Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: apollo   
Дата:   27-06-08 22:47

Работата е там, че ще са ми необходими около 5-6-7 мин. експозиция за да получа необходимата светлина а... нямам дистанционно в момента.

Ще мога ли да получа идентичен ефект от еквивалента на горното време, получено от съответния брои 30сек. експозиции [smilie8]

Математически погледнато е същото но дали... и освен това с каква програма и метод е най добре да се насложат отделните експозиции за да се кумулира ефектът им.[smilie10]

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: Amigo   
Дата:   27-06-08 23:27

А защо трябва да е с дистанционно?! Нали си има спусък за натискане?! [cool] [smilie8] [smilie8] Слагаш капачката пред обектива, цъкаш и готово [smilie6] [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: chill   
Дата:   27-06-08 23:33

ЧувАл съм, че астрофотографите ползват множество експозиции:

http://lonewolf-online.net/astronomy/tutorial/align_and_stack_images_in_photoshop/


http://www.google.bg/search?q=image+stacking



Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: gecata   
Дата:   27-06-08 23:40

Многократното експониране върху филм не е еквиваленнтно на една експонация съставена от сбора от експонациите. За матрицата незнам...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: Canon   
Дата:   27-06-08 23:57

За матрицата става вероятно с Никон Д3/Д300 или подобни с мултиекспонация.
6 минути = 3600сек съответства на 7 степени недоекспониране спрямо 30сек. на единична снимка.
По скоро направи следното:
Апарата на статив
С тиксо силно залепи някакво по-дебело копче, което механично да натисне спусъка да сработи апарата на скорост B (Bulb)
Капачката да бъде на обектива.
Внимателно я махаш. Вибрацията от това действие е наколко секунди, пренебрежимо малко спрямо общата експонация от 3600 сек.
След края и, слагаш капачката и отлепяш тиксото с копчето
честито [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: magnifico   
Дата:   28-06-08 00:14

По-добре черен картон примерно, а не капачката...поне няма да има толкова контакт с апарата и няма да доведе до разклащане...
Иначе, баш математически, ще си имаш няколко кадъра с експонация по 30сек, които, както и да го погледнеш, все ще са си кадри с експонация 30сек -> няма да получиш осветеност на кадър с експонация 5-6мин
Тъй че, колкото и да наставяш после, все ще си имаш кадър с 30сек експонация



Публикацията е редактирана (28-06-08 00:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: magnifico   
Дата:   28-06-08 00:28

Друг е въпросът, за каква снимка ти е нужна толкова дълга експонация [smilie11]
Ако ще снимаш примерно пейзаж и искаш да покажеш и движението на звездите, то тези експонации от по 30сек ще ти свършат работа, но при условие, че пейзажът ти е достатъчно осветен за тази експонация [smilie24]
В друг случай, не виждам за какво ще ти е такава експонация [smilie11] Просто снимай преди да е станало съвсем тъмно [smile]



Публикацията е редактирана (28-06-08 00:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: bobihot   
Дата:   28-06-08 00:29

При матриците е препоръчително множество къси експонации да се обединяват[smilie25] [smilie21] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: apollo   
Дата:   28-06-08 00:29

Благодаря на "Звездния"[smilie3] , макар че за програмката си трябва "лекарство" [smilie25] [beer] [beer] [beer]


Иначе и аз мислих варианта с ластичка или тиксо и парче от гумичка над спусъка [smilie24] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: didesignbg   
Дата:   28-06-08 00:32

apollo, ако ползваш цс3 в него има вградена функция Image Stacks. Може би mean ще е добър вариант на смесване. Ще експериментираш.
За бързо въведение - http://photoshopnews.com/2007/03/27/image-stacks-in-photoshop-cs3-extended/

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: apollo   
Дата:   28-06-08 00:36


http://i143.photobucket.com/albums/r148/apollo75/y1.jpg



За подобно става на дума. Ама това са 7мин. с Никоня Д40 и безжично, които вече са история.

Така ще е ластъг, тиксо, гума - побългаряваме и пей сърце [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: magnifico   
Дата:   28-06-08 00:46

bobihot, как се получава осветеност, като на едноминутна експонация примерно, чрез залепени две експонации от по 30сек?!? Както и да го погледнеш, сензорът все си е експониран 30 секунди на светлината и все ще си получаваш еднаква снимка с еднакво осветление...или просто беше ироничен [smilie3]

Аполо, за такъв тип снимка, каквато си показал, точно този метод, с многото експонации, ще сработи, стига на сензора да са му достатъчни 30сек за да регистрира светлината от пейзажа. За това не снимай съвсем посред нощ, ами докато още има поне малко светлина в небето...а, ако пък има пълнолуние най-добре. Внимавай да нямаш никакво разместване на статива, между отделните експонации, и накрая си обработваш роу-овете както искаш във фотошоп примерно и отваряш едновременно всичките получени жипези. Натискаш муув туул-а и си избираш основна снимка и, докато държиш шифт, си влачиш останалите снимки върху основната. После с гумата можеш да триеш неща, които не ти трябват.



Публикацията е редактирана (28-06-08 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   28-06-08 00:49

1+1=2

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: apollo   
Дата:   28-06-08 00:56

Имам CS3 но нещо не ми се получава както искам. Ще караме както каза Канон [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: asenr   
Дата:   28-06-08 00:59

Току що ми хрумна - а едно и също ли ще получим ако насложим примерно 10 30-секундни експонации или 10 пъти единичен кадър с 30 секундна експонация? Според мен не би трябвало да има разлика. Дори ще се избегне размазване при евентуално движение в кадъра при многократни експонации.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: apollo   
Дата:   28-06-08 01:02

Не не, така наслагваме както светлината така и шума в кадъра [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: asenr   
Дата:   28-06-08 01:13

Прав си. По това време на денонощието вече ми е трудно да мисля. Май е време да си лягам [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: chill   
Дата:   28-06-08 01:16

Той шумът не е на едно и съшо място, така че не го наслагваш толкова, колкото изображението.

One point of confusion that should be resolved early on is whether there is a difference between averaging and summing. Since this remains an issue of contention I can only claim that my explanation makes sense. If one doesn't follow my explanation, then one might disagree with me. The short answer is that they are identical. It doesn't make any difference whether you stack into a sum or an average.

Останалото тук: http://www.cs.unm.edu/~kwiley/astroPhotography/imageStacking.html




Публикацията е редактирана (28-06-08 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: graphic   
Дата:   28-06-08 01:31

преди малко пробвах с Пентакс К10Д - режим мулти експонация - имах възможност да ползвам до 9 кадъра и ги употребих всичките - получи се. 9 кадъра от по 30сек.
За съжаление съм на първия етаж между много други блокове и светлинното замърсяване е огромно.

http://shtrih.bg/gallery/IMGP3202_Resize.jpg



Дано имам възможност да пробвам това и при по-добри условия.

Аполо - мерси за темата [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: batdin   
Дата:   28-06-08 08:04

Става,пробвал съм.После правиш отделните кадри като слоеве с подходяща прозрачност и ги обединяваш.Това на практика работи.
А на теория също.При 10 кадъра полезния сигнал се увеличава 10 пъти,а термичния (случаен) шум - корен от 10 (3,16) пъти.Като краен резултат получаваш подобрение на отношението сигнал/шум 3.16 пъти.
Обаче шума от квантоване за ниски осветености (черно) е друга работа.Той не е случаен и ще се повтори за всеки кадър.Всъщност именно наличието на термичен шум може да помогне за намаляне на шума от квантоване,колкото и да е странно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: Zahito   
Дата:   28-06-08 09:33

Аppolo, аз съм залепвал копчето на един лентов ЕОС 10, когато правих нощен пейзаж със звезди. Понеже ЕОС 10-тката няма извод за дистанционно ами само някакво безжично използва, което тогава нямах. Парче гумичка и една лента изолирбант свършиха работа.... ужасно звучи, но действа докато си купиш дистанционно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: e-mil   
Дата:   28-06-08 09:57

Това са два кадъра в мултиекспозиция с Fuji S9600, който на скорост В може да държи само по 30 сек.
Ползвал съм специално предназначено за целта механично, безелектронно устройство с ръчно активиране и централно заключване, наречено жило [smile]

Първият мисля, че е от 2х30 сек, вторият е от 4 или 5 по 30. За съжаление макар и хубава сапунерка, все пак е сапунерка и това което се кумулира е предимно шумът.


http://img95.imageshack.us/img95/4566/dscf1945sws6.jpg



http://img57.imageshack.us/img57/1696/dscf1944slb6.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпросче за нощен пейзаж...?
Автор: landstar   
Дата:   29-06-08 16:34

аполо, вж гецата веднага ти е отговорил.

да ти дам и пример: един човек може за 100 дни да изкопае един кладенец, ама 100 човека за един ден не могат.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »