Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 как да да тествам fuji s6500!
Автор: milen12345   
Дата:   04-07-08 10:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: pmartinov   
Дата:   04-07-08 10:52

Прати ЗАУто на фотокурс [smilie24][smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: milen12345   
Дата:   04-07-08 11:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: cicomanco   
Дата:   04-07-08 11:01

ми фащаш и снимаш!ако снимката стане - значи фуджито е добро , ако не - значи ти не си![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: danny_falin   
Дата:   04-07-08 11:29

страхотно апаратче [smilie24] ако не използваш дългия край няма да те разочарова

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: cicomanco   
Дата:   04-07-08 11:34

[smilie18] удри от към дебелия...[smilie5] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: kadar   
Дата:   04-07-08 13:45

Засили го в земята и гледай !
Смятам ,че от друг тест няма да има смисъл [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: simon4o_bg   
Дата:   04-07-08 14:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: amon_amarth   
Дата:   04-07-08 14:15

danny_falin: аз имах същия, и даже и на 300мм се справя много добре в нормални севтлинни условия (е като за сапунка де)

milen12345: то няма кой знае какво да му гледаш, ако е 2-ра ръка виж го дали не е обелен или дали не си личи да е пада, обикновено по пластмасите му ще си личи, също така провери и капачката на батериите дали не се отваря много лесно, че след известно ползване започва да прави малко проблем понякога. иначе апаратчето си е супер и определено няма да съжаляваш за тази сапунка.

а относно тестването дали работи добре, има само 1 начин ... просто снимай и виж дали ти харесва

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: Vector   
Дата:   04-07-08 14:23

Абсолютно съгласен с amon_amarth! По отношение на механичната здравина капачето на батериите наистина след по-дълга употреба (и неправилна, най-вече) е слабото място на този апарат. Нещо не са го доизкусурили както трябва. Резбата за статив е пластмасова и след пренатягане може да се повреди. Погледни и там. Други забележки относно механичната здравина няма. Останалото е ..... снимане![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: milen12345   
Дата:   04-07-08 14:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: milen12345   
Дата:   04-07-08 14:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: denyo   
Дата:   04-07-08 15:11

Отличен избор! Честито! Кажи малко по-конкретно какво те притеснява.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: krist   
Дата:   04-07-08 15:20

Да не прозвучи като реклама, но всички снимки в профила ми са правени с такова фуджи.. предполагам, от него може да се изцеди още доста, но това са ми скромните възможности за сега..[smilie18] бтв всички снимки там, включително и панорамата са правени от ръка.. В дългия край обектива наистина е малко тъмен и мек, но пък в широкия и "нормалния" се справя добре и все пак има най-голямата матрица в класа си при разумно количество пиксели като за тая матрица, което и на теория и на практика дава много добра картина с малко шум и сравнително голяма (като за класа) динамика.. Капака за батериите никога до сега не ми се е отварял сам, но наистина малко трудно се затваря - ако внимаваш обаче не би трябвало да има проблем, иначе наистина доста хора по нета се оплакват от тоя проблем.. Ще ти кажа още едно две-ограничения, които мен определено ме дразнят - когато снимаш с включен бракетинг, не може да снима в RAW и въобще не може RAW в серия, което не е чак кой знае колко страшно, но все пак.. Също шумоподтискането и шарпенето при джепег са малко агресивни и кофтито е, че неговия си собствен софтуер за конвертиране от RAW няма възможности да изключиш шумоподтискането.. но пък с Фотошоп става, макар че дава по-различни резултати като цвят по принцип.. Ръчния фокус му е малко кофти. Визьора също не е особено качествен като резолюция. Не те съветвам особено да снимаш при формат 3:2 защото тогава може да записва джепези само на средно качество, което е гадничко..
Ето сега и няколко плюса: Ръчния зуум е много приятна и удобна глезотия, а може да се ползва и при запис на видео в реално време. Наличието на RAW - незаменимо особено при толкова кофти джепези. Високо използваемо ИСО - до към 800 е доста прилично - примерно снимката на Гарбарек от профила ми е на 800 без никакво шумоподтискане. Сравнително силна светкавица. Въпреки всички изброени недостатъци, според мен, тоя апарат си е доста добър за класа си, ако не можеш да си позволиш DSLR(няма да казвам по-големи думи, че няма да си дочетеш скоро темата:), пък и все пак нямам опит с други апарати..).



Публикацията е редактирана (04-07-08 15:22)

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: denyo   
Дата:   04-07-08 15:54

Да, съгласен съм с krist, няма такъв апарат на тази цена. Ако му бяха направили и стабилизатор, щеше да е идеалната сапунерка. Само ще отбележа, че поне аз не знам апарат от този клас да снима серия в RAW. За шумопотискането ... ако неговото е агресивно, то на другите сапунери е супер агресивно. Виж, шарпи малко, и неприятното е че на "СОФТ" пък изглежда мека картината. Така човек трябва да избира една от двете "злини". От всички конвертори за RAW които пробвах, най-удобен ми се видя плъгина за фотошоп. Останалите неща вече са написани от krist. Малко практика. Ако мога да ти дам някаква рецепта относно експонирането, забрави автоматичните режими. Никога не съм ги ползвал, частта от упътването която ги описва направо я прескочих. При достатъчно светлина снимай на ISO 100 в JPG. Разлика между финото и нормалното качество не съм намерил. Повечето хора, както и аз, снимат на А - приоритет на диафрагмата. Ако не ти стига светлина, превключваш на RAW. ISO-то там има значение за JPG превюто. После във фотошоп (или друг конвертор) оправяш снимката. NeatImage ми се видя най-читава за премахване на шум и отново плъгина за фотошоп, поне при мен, работи по-добре от приложението. Виж, DSLR си вади съвсем друго качество, снимал съм с приятели едно и също - аз с моето фуджи, те с DSLR. Разликата е голяма, но пък и оборудването с което те разполагат е минимум 2 пъти по-скъпо от това фуджи. Ако те интересува още нещо, питай. Има във форума няколко човека с такова фуджи, с удоволствие ще помагаме. И не се засягай от тези които пишат безсмислици. Качват ти темата нагоре и така ние които искаме да ти помогнем я намираме по-лесно. С една дума, има нужда и от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: krist   
Дата:   04-07-08 16:34

Мда, в същност пропуснах толкова важния момент със стабилизацията.. Но пък тя може да се компенсира в голяма част от случаите със статив.. Бтв забравих да спомена сравнително големите RAW файлове..
denyo, а каво имаш пред вид под "ISO-то там има значение за JPG превюто."? Да не би да имаш пред вид, че в RAW-а има и вграден малък джепег, както съм чел че има и при други апарати? Аз до сега не съм чел и виждал при фуджито да има такова нещо, но ако кажеш, че все пак има, ще бъде наистина приятна изненада:)!



Публикацията е редактирана (04-07-08 16:34)

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: langel   
Дата:   04-07-08 16:48

И аз снимам с този апарат[smilie24]
Моят избор - снимам само в RAW, iso 200, sharpness - hard, при iso 400 и 800 - standard, при iso 1600 - soft. След последните ъпдейти на ARC окончателно се убедих, че фирмения конвертор си е най-добър. За останалото си има един куп графични редактори. Освен неубедителното капаче на батериите (веднъж си ги изръсих на Трънското ждрело) ме дразни, че сенникът хвърля сянка при снимане със светкавица.
Иначе апаратчето си е бомба [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   04-07-08 16:54

първо се смъква S7raw - http://www.geocities.co.jp/SiliconValley-PaloAlto/9919/s7raw.html

после се чете тук - http://www.mattspinelli.com/s7raweditor1.html

Карта задължително тип Н, ако евентуално намериш М+
И да знаеш, че фуджитата много обичат да снимат[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: krist   
Дата:   04-07-08 17:05

Ще се възползвам от случая да питам нещо за RAW.. Някой да знае как със оригиналния софт на фуdжито може да се изкара TIFF от RAW? Когато правя джепези с него, ми казва, че ако избера некакъв специален цветови профил на фуджи, ще ми направи TIFF, но не мога да намеря къде се сетва тоя цветови профил - от списъка мога да избера само sRGB..?

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: langel   
Дата:   04-07-08 17:30

След натискане на бутона convert излиза екран save as, най-долният ред е save as type - exif tiff, 16bit tiff, jpg, bmp.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: didesignbg   
Дата:   04-07-08 17:32

Като натиснеш бутона convert в прозореца които се отваря трябва да имаш опция за типа на файла в който да съхраниш.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: krist   
Дата:   04-07-08 17:35

Благодаря ви, ще опитам по-късно като се прибера от работа дали имам такава опция:)

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: denyo   
Дата:   05-07-08 12:50

Точно така krist, в RAW файла има вграден 1600х1200 JPG за да може да се вижда какво има на снимката, без да се чака конвертиране. Например, аз като си разглеждам току-що свалените снимки, ACDSee-то точно това превю показва. Не веднъж съм казвал, че предпочетох фуджито, макар и без стабилизатор, защото с един статив прави снимки почти без шум. Докато при хапаратчетата от този ценови диапазон, които имат стабилизатор няма начин да се получат кадри с толкова незабележим шум. Да не говорим, че стабилизатора не помага когато самия обект се движи бързо. И да, RAW файловете са си големички, бавничко ги пише по картата, особено ако е чиста М-ка. Но за тия пари, няма как да искаме екстри като компресиран RAW, светкавични рекации, а какво ще кажете и филмчетата вместо MJPEG да бяха DivX? ;) Като стана дума за филмчета, автофокуса, блендата и зума си работят перфектно по време на снимане на клип. Малко камери могат да се похвалят с това. Микрофона също е супер качествен! Ако човек има стабилна ръка, купувайки това апаратче се сдобива автоматично и с видокамера :) За отношенията между RAW-а, ISO-то, шарпенето и другите в компанията (с изключение на блендата и затвора). Та, RAW-а се сваля директно от матрицата, Настройките на останалите неща имат значение ако го пуснеш през конвертора на фуджи, да си вземе настройките от камерата. ISO-то например е просто един усилвател, сложен след матрицата. Разбираш че освен полезната картинка, усилва и шума. Ако например на телевизора си у вас, хващаш някоя програма с шум, повишавайки усилването (регулатора на контраста) освен по-ярко изображение получаваш и повече "снежинки". Тук ситуацията е подобна. Бях метнал навремето някъде в нет-а един тест: серия кадри, снимани в RAW, но при различно ISO. Като им изравних контраста не намерих никаква разлика. Т.е. RAW е просто изображение свалено директно от матрицата. Без усилване, без шарпене, без шумопотискане. Така че настройките на камерата (с изключение на блендата и затвора) нямат значение за него. Но за съжаление не мога да го открия тоя тест сега, за това пък намерих един друг мой тест хвърли му един поглед, да видиш на какво е способно апаратчето на тъмно. Ако му идва тъмно, рецептата е следната: пускаш RAW, отваряш максимално блендата, ако снимаш от ръка слагаш затвора на 1/фокусното (т.е. ако като кадрираш видиш на обектива 100mm, значи снимаш на 1/100 от секундата) и евентуално слагаш някакво по-вискоко ISO та на JPEG превюто да се вижда все пак нещо. Снимаш и се надяваш после на компютъра да успееш да извлечеш от този недоекспониран RAW прилична картинка. И тая картинка ще е далеч по-добра от това да снимаш в JPG при същите условия. С други думи, целта е да сползват "компютърни" ISO и шумопотискане, понеже вградените в апарата няма как да са на ниво. Или ако направят добра JPEG обработка в самия апарат, би трябвало да чакаме 2-3 минути между два кадъра, за да се справи процесора на камерката с нелеката задача. А признака че му идва тъмничко, е че при ISO 100 и максимално отворена бленда, ти иска по-голямо време на затвора от 1/фокусното. Мисля че бях доста изчерпателен, но ако има въпроси, с радост ще отговоря ;) Естествено че фирмения конвертор дава най-добри резултати, все пак фуджи най-добре познават камерката, но... не бих казал че е най-удобния. Обикновено, след конвертирането, човек иска да си пообработи снимката. И за да не загуби качество (да речем ще се опитва да извади качество от недоекспониран кадър сниман на тъмно) е принуден да направи ако се не лъжа един 40MB TIFF, който после да отвори с фотошоп. А обикновено има да обработва много снимки... както писах, поне за мен, плъгина за фотошоп е най-доброто съчетание между качество и удобство. S7raw е супер програмка, но си мисля, че milen12345 като начинаещ ще се обърка с нея. Да ми прости ако го засягам. Ако трябва обаче да избирам между новото S100fs и някой ентри левъл DSLR вероятно ще избера DSLR. При тази цена... само някой фен на клипчетата вероятно би го купил.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: Vector   
Дата:   05-07-08 13:27

S7raw наистина е добра, единствено нещо се "бърка" при червения цвят, според мен.
Най доволен съм от ЦС3, фирмения им също е добър, но е малко бедничък откъм настройки, прекалено любителски ми се струва. Ама като за без пари, толкоз.

Отговори на това съобщение
 Re: как да да тествам fuji s6500!
Автор: krist   
Дата:   06-07-08 09:23

Начи:

1. С TIFF-а при FinePixViewer-а се оправих - не знам как не съм забелязал тая опция до сега - може би защото е на място, където не очаквах да бъде[smilie5] Ако можеше да се изключи и шумоподтискането, оригиналния софтец все пак би бил най-удобния и бърз инструмент за групова предварителна обработка...

2. За JPEG-preview-то - ползвам ACDSee Pro 2.0.238 и отварянето на RAW-а от Фуджито е екстремно бавно в сравнение с джепезите. Сега опитах да разцъкам опциите на софта и единствената, която ми се струва да има отношение е: "RAW Performance" в "RAW Image Preview" секцията. Само че по описанието в хелпа разбирам, че тя изключва шумоподтискане и шарпене, които се правят при разглеждане. Но, дали preview-то се генерира от цялото RAW-изображение или от вградения джепег - никъде не пише.. Все пак, като изключих тази опция, скоростта се покачи видимо..[beer] Ако обаче знаете за друга опция, която е точно за указване preview-то да става от вградения джепег, моля светнете ме![cool] Бтв другата опция в същата секция - "Use RAW Image Preview" ми се струва че има отношение повече към кеширането на RAW-а, което за мен предполага, че все пак preview-то се генерира от целия RAW, a не от вградения джепег, щото иначе не виждам смисъл от това кеширане (освен ако времето за намиране на вградения в RAW-а джепег не е твърде голямо). Така или иначе след изключване на двете опции имам значително по-бързо разглеждане на RAW, но все пак ми е интересно какво виждам в момента .. Ще опитам да направя разни експерименти за да разбера по качеството това, което се вижда от джепега или от роу-а е генерирано (но ми се струва, че е от роу-а щото не виджам артефакти от компресия и на 100% зуум детайла е твърде голям - ако гледах от джепега, щеше да се забелязва увеличението от размера на джепега до оригиналния размер на картинката..)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »