125 не снимам от ръка, ако имам опция за статив - и на малък и на среден формат.
Губи се смисъла от добрата оптика под тези скорости.

Иначе в случаите, когато нямам избор на 1/15 - 1/20 докарвам прилични резултати с обективи между 17мм и 70мм.

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »